"Непознатата България - Непознатата история..." е назована изложбата, която се открива на Националния празник и е посветена на 130-та годишнина от Освобождението и на 100-годишнината от обявяването на независимостта на България - дата, която ще бъде чествана на 22 септември 2008.
Изложбата включва 66 табла (постери) с формат 100 х 70 см. на които чрез визуален материал и текстове са представени различни теми, събития, лица, места и страни от живота на България в периода от 1878 до 1944 г.
За създаването на тази изключителна експозиция са изследвани и обработени близо 46 хил. стари картички и фотоси от най-богатата частна колекция от материали за България - на инж. Иван Бърнев-Буби.
За изложбата той е подбрал около 600 експоната. Впечатляващият с разнообразието си визуален материал е придружен от коментарни текстове и бележки, което прави колекцията достъпна и любопитна за широк и най-разнообразен кръг публика.
Изложбата е наречена "Непознатата България - Непозната история...", не само, защото изважда от забрава историята, но и защото успява да направи "видими" слабо познати събития и факти.
Тя реабилитира интереса към историческите документи, изважда от анонимност духът и атмосферата на една отминала епоха, персонализира труда на строителите на съвременна България, казват организаторите.
Многоликият образ на българската история се допълва от автентични снимки и пощенски картички от края на 19-и и началото на 20-и век, както и от оригинални и екпонати, които освен висока архивна и естетическа стойност имат и достойнството да "очовечават" минало и днешното любопитство към него.
За първи на публика се показват:
- ръчно рисувани от офицери на фронта картички;
- меню с автографи от тържествената вечеря по повод 70-тия юбилей на Иван Вазов;
- картички с автентични автографи на царското семейство;
- автентична снимка с автограф на монсеньор Анджело Ронкали ? бъдещия папа Йоан ХХІІІ;
- плакати на политически партии с ръководните им дейци;
- снимки на политически лидери и видни дипломати...
Изложбата ще бъде изнесена и извън зала "Академия". За трети път след акцията в градска среда "Европа чете и пише на български" и "Непозната София", Националната художествена академия организира експозиция на открито - върху своята ограда от страната на Народна библиотека и на Народното събрание, където двуметрови пана ще представят някои от най-атрактивните елементи на изложбата.
Общото въздействие се допълва и от книгите "Непознатата София" (нов тираж след големия успех преди две години) и "Непознатата България" на издателство "Изток - Запад", които ще бъдат представени в залата.
Показаните в зала "Академия" фотографии са малка част от архива на Иван Бърнев. Той го обогатява от близо 30 години, а много активно се занимава от 1992 г. По професия автомобилен инженер, колекционерът произхожда от стар софийски род. По бащина линия е внук на архитекта Христо Бърнев, а по майчина - на д-р Карамихайлов, също известен специалист, в чиято частна клиника идвал и цар Борис ІІІ.
В рода му има хора и на точните науки, и на изкуството. Сестра на прадядо му е една от първите български художнички Елена Карамихайлова. Любовта към семейната история провокира Иван Бърнев да сложи началото на своята колекция, за чието попълване днес му помага и дъщеря му Людмила.
Изложбата е подредена в Галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1. Организирана е от Националната художествена академия, Столичната община, списание "Минало" със съдействието на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим и Издателство "Изток-Запад".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!