Томас Фридман, в. "Ню Йорк таймс", 13 септември, 2001 г.
"Афганистанската съпротива бе подкрепена от разузнавателните служби на САЩ и Саудитска Арабия с оръжия на стойност почти 6 млрд. долара. А територията, която бе под прицел миналата седмица (Статията е публикувана след американските въздушни удари над Афганистан през август 1998 г.), комплекс от шест лагера в Хост, където изгнаникът от Саудитска Арабия Осама бин Ладен е финансирал нещо като "университет за терористи", по думите на висш представител на американското разузнаване, е добре позната на ЦРУ.
(...) някои от бойците, които се сражаваха срещу съветите с помощта на ЦРУ, сега се бият под флага на г-н Бин Ладен... "
В. "Ню Йорк таймс", 24 август 1998 г.
"Афганистанската гражданска война беше започнала и Америка беше там от самото начало - или дори още преди старта, ако трябва да се вярва на самия Збигнев Бжежински (бивш съветник по националната сигурност и в момента висш стратег в областта на външната политика). "Не ние тласнахме руснаците към интервенция - казва той в интервю от 1998 г., - обаче ние умишлено увеличихме вероятността те да постъпят така. Тази секретна операция бе чудесна идея. Нейната цел бе да вкара руснаците в афганистанския капан. Нима искате да съжалявам за това?"
Дългосрочният ефект от американската намеса, от гледната точка на боеца от Студената война Бжежински, бе 10 години по-късно Съветският съюз да бъде поставен на колене. Но имаше и други ефекти. За да удължи хода на войната, ЦРУ, в заговор със Саудитска Арабия и пакистанското военно разузнаване ISI, наля милиони и милиони долари на муджахидините. Това бе най-дистанционният и най-безопасният начин за водене на война: САЩ (и Саудитска Арабия) осигуряваха финансирането, а Америка - и много ограничено обучение. Те ги снабдиха и с ракетите "Стингър", които определено промениха характера на войната.
Пакистанските ISI свършиха всичко останало: обучаване, мотивиране, консултиране. И те свършиха това със замах: пакистанският военен лидер по онова време, генерал Зия ул-Хак, който самият има силни фундаменталистки убеждения, се хвърли със страст в изпълнението на тази задача."
"Талибаните като "чудовище, излюпено от САЩ", в. "Индипендънт", 17 септември 2001 г.
"Администрацията на Буш не се е разубедила. Миналата седмица тя поиска други 43 млн. долара в помощ на Афганистан, увеличавайки общата сума за тази година до 124 млн. долара и превръщайки Съединените щати в най-големия хуманитарен донор на страната."
"Уошингтън поуст", 25 май 2001 г.
"Бъдете готови за систематично унищожаване на всяка тяхна атомна електроцентрала, всяка нефтена рафинерия, всеки газопровод, всяка военна база, всеки правителствен офис в цялата им държава. Няма да отиваме далеч и да ги изпращаме чак в каменната ера, но обичайните заподозрени, които поддържат тероризма, трябва да знаят цената: сриване на техните икономики и държавен апарат за цяло поколение напред."
Дейвид Пърлматър към ЦРУ и Държавния департамент относно държави (като Либия, Судан, Сирия, Ирак, Иран и Афганистан), подслонили на тероризма, "Дайте шанс на войната", в. "Филаделфия инкуайърър", 13 септември 2001 г.
Цитатите са по статията "Защо Вашингтон иска Афганистан" в "Новите дрехи на царя" (tenc.net)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!