"Файнаншъл таймс" избира за първата си страница голяма снимка на лидера на опозиционните консерватори Майкъл Хауърд и съобщението за обявения от него манифест на торите преди парламентарния вот на Острова.
"Гардиън" и "Дейли телеграф" от своя страна илюстрират темата с фотоси на премиера Тони Блеър и финансовия му министър Гордън Браун, като отбелязват, че двамата са обединили усилията си в общ фронт за отпор срещу настъплението на опозицията.
Заглавието на "Телеграф" обаче гласи: "Лъжата на лейбъристите лъсва", като според вестника предизборната стратегия на лейбъристите изглежда е в хаос.
Снощи, само ден след като твърдяха, че консерваторите възнамеряват да съкратят обществените разходи, лейбъристите заявиха, че торите всъщност ще похарчат повече дори и от Гордън Браун, разказва изданието.
В същото време вестникът съобщава, че лидерът на опозиционните консерватори Майкъл Хауърд е излязъл със съкратена версия на манифеста си, в който се съсредоточава върху битката с престъпността, действията за ограничаване на имиграцията, съкращаването на данъците и подобряването на хигиената в болниците.
"Гардиън" води с обещанието на управляващите лейбъристи да увеличат усилията си за борбата срещу вируса на СПИН по света, за договор за ограничаване на въоръженията и за срокове за премахване на експортните субсидии за западните фермери.
Целта според вестника е да се спечелят онези избиратели, които са отвърнали поглед от лейбъристите заради войната в Ирак.
"Гардиън" също не пропуска да отбележи манифеста на консерваторите, като го нарича "Залогът на Хауърд".
"Таймс" избира друг ъгъл от предизборната битка и обявява в заглавие на първата си страница: "Предупреждават партиите да не насаждат расово напрежение".
Политическите партии във Великобритания са предупредени от шефа по междурасови отношения да не рискуват да раздухат пламъците на грозни разпри на раститка основа в надпреварата преди парламентарните избори, пише вестникът.
Темата намира отражение и в останалата европейска преса - например в датския "Берлингске Тиденде", според който фактът, че "Ем Джи Роувър груп" изглежда е на път да спусне кепенците, е добавил ново измерение към предизборната кампания във Великобритания.
Загубата на 6000 работни места в завода в Лонгбридж в Средна Англия е катастрофа, която може да коства властта на лейбъристите, прогнозира всекидневникът.
"Ем Джи" и "Роувър" някога бяха сред най-престижните марки в гордата британска автомобилостроителна индустрия. Тяхното падение започна, когато промениха посоката и взеха да правят по-обикновени коли", допълва изданието.
Коментатор в шведския "Дагенс Нихетер" пише, че едва след като е живял половин година на Острова е успял да разбере защо Тони Блеър е на път да получи трети мандат.
Заплати, работа, цени на имотите и качество на системата за социално подпомагане - всичко това върви нагоре. С изключение на твърде неясната обосновка на войната в Ирак британското лейбъристко правителство изглежда е успяло да направи повечето неща както трябва, смята авторът на коментара.
Той отбелязва и данните на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), според които обществените разходи в Обединеното кралство ще отбележат ръст с 8% от брутния вътрешен продукт (БВП) между 2000 и 2006 г., докато съответните числа в Швеция ще спаднат с 1%.
"Обединеното кралство е западноевропейското изключение от правилото за високи данъци и щедро социално подпомагане. В деня, в който Блеър ще изчезне, може би заради Ирак, Браун ще поеме кормилото и лейбъристи от старото крило на партията ще получат своето отмъщение", заключава коментарът.
Междувременно "Гардиън" съобщава и за плановете за въвеждане на лични карти във Великобритания, като пише: "Подготовката за личните карти започва и без парламента".
Според изданието министрите ще настояват да започне вземането на задължителни пръстови отпечатъци от всеки, който подава молба за нов паспорт.
Правителството има право да се позове на специални прерогативи и да възприме мярката още преди парламентът да я одобри, пояснява вестникът.
Вътрешният министър на Великобритания Чарлс Кларк е разрешил на паспортните служби да открият 70 нови кантори в страната, за да могат всички, които са навършили пълнолетие и желаят да получат нов паспорт, да бъдат интервюирани лично от догодина. За сравнение - в момента паспортната служба разполага със седем офиса.
Архиепископът на Кентърбъри предупреждава днес от страниците на няколко британски издания, че правителството иззема от родителите възможността да възпитават децата си.
Според Роуан Уйлямс програмата за социална заетост, осигуряваща работа за хора, които получават социални помощи, както и системата с училищните тестове подкопават ролята на родителите в живота на техните деца.
Той съветва родителите на Острова да се интересуват повече от това какво правят, как живеят и какво учат техните деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!