"Последно сбогом" е заглавието на първата страница на "Гардиън", който отбелязва, че крале, президенти и близо 2 млн. вярващи са изпратили Йоан Павел Втори, като присъстващите са настоявали покойния папа да бъде обявен за светец.
Никога след Средните векове глава на Римокатолическата църква не е погребван с толкова големи почести, както Карол Войтила, който бе почетен не само от своите сънародници - поляците, но и от цял свят, продължава вестникът.
"Преди религиозната служба церемониалмайсторът на Ватикана Пиеро Марини каза, че ще се стреми към церемония, която е едновременно красива и проста. Простотата обаче не се забелязваше вчера в Рим", коментира "Гардиън".
Повечето хора на площад "Св.Петър" са били млади славяни, изтощени от тридневно пътуване и безсъние, отбелязва изданието и допълва: "На моменти настроението на площада приличаше повече на футболен мач или политически митинг, отколкото на погребение, тъй като в много отношения това е също политическо събития."
Принц Чарлз допусна пореден политически гаф часове преди сватбата си, отбелязва на първа страница "Индипендънт", след като на погребението на папата британският престолонаследник се ръкува с президента на Зимбабве Робърт Мугабе.
Съветници на принца казаха, че той е бил изненадан от подадената му ръка по време на траурната церемония в Рим, на която присъстваха близо 200 държавни ръководители.
Церемонията бе проследена по телевизията от около 900 млн. зрители, допълва "Индипендънт".
"Зимбабвийският президент, който е католик, успя да заобиколи забраната на ЕС да посещава държави от общността и се възползва от възможността да подаде ръка на принц Чарлз. Противници на Мугабе, чиято партия ЗАНУ-Патриотичен фронт спечели изборите миналата седмица, заявиха, че ръцете на принца са изцапани с кръв, след като е приел да се ръкува с лидера на Зимбабве", пише още изданието.
За "Файнаншъл таймс" основната тема са усилията на британското правителство да ограничи последиците от фалита на последния британски производител на масови автомобили "Ем Джи Роувър".
Вестникът отбелязва, че премиерът Тони Блеър и финансовият министър Гордън Браун са заминали за Бирмингам, за да покажат, че са готови да направят всичко възможно за запазването на работните места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!