Според вестника подобни грабежи, извършвани посред бял ден в претъпкана от посетители зала, едва ли биха били възможни, ако еспонатите се охраняват.
"Ако картините се държат зад бронирано стъкло, престъплението веднага става доста непривлекателно начинание - изтъква "Ди Пресе". - Разбира се, че това би намалило нашето удоволствие, но за съжаление трябва да свикваме с подобни неща."
"Грабежът на "Викът" остави Норвегия безмълвна", отбелязва швейцарският "Тан", като също критикува липсата на адекватни мерки за сигурност.
Според изданието това се дължи на "донякъде наивната самоувереност, която съществува в норвежкото общество".
"Тан" припомня, че друга версия на същата картина също бе открадната от музей в Осло през 1994 г. и макар че е била върната три месеца по-късно, крадците оставили бележка: "Благодарим за слабата охрана".
Издаваният в Париж "Либерасион" описва "Викът" като една от малкото картини, които "имат честта (или вероятно проклятието) да бъдат веднага разпознавани почти навсякъде по света".
Според "Либерасион" Мунк е станал жертва, на това, от което най-много се е страхувал - превръщането на картините във вещи и стоки.
"Поради това те могат само да събуждат алчността на крадците и колекционерите, както и да предизвикват гняв и насилие от страна на душевно неуравновесените", коментира френският вестник.
Мадридският "Ел Паис" хвърля поглед към предстоящите в сряда тържества по случай 60-годишнината от освобождението на Париж.
Изданието припомня, че повечето от 150-те души от първата военна част, която влязла в окупираната от нацистите френска столица, са били испански републиканци от армията на генерал Дьо Гол.
"Присъствието на официална испанска делегация на тази церемония ще бъде не само акт на признание от страна на френските власти, но ще поправи и една грешка", отбелязва "Ел Паис", като припомня, че испански официални лица не са участвали в тържествата през юни за 60-годишнината от десанта в Нормандия.
В друга статия "Ел Паис" призовава ръководителите на страните от ЕС да научат три урока от "желанието на руския президент Владимир Путин да задуши руския нефтен гигант "Юкос".
Путин смята бившия собстеник на "Юкос" Михаил Ходорковски, който сега е в затвора по обвинения във финансови измами и укриване на данъци, за политическа заплаха, пише изданието.
Според "Ел Паис" първият урок за лидерите от ЕС е, че "в Русия не съществува ефективно разделение между правителството и съдебната власт"; вторият - че в Русия в момента се наблюдава тенденция към държавна монополизация както в политиката, така и в икономиката.
Третият урок е за западните бизнесмени, които трябва да разберат, че няма да имат успех в Русия, ако "преди всичко не се съобразяват с интересите на нейните лидери", заключава вестникът.
Разбираемо е защо европейските ръководители не притесняват Путин с въпроси за случая "Юкос", пише изданието, но допълва, че това е "доста обезсърчаващо за онези, които работят за демократична и плуралистична Русия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!