П резидентските кандидати Обама и Маккейн възнамеряват да продължат борбата срещу тероризма. Според американските тайни служби обаче правителството на САЩ скоро ще бъде изправено пред коренно различни предизвикателства, коментира радио "Дойче веле".
В анализ на американските тайни служби се констатира, че скоро борбата срещу тероризма ще изгуби значението си и САЩ могат да изгубят влиянието си, писа вестник "Вашингтон пост".
Барак Обама вече го знае, а Джон Маккейн щял да бъде информиран в близките няколко дни какво ще става със САЩ в следващите десет-петнайсет години.
Вестникът цитира по-скоро песимистичния анализ на тайните служби, който всъщност е бил замислен само за следващия президент и има за задача да му покаже тенденциите на развитие, да послужи като помощ при вземането на решения при важни външнополитически и засягащи сигурността стъпки.
Основната хипотеза гласи: влиянието и могъществото на САЩ ще намаляват все повече, развиващи се амбициозни нации като Китай и Индия ще придобиват по-голямо световно-политическо значение.
Онова, което тогава ще продължи да отличава Америка от останалия свят, ще е абсолютното военно надмощие, но то ще става все по-маловажно, тъй като няма да има повече конвенционални войни, в които САЩ да могат да заложат на тази си мощ.
Това пише репортерът на "Вашингтон пост" Уолтър Пинкъс, който е получил достъп до доклада на тайните служби.
В документа се сочи също, че най-голямата опасност на нашето време бъдеще ще намалее. Пинкъс отбелязва това с думите: "Те не съзират в бъдеще терора, заплашващ ни днес. Ставащото в ислямския свят наистина ще остане важно. При това обаче ще става дума повече за различни групировки в отделни държави, които ще се опитват да влияят върху съответните им правителства".
Истинските предизвикателства на следващите 20 години тайните агенти съзират съвсем другаде: в области, които все още не бяха приоритетни за правителството на Буш.
Става дума включително за негативните ефекти от глобализацията: "Очаква се, богатите днес страни да станат още по-богати, а бедните страни - още по-бедни. Отдава се по-голямо значение на проблемите, надвиснали над нас вследствие на затоплянето на Земята".
Засушаванията, според прогнозата, ще предизвикват малки до средни преселения на народите, ще намалеят и ще станат дефицитни суровините и най-вече водата. Всичко това би могло да доведе до международна криза.
Същевременно международни организации като ООН или Световната банка също ще са с намаляващо влияние и все по-малко ще са в състояние да се справят с кризите.
Американските тайни служби според Пинкъс нямат дори представа, какви институции биха могли да поемат тази роля и на първо време отправят само една препоръка: бъдещите правителства на САЩ да приемат новата, вече недоминираща над всичко и всички роля на Америка и да водят балансирана външна политика.
Барак Обама, който вече е запознат с въпросния доклад, наистина обещава на американците повече дипломация или както се изразява самият той, "изпълнена със сила дипломация". Предвид чезнещото влияние на САЩ в средно- и дългосрочна перспектива тя обаче надали ще може да бъде толкова "изпълнена със сила".
Ще обърнат ли американските президенти внимание на съветите от тайните служби? Уолтър Пинкъс разсъждава какво е ставало досега с подобни доклади: "Е, човек винаги може да се надява, че ги вземат на сериозно. Винаги съм смятал така. Понякога това се случва, понякога - не".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!