Н е бе случайно, че руският президент Дмитрий Медведев съобщи за ново разполагане на руски ракети няколко часа след като Барак Обама бе избран за президент на САЩ, пише в. "Файненшъл таймс".
Като опит за проваляне на купона, Медведев не успя.
Докато лидерите в цял свят празнуваха историческия момент, Русия направи така, че да изглежда проста в очите на останалия свят.
Това няма кой знае какво значение за нейните ръководители, посочва авторитетният британски всекидневник. Моментът, в който бе направено съобщението, бе подбран с оглед на домашната публика, която е бомбардирана ежедневно с националистическа пропаганда за необходимостта от противодействане на враговете и от укрепване на отбраната.
Според вестника макар новоизбраният американски президент все още да не е определил в подробности външната политика, която ще води, демократите отдавна са далеч по-малко ентусиазирани от републиканците за противоракетния щит, замислен да пази САЩ от атаки от страна на Иран и други неблагонадеждни държави.
Предвид факта, че Русия иска от Съединените щати да изоставят плановете си за създаване на база за ракети прехващачи в Полша и за разполагане на радарна станция в Чехия, изглежда контрапродуктивно съобщението за инсталиране на ракети с малък обсег в Калининград да бъде направено в деня на най-голямата изборна победа на демократите от десетилетия.
Не всичко е загубено, изтъква вестникът. Все още е възможно, а и желателно, Съединените щати и Русия да отворят повторно главата за ротиворакетната отбрана и да видят дали са способни да постигнат споразумение, за предпочитане с участието на страните от Европейския съюз.
Заплахата от ракетни удари от неблагонадеждни държави е потенциална за всички, макар че е на няколко години напред във времето, подчертава "Файненшъл таймс".
Но вестникът прогнозира, че ще бъде трудно да се преговаря на фона на цялото напрежение, което съпътства в момента отношенията между Изтока и Запада след руската въоръжена интервенция в Грузия.
В цяла Източна Европа, особено в Украйна, са налице силни опасенията от евентуална руска агресия. Необходимо е САЩ и останалите западни държави от НАТО да успокоят източноевропейските страни от организацията, че алиансът държи на взаимните гаранции за сигурността между своите членове, препоръчва лондонският вестник.
Това е трудно за постигане, без да бъде провокирана Русия, но то трябва да бъде направено. Неотдавнашните тихи ходове за увеличаване на активността на НАТО в уязвимите балтийски републики са добър пример, според "Файненшъл таймс".
Дори в трудни времена за отношенията между Изтока и Запада е възможно да бъдат постигнати споразумения по въпроси от взаимен интерес, както ставаше даже през периода на Студената война.
Има много неща, които свързват Русия и Запада, включително енергетиката и търговията, безпокойствата за Иран, световния тероризъм и, от най-скоро, финансовата стабилност, завършва анализът на "Файненшъл таймс".
В същото време в Москва
медиите оценяват първото годишно обръщение на руския президент към Федералното събрание преди всичко с вътрешнополитическите му аспекти.
"Комерсант" и други вестници отбелязват, че Медведев е обявил бъдещи промени в основния закон, а това е първи опит да се коригира елцинската конституция от 15 години насам.
Сигурността бе сред централните теми в посланието, все пак изтъква московският вестник "Газета".
Най-ефектни за руските сомвентатори били изявленията на президента, че Москва се е отказала от плановете да разформира дивизията стратегически ракетни войски в Козелск (Централна Русия), че в Калининградска област ще бъдат разположени ракетни комплекси "Искандер", способни да поразяват пусковите установки на американската ПРО в Чехия и Полша, а също и голям радар, който да предизвиква смущения в електрониката на противоракетните системи.
Но в същото време се напомня, че за изграждането на радар в Калининградска област ще са необходими близо 4 години, и то само ако Русия не се споразумее с новата администрация в САЩ.
Добре ще е Москва да остави вратичка за решаване на въпроса чрез преговори. Не бива да изпреварваме нещата и да караме САЩ да изграждат ПРО в отговор на някакви наши действия, казал пред "Газета" руски военен експерт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!