К ризата в Близкия изток е сред основните акценти в пресата. "Българи под обстрел в Близкия изток" е темата в "Труд". Посочва се, че много българи в ливанската столица Бейрут и израелския град Хайфа живеят под обстрел след пламналата нова война там. Цитират се и нашенци, които споделят преживяванията си и желанието си да бъдат изведени от опасната територия.
"24 часа" пише, че се обмислят два варианта за евакуиране на българите от Ливан, а "Стандарт" добавя, че МВнР евакуира сънародниците ни през Кипър и Сирия. Според същото издание стотина българи в Южен Ливан са в неизвестност вече пети ден.
"Монитор" и "Дневник" публикуват обявените от МВнР дежурни телефон и факс на българското посолство в Бейрут, на които българите в Ливан могат да търсят помощ или информация. Франция помага на българите да се приберат през Кипър, отбелязва"Дневник". "В Ливан историята се повтаря" е анализът в броя.
"Новинар" информира, че все още не е ясно дали има интерес за евакуация от страна на българските граждани в Северен Израел, който е обект на ракетни атаки от страна на "Хизбула".
"Министри в кабинета уреждат лични въпроси" - тези думи на лидера на Политическо движение "Социалдемократи" Николай Камов се изведени в заглавие на интервюто му в "24 часа". Според него БСП проявява високомерие към коалиционните си партньори и това се пренасяло и в обществените отношения, поради което представата за кабинета е за хора, които знаят, че са за кратко и се занимават не с решаване на проблемите на хората, а с други неща.
Интервюто в "Новинар" е с Александър Божков - съпредседател на Центъра за икономическо развитие и бивш вицепремиер и министър на промишлеността в първото правителство на ОДС. Той коментира, че големият плюс на всички правителства на България от 1997 г. насам е, че не са сменили посоката.
Относно предстоящите президентски избори Божков смята, че победата на Първанов и тройната коалиция би обезверила хората. Според него не е добре Бойко Борисов да стане президент. За него казва, че би бил много полезен в изпълнителната власт като човек, който има реални властови лостове в ръцете си.
Зам.-председателят на ДПС Касим Дал коментира пред "Дневник", че НДСВ няма да излезе от управляващата коалиция. Той изразява позицията си и по други актуални теми като отварянето на архивите на бившата Държавна сигурност и наближаващите президентски избори.
"Недоволни в рамките на статуквото" е заглавие в "Сега", където са поместени данните от последното проучване на НЦИОМ. Българите не харесват политическия си елит, но не търсят негова външна алтернатива, обобщава изданието.
"Не харчете пари за лобиране навън" е съветът на Кауко Ямсен, посланик на Финландия у нас. Пред "Труд" той коментира, че ЕС трябва да бъде популяризиран в страната, а не да се харчат пари за лобиране в чужбина. Българите имат големи очаквания от членството в ЕС, казва той и изтъква, че правителството трябва да помогне на хората да не се разочароват след година-две. Парламентите на страните членки вече ви познават много добре и ще ратифицират присъединителния ви договор. ЕС спазва ангажиментите си, уверява Кауко Ямсен.
В друг материал "Труд" пише, че финансовото министерство ще похарчи 2,25 млн. лв. без ДДС за информационно-образователна кампания по повод предстоящото членство на България в ЕС. Ведомството публикувало обява за обществена поръчка.
Интервю с новия посланик на Венецуела у нас публикува "Дума". "Венецуела е трън в петата на САЩ" казва той, и споделя че е убеден, че страната му върви в правилна посока.
"Българска армия" информира, че днес заминава първата група на ВВС за Афганистан за ръководство на международното летище в Кабул.
"И министри, и полицаи в Македония с BG-паспорти" - под това заглавие "Монитор" цитира коментарите на историка Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей и на лидера на ВМРО Красимир Каракачанов по повод информацията, че бившият македонски премиер Люпчо Георгиевски е получил български паспорт преди изборите в страната му.
Според Димитров в Македония редовно се оказва, че депутати от антибългарски партии имат българско гражданство. Същото се отнасяло и за ръководни кадри в полицията, и за много министри. Каракачанов допълва, че в миналия македонски парламент е имало седем-осем депутати, включително и социалисти, както и 15 кмета с българско гражданство. Двамата смятат, че правилно Любчо Георгиевски е получил български паспорт, още повече, че като мотив за искането си той е посочил, че родителите му са българи, пише
всекидневникът.
"Осморката призна величието на Русия" - под това заглавие "Стандарт" помества материал за срещата на лидерите от Групата на осемте най-влиятелни държави в света в Санкт Петербург. Отбелязва се, че за президента Владимир Путин това е една голяма премиера и триумфално приобщаване към Клуба на най-силните. Русия се завръща в голямата политика, макар и да се твърди, че тя не я е напускала, пише авторът на статията.
Всички издания информират за срещата между столичния кмет Бойко Борисов и главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи. Те ще обсъдят исканията на граждани да бъде намален звукът на високоговорителите на джамията "Баня башъ" в центъра на София.
Интервю с директора на Института за спешна медицинска помощ "Пирогов" доц. Спас Спасков помества "Стандарт". Спасков коментира заканите на лекари от болницата да стачкуват заради ниски заплати. Доцентът твърди, че все още протестът е анонимен, и че при него не е достигал документ, който да покаже точно какъв е проблемът. Що се отнася до пациентите той отбелязва, че те получават достатъчно спрямо парите, които са заложени, но ако се изпълни искането на здравната каса за намаляване на цените по клиничните пътеки с 10%, това означава с 10% по-лошо лечение.
"Труд" пише, че Симеон Сакскобургготски е готов да дари двореца "Врана", за да се превърне той в музей, лицей, или каквото решат хората. Според вестника обаче той не може да дари резиденцията или който и да е от "върнатите" му имоти, защото не е техен собственик. Вече и за мнозинството от депутатите е очевидно, че "царската реституция", проведена без закон е нищожна, пише вестникът.
Върху тази тема е и анализът в "24 часа". Отбелязва се, че според брокери на недвижими имоти дворецът, заедно с прилежащия му парцел струва 1,3 - 1,5 млн. евро. Директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров смята, че дворецът може да се превърне в един голям етнографски музей, какъвто в момента на България липсва.
В коментар по темата от страниците на "Стандарт" Екатерина Михайлова от ДСБ изтъква, че ако се направи закон за царските имоти, той може да бъде изравнен с останалите реституционни закони. По думите й тогава Сакскобургготски ще трябва да доказва собственост за всяко едно свое владение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!