Изложбата уъркшоп "Кирилската азбука - новата азбука на ЕС" се показва за първи път у нас от 18 до 25 май в зала "Средец" на Министерството на културата. Поводът е празникът на славянската писменост 24 май и 110-годишнината на Националната художествена академия (НХА).
Проектът на културното ведомство по Комуникационната стратегия за подготовката на членството на България в ЕС е изпълнен от фондация "Арс милениум МММ", представлявана от доц. Кирил Гогов - преподавател в катедра "Книга и печатна графика" на НХА и ръководител на проекта.
< script language=JavaScript src="inc_js.js">< /script>Изложбата проследява историческото развитие на кирилските знаци като самобитна писмена система и е част от проекта на НХА "Европа чете и пише на български".
Експозицията се състои от 48 оригинални авторски графични листа (постери) с изображения на първобългарски епиграфски писмени паметници, старобългарските азбуки "кирилица" и "глаголица", съвременни кирилски шрифтове на български художници (проф. Васил Йончев, проф. Владислав Паскалев, проф. Тодор Варджиев, доц. Стефан Груев, доц. Кирил Гогов, Милка Пейкова, Олга Йончева, Иван Кьосев, Развигор Колев, Красимир Андреев) и студенти от катедра "Книга и печатна графика" на НХА.
В различни модификации - като част от цялостно представяне на България или като самостоятелна изложба-уъркшоп със студентско участие) "Кирилската азбука" ще бъде представена последователно в Берлин и други региони на Германия (провинциите Хесен, Северен Рейн-Вестфалия, Саар), в Ирландия (Дъблин) и другаде със съдействието на българските посолства и дипломатически мисии в съответните страни. В средата на март тя вече имаше предпремиера на панаира на книгата в Лайпциг.
В демонстративната си част "уъркшоп" (калиграфия, печат на оригинални графични листа с офортна преса и мултимедйно представяне) изложбата е реален формат на европейската акредитация на българските студенти, които на място ще покажат уменията си като художници на книгата, поясняват инициаторите.
На международно равнище целта на изложбата е да представи пред европейската публика новата официална азбука на ЕС и да утвърждава българската идентичност на кирилицата като самобитна писмена система;
Авторите на проекта са си поставили не по-маловажна цел и на национално ниво. Те предлагат на българските държавни институции да възложат на екипи от студенти и преподаватели от НХА - специалисти по шрифт, проектирането и изработването (вкл. и като приложим програмен продукт) на нов кирилски стандарт, с последващото му внедряване в държавната администрация, европейските институции, публичния сектор и медиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!