Еа а от най-важните задачи, които стоят в момента пред държавните институции и политическите партии, е провеждането на местните избори през есента. Те са не само тест за политическата популярност на партиите, но и най-важното демократично средство, чрез което гражданите участват в управлението на своите населени места. Всички отговорни политически фактори трябва да положат максимални усилия, за да се гарантира правото на гражданите да упражнят своя вот в изборите за общински съветници и кметове.
Местната власт е тази, която е пряко ангажирана с решаването на всекидневните проблеми на гражданите и предстоящите избори следва да утвърдят съществуващата политическа стабилност на общините. Силната държава е немислима без силно местно самоуправление. Затова беше толкова важно Народното събрание да приеме своевременно такива законодателни решения, които да създават условия за развитието на управленския потенциал на местната власт и да положат основите на съвременна регионална политика.
Парламентът не отговори на очакванията и призивите да предложи нова законодателна основа за развитието на местната власт. На практика бъдещите кметове и общински съветници ще бъдат принудени да работят в условията на досегашния дисбаланс между права и отговорности в отношенията с централната власт. Гласуваните в самия край на няколко сесии на Народното събрание промени в Закона за местните избори трябваше да бъдат приети преди шест и повече месеца. Тогава трябваше да бъдат ясни и правилата на изборите, и законовите решения, които ще позволят да се създадат необходимите условия новите кметове и общински съвети да работят безпрепятствено. За това впрочем призовах преди повече от година.
Закъснението без съмнение е твърде голямо не само заради края на парламентарния сезон, не и защото трябва да се съобразяваме с конституционно определените времеви рамки. Припомням, че мандатът на настоящите органи на местно самоуправление изтича на 19 октомври.
Чрез гласуваните промени в Закона за местните избори и Закона за административно-териториалното устройство са отстранени редица сериозни недостатъци в досегашната уредба. Заедно с това бяха направени и стъпки, които можем да оценим като недостатъчни. Например смятам, че трябваше да се възстанови правото на жителите в населените места до 100 души да избират своите кметове. Сега това е предвидено за селища с над 250 жители.
Законът не дава отговор по каква формула, при какво съотношение да бъдат назначавани представители на парламентарните коалиции и партии. Авторите на закона, както стана ясно от многобройните разговори, са заложили капана на двойното броене - едни и същи народни представители могат да бъдат отчитани при определяне квотата и на коалицията, и на основната партия. Този проблем можеше да бъде избегнат само в активен диалог и вътре в коалициите, и между основните парламентарни субекти. Затова в последните няколко дни инициирах поредица от разговори с различните парламентарни сили.
Ясно е, че за парламентарните и извънпарламентарните, за големите и малките партии не може да бъде прилаган принципът на уравниловката. Независимо дали става дума за формиране на избирателни комисии или за определяне на телевизионно време. Ясно е, че не бива да бъде допускан диктат на малцинството. Но тези принципни съображения не оправдават текста в закона, който променя статута на малките партии, имащи свои представители в Народното събрание. Не може да има оправдание за начина, по който част от управляващата коалиция търси решение на вътрешните си проблеми чрез националното законодателство.
Разговорите ми с лидерите на повечето от парламентарните формации показват, че законът създава предпоставки да се ускори роенето, фрагментацията на парламентарното пространство. В тази тенденция се съдържат сериозни рискове за стабилността на настоящия парламент. Обсъжданията показаха, че всички ръководства на парламентарните коалиции и партии осъзнават проблемите, които поражда законът. И с оглед на непосредственото му прилагане (например формирането на Централна комисия за местни избори), и в дългосрочен план.
Доминираща подкрепа в тези разговори получи идеята за своеобразно решение на парламента, което не само да предложи взаимно приемливо разпределение на квотите в Централната избирателна комисия (ЦИК), но и да изчисти понятието "парламентарно представена партия". Подписаното преди малко от лидерите на парламентарните групи споразумение, без да е най-доброто решение, може да се оцени положително като малка, но без съмнение необходима стъпка към преодоляването на проблемите, заложени в закона, като необходим знак за готовността на политическите сили за законосъобразно, честно провеждане на местните избори.
Указът за обнародването на промените в Закона за местните избори вече е подписан. Ще назнача своевременно Централната комисия за местни избори (ЦКМИ), отчитайки и мненията и предложенията на малките формации, и няма да допусна блокиране или опорочаване на изборния процес. Само така могат да бъдат изпълнени конституционните изисквания за своевременното провеждане на местните избори.
Първият кръг на политическите консултации ще бъде проведен днес и утре - на 1 август. След неоправданото забавяне от страна на парламентарното мнозинство ЦИК трябва да започне най-бързо своята работа по организацията на изборите, за тяхното нормално, честно и демократично провеждане.
Разбирам усилията на малките партии да коригират основателно оспорваната постановка за статута им. Смятам, че не би трябвало всеки избирателен закон да дава дефиниция на понятието. Това, според мен, трябва да стане чрез едно общо определение в Закона за политическите партии.
Изявлението на президента относно Закона за местните избори
"Чрез гласуваните промени в Закона за местните избори и Закона за административно-териториалното устройство са отстранени редица сериозни недостатъци в досегашната уредба. Заедно с това бяха направени и стъпки, които можем да оценим като недостатъчни. Например смятам, че трябваше да се възстанови правото на жителите в населените места до 100 души да избират своите кметове. Сега това е предвидено за селища с над 250 жители", заяви държавният глава.
31 юли 2003, 16:26