П рез този период асоциацията им ще разпространи над 400 книги от 20 водещи български издателства - но не по традиционния начин чрез книжарници и щандове, а на обществени места - в най-посещаваните заведения, кафенета, барове, паркове и др. в София, Пловдив, Варна и Бургас.
Това са "книги на свобода", които всеки би могъл да намери, прочете и остави на друго място (и дори в друг град!), за да намерят те още читатели. Всеки може да се включи като остави своя любима книга, придружена със стикер (регистриран на сайта Bookcrossing.com).
Днес от 14 часа в Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" е и официалното подписване на
меморандум за сътрудничество между държавните институции и неправителствени организации от културната общност.
Чрез този документ те се споразумяват да разработят национална политика за четенето, както и да утвърдят общи позиции и предприемат съвместни действия за устойчиво развитие на българското книгоиздаване, книготърговия, библиотеки и читалища в процеса на присъединяване към ЕС.
Освен от културното и просветното министерство, Столичната община, държавните агенции за младежта и спорта и за закрила на детето, към меморандума се присъединяват и "Български пощи" ЕАД (), които неотдавна договориха продажбата на книги чрез каталози и щандове в клоновете си из цялата страна.
Наред с АБК, Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и СБИР, под меморандума, който е отворен за присъединяване, слагат подписите си представители на професионалните съюзи на преводачите, писателите, художниците, народните читалища, учителите, Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" и обществените електронни медии - БНТ и БНР. Чрез този документ те обявяват, че приемат национална програма "Четяща България", която предвижда:
- Да се въведат данъчни преференции и други облекчения за цялата книжна верига;
- Да се актуализират нормативните документи за библиотеките, с които да се определят статутът, функциите и отговорностите им в обществото, както и механизмите и средствата за тяхното финансиране;
- Да се създадат алтернативни форми за книгоразпространение;
- Да се популяризират книгата и четенето в националните печатни и електронни медии;
- Да се осъвременят библиотечните фондове на обществените, училищните, университетските и други библиотеки според международните стандарти;
- Да се осигурят условия за нормално функциониране на читалищните и училищните библиотеки със запазени фондове и материална база;
- Да се въведат изисквания в съответните нормативни документи за приоритетно назначаване в библиотеките на специалисти с необходимата образователна квалификация;
- Да се търсят възможности в общините за създаване на домове на книгата, които да бъдат не само книжарници, а и място за представяне на нови книги и техните автори;
- Да се осъществяват периодични социологически проучвания на интереса към книгата и четенето;
- Да се създаде финансов фонд за превод на българска литература на други езици, с цел да се представи по-пълно българската култура зад граница и да се обогати образът на България пред света;
- Да се открие квалификационен център за обучение на преводачи и редактори.
Някои акценти от маратона на четенето (17-23 април): кой къде ще чете в София и други градове (вж. и цялата програма в Lib.bg)
17 април, понеделник
Библиотека при Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) и Български информационен консорциум - семинар "Добри библиотечни практики" на тема "Проблеми на авторското право в българските библиотеки"
14 ч., читалище "Петър Берон"
Надежда Захариева, зам.-министър на културата, и Мукаддес Налбант, зам.-министър на образованието и науката
18 ч., Ориндж център, книжарница "Пингвините", ул. "Граф Игнатиев"
Георги Господинов - "Писма до Гаустин", и Даниела Иванова - "Аз живях социализма"
18 април, вторник
18 ч., Ориндж център, книжарница "Пингвините"
Емил Тонев представя книгата си "Омбре" (изд. "Летера"), номинирана за наградата за сценарий на Берлинале
Варна, регионална библиотека "Пенчо Славейков"
Откриване изложба на комикси в Детски и Средношколски отдел.
Обявяване на конкурс "Комикс по любима книга или любим литературен герой", който ще приключи на Деня на детето 1 юни.
Кампания "Дни без глоби" (до 20 май).
19 април, сряда
10-16 ч., библиотека при Нов български университет (НБУ)
"Студентите четат...": стихотворенията от Христо Ботев, "Любовникът" на Маргьорит Дюрас; "Цар Плъх" на Джеймс Клавел.
Студенти от департамента "Нова българистика" ще четат последователно от "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов и откъси от архива на проф. Саръилиев.
Столична библиотека
15-17 ч. - Четене на приказки в Детския отдел (поканени са актриси, детска писателка, Ива Екимова, Дими от "Сленг").
"Пътят на една книга до екрана" - за книги, които са филмирани.
"С какво влизаме в Европа" - книги от български автори.
"Най-четените детски книги".
Произведения от деца за деца, четени от своите автори. Присъстват деца от Шесто училище и деца с леки увреждания от Социалното учебно професионално заведение "Княз Борис Първи".
15-20 ч. - Библиотекарите от езиковите отдели канят чужденци (native speakers). Водещи са доброволци от Корпуса на мира. За четене и на ромски език са поканени гости от Националния ромски център "Св. Георги".
В зала "Виктория" ще се чете последователно, по един час на: ромски (15-16 ч.), турски (16-17 ч.), португалски (17-18 ч.), испански (18-19 ч.) и английски език (19-20 ч.).
17-19 ч., зала "Надежда"
Среща с автори от сп. "Родна реч" и "Пламък" (начинаещи и утвърдени писатели)
Пловдив, Народна библиотека "Иван Вазов"
Ден на прошка - ден без санкции и безплатно записване на читатели.
Изложба на литература за четенето "Четенето има история, има и бъдеще".
16 ч. (Детски отдел) и 18 ч. (лекционна зала) - гостува писателят Георги Данаилов
Варна, регионална библиотека "Пенчо Славейков"
Откриване на изложба, посветена на 140-годишнината от рождението на Пенчо Славейков.
Представяне на библиофилското издание на "Кървава песен", изработено от студенти от Националната художествена академия (НХА) и посветено на 110-годишнината от началото на работата върху поемата (1896 г., Лайпциг) и на 130 години от Априлското въстание.
20 април, четвъртък
Книжарница "Буктрейдинг" - Ники Кънчев
21 април, петък
Актрисата Йоана Буковска ще чете откъси от романа "Нещата от живота" на Пол Гимар пред ученици от Френската гимназия. Прожекция на едноименния филм в кино "Одеон".
23 април, неделя
Варна, книжарница "Пингвините"
Стефан Цанев - "Мравки и богове" ,"Сънят на сенките", "Дяволите в ада ще се смеят", "Ще се скъса ли млечният път", "Птици", "За поетическото изкуство" (изд. "Жанет-45")
Русе, книжарница "Пингвините"
Бърза литература: "Hash oil", "Горният етаж", "Никоганебъдинещастен", "Гинсбърг срещу Буковски", "Преследване" (изд. "Жанет-45")
25 април, вторник
17,30 ч., Детски отдел на Столичната библиотека
"Четенето - инвестиция за бъдещето": Разказваческо изкуство
Представление и уъркшоп с Катарина Ритер. Eдна от основателките на форума за разказвачи в Мюнхен представя свои и взети "назаем" истории за деца и възрастни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!