Излизащият в Копенхаген "Берлингске Тиденде" отбелязва, че обявяването на датата едва ли вълнува много хора в страната, но това не я прави по-малко важна, информира Българската редакция на Би Би Си.
В качествено отношение конституцията надминава далеч всяко решение на ЕС след 2 октомври 1972 г., когато Дания гласува да се присъедини към тогавашната Европейска икономическа общност (ЕИО), заедно с Великобритания и Ирландия, отбелязва изданието.
Въпросът за конституцията изглежда не предизвиква особени спорове в Дания.
В кампанията привържениците на документа ще трябва многократно да повтарят, че той не измества датската конституция и не е реферндум, в който се решава дали да бъде присъединена Турция.
Важно е партиите, които са "За", да дадат ясно да се разбере, че в случая на се обсъждат начините за Дания да се отказва от едно или друго решение.
Като напомня, че Дания е провела рекорден брой референдуми за ЕС, "Информасион" си задава въпроса дали този път кампанията ще бъде различна, или отново ще се води около целия въпрос дали си заслужава изобщо страната да бъде част от общността.
В последно време противниците на членството претърпяха значителни загуби в последните европейски избори, а ЕС също се промени доста с приемането на 10 нови страни членки, напомня вестникът.
"Дори сред традиционните критици нараства усещането, че ЕС има важна роля в света като противовес на американската доминация. Референдумите за ЕСможе да са трудни, но са здравословни за демокрацията и за дебатите какво всъщност очакваме от европейския проект", продължава изданието.
Датският таблоид "Би Ти" напомня, че преди шест месеца премиера Андерс Фог Расмусен беше склонен да изчака британския вот и да проведе датския референдум догодина.
"Неговата предпазливост не е случайност, тъй като двама от предшествениците му се разделиха с поста, след като загубиха еврореферендуми - за Маастрихт и за въвеждането на общата валута. Има всички признаци, че всенародното допитване за конституцията няма да е толкова опасно", смята вестникът.
"Рискът обаче не може да бъде пренебрегнат напълно и по някакъв начин британски референдум би облекчил нещата, защото ако британците гласуват "Не" и датчаните ги последват със същия вот, последиците за датския премиер няма да бъдат толкова големи. От друга страна, ако това се случи, Дания и Великобритания може да останат с постоянно "получленство" в ЕС", разсъждава "Би Ти".
"През 1972 г. датското правителство беше толкова несигурно, че избирателите ще подкрепят членството на ЕИО, но и така убедено, че норвежците ще се присъединят. Норвегия обаче гласува с "не" , а Дания въпреки това се включи в общността", напомня норвежкият "Афтенпостен".
Сега сме свидетели на по-голямо единство в ЕС, който има по-голяма тежест във вътрешно- и външнополитически план, коментира изданието.
Според вестника това е проличало при посещението на президента Буш миналата седмица.
"Датският референдум ще повлияе на настроенията в много части на Северна Европа, след като Исландия обсъжда политиката си към ЕС, а норвежкият премиер замисля референдум за присъединяване след парламентарните избори тази есен. Много вероятно е датчаните да гласуват "за" и старото европейско кралство Дания ще помогне за оформянето на нова Европа. След това бързо ще се стигне до нов рунд Норвегия- ЕС", прогнозира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!