П ървата в България технологична линия за дигитализация на културно и научно наследство беше открита от министъра на държавната администрация и административната реформа Николай Василев.
Тази линия е част от проекта на Института по математика и информатика (ИМИ) към БАН за създаване на Национален център за дигитализация на културно и научно наследство.
"С времето книги, вестници и документи могат да бъдат унищожени, поради несъвършенството на технологията, по която са направени. Цифровизацията може да ги запази за хиляди, може би и за милиони години напред", каза Василев, цитиран от пресцентъра на министерството.
Националният център се изгражда по проекта "Трансфер на знания в областта на дигитализацията на културното и научно наследство в България", финансиран от Шестата рамкова програма на Европейския съюз. За създаването му ИМИ си сътрудничи със специалисти от Дания, Германия, Чехия, Гърция, Ирландия, Литва и други страни от ЕС.
В центъра ще се извършва електронно публикуване на средновековното ръкописно наследство, дигитализация на архивни фондове (в сътрудничество с Главно управление на архивите), дигитализация на българското математическо наследство (като съставна част на Световната дигитална математическа библиотека), дигитализация на стара българска музикална периодика, дигитализация на аудиоархиви (съвместно с лабораторията за фонетика и речева комуникация на Института за български език при БАН).
Работните процеси в центъра се адаптират според спецификата на конкретния проект. Това включва подготовка на метаданни, сканиране, контрол на качеството, допълнителна обработка и създаване на библиотека от сканирани материали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!