В пояснение, изпратено до в. "Ал Манара", ръководителят на Асоциацията на родителите на заразените със СПИН либийски деца Идрис Лага твърди, че АФП е изопачила думите му.
Става дума за вчерашната информация, че семействата на заразените деца и ЕС са много близко до споразумение, което може да доведе до отмяна на смъртните присъди на петте български медицински сестри и палестинския лекар.
Според пояснението Лага заявил пред АФП, че има активизиране на контактите на семействата с Европейската комисия, както и с представители на някои други държави.
Това раздвижване се отнасяло до европейска инициатива и допълвало предходни разговори и преговори, състояли се под егидата на фондацията "Кадафи".
Шефът на асоциацията добавил, че има положително отношение по искането на родителите лечението и медицинските грижи за децата да бъде гарантирано през целия им живот.
По думите му в случай на достигане до решение или споразумение, то ще бъде предложено на вниманието на Върховния съдебен съвет, а не на Върховния съд (както е в информацията на АФП), защото ходът на делото във Върховния съд няма връзка с преговорите.
Междувременно "Ал Манара", изданието на либийски опозиционери в изгнание, публикува и първата от серия статии, в които се разследват причините за избухването на СПИН епидемията в Либия.
Авторът на поредицата Салим ал Раги пише, че "ако това ужасно престъпление се беше случило в друга държава, която уважава сама себе си и народа си, правителството щеше да подаде оставка или просто да падне от власт".
За съжаление обаче, това се случи в първата джамахирия в историята, където човекът няма стойност, както няма неприкосновеност за либиеца, нито за живота му, нито за имуществото му... независимо от всички познати кухи революционни приказки и лозунги..., пише сайтът.
Либия стана свидетел на подозрителната потайност и странно информационно затъмнение, наложени от режима по отношение на тази наистина национална трагедия, смята авторът.
"Държавният глава запази подозрително мълчание, докато не проговори за първи път пред Ал Джазира близо осем години след трагедията, за да изложи версията за някой си "Джон", който сформирал медицински екип, извършил това престъпление, само за да изчезне след това като призрак или да се разтопи като зрънце сол във вода", пише още "Ал Манара".
Изданието припомня случая с месечното списание "Ля", което още през 1998 г. публикува разследване за причините, довели до избухването на епидемия от СПИН и настоя либийската държава да разкрие истината.
Списанието просто беше забранено, пише изданието на опозиционерите. Според "Ал Манара" либийската държава ограничава средствата, които се използват за лечение на болните от СПИН деца.
Междувременно в последния си брой един от най-важните либийски вестници - "Алзахф Ал-ахдар", публикува остра статия "за опасната шизофрения, от която страда измамливия Запад, който повелява на наблюдателите да се съмняват в справедливостта на един независим и многоуважаван съд".
(Вж. пълния текст на статията, преведена от Центъра за близкоизточни изследвания).
Органът на революционните комитети пише още: "И ние няма да проявим небрежност спрямо шепа българки убийци, които бяха медицински сестри, а се превърнаха в престъпнички, за което свидетелстват и множество доказателства. От нас за тях има само справедлива присъда, а тези които стоят зад тях ще бъдат достигнати от закона."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!