"Десните извън парламента, ако вотът е днес", отбелязва "Труд". Ако парламентарните избори бяха днес, Народното събрание можеше да осъмне само с леви и левоцентристки партии, сочи изследване на НЦИОМ.
БСП е фаворит с 20-22%, следвана от ГЕРБ с 12%. На трето място е ДПС с 6-7 пункта влияние. "Атака" събира 5%. СДС и НДСВ са на ръба на задължителната 4-процентова бариера. ДСБ се радва едва на 3-4% подкрепа.
Същото изследване показва, че 52% от анкетираните искат президентът на България да е с добър външен вид. Предимно дами, столичани и хора над 50 г. отговарят, че държавният глава трябва да бъде хубав и представителен човек. 84% посочват, че ще е добре, ако той отстоява интересите на страната ни в ЕС и НАТО. От началото на годината правителството има най-ниска подкрепа през юни и юли.
"Изборите за президент - на 22 ктомври", обявява същото издание.
Това е най-вероятната дата, обяви вчера вътрешният министър Румен Петков. Кандидатурата на сегашния държавен глава Георги Първанов трябвало да бъде издигната от инициативен комитет. На среща с червени активисти от Кюстендил Петков заяви, че ако се предпочете партийната рамка за номиниране и подкрепа на Първанов, това щяло да бъде груба грешка.
"Първият рунд на главния прокурор" е озаглавен коментар в "Капитал". Като първи рунд се определят кадровите ходове на Борис Велчев, които целят да балансират влиянията в прокуратурата.
"Изборът на Борис Велчев за главен прокурор беше посрещнат с облекчение и с надежда, че ще прекрати ледниковия период на Филчевото управление. Той наистина е амбициран да го стори, но излизат и първите пречки. Така се стига до единствения шанс на Велчев - прозрачността и гласността. Само с помощта на обществото той ще може да се справи, защото реформата в прокуратурата е спъната по правило. Можеш да правиш само малки крачки, защото краката ти са вързани. Засега е достатъчно посоката да е вярна", пише авторът.
"Прокурори от "Котките", оферираме: Вървете си!" - заглавието е на анализа в "24 часа". Припомня се, че в оперативната разработка "Котките" бяха прихванати замл-апелативният прокурор на София Николай Ганчев и бившият шеф на обвинението в Русе Люлин Матев. Проверката показа алтернативния образ на българския прокурор, за който само се шушука. Този прокурор е лобист, кадровик, бизнесмен, комбинатор.
"За мнозина образът на прокурора от "Котките" е уродлив или най-малкото неприемлив, аморален. Те смятат, че е в разрез с професионалната етика прокурорите да обсъждат дела и проверки с бизнесмени, и се надяват, че ВСС ще заеме твърда позиция - ще освободи прокуратурата от Ганчев и Матев", пише авторът.
"Съдебната система не се нуждае от още проверители", смята "Монитор". "Контролът в съдебната власт трябва да се разглежда в два информационни аспекта - скорост на решаване на делата и качество на съдържанието им. Информацията за "организацията по образуването, движението и приключването на делата" винаги следва да е публична и има голяма стойност за лицето на съдебната власт. Забавеното правосъдие се възприема еднозначно като отказ от правосъдие и следва да бъде санкционирано. Не са изключение случаи на "светкавично" решаване на дела, които също създават подозрения за корупция. И в двете хипотези съответният административен ръководител би следвало да извърши проверка и да поиска дисциплинарно наказание", обяснява бившият министър на правосъдието Антон Станков.
"13 милиона евро в личните сметки на шефа на парното", пише на първа страница "Монитор". 12-13 млн. евро има бившият шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров в сметки в чужди банки, съобщи кметът на София Бойко Борисов. Според него Димитров е бил агент на Държавна сигурност и това го прави "по-защитим". Междувременно енергийният министър Румен Овчаров обвини Борисов, че използва нерегламентирано секретна информация на спецслужбите да води компроматна война срещу него.
"Левицата се възпротиви на компроматната война", отбелязва "Дума". Фабрикуването на скандали, без опит да се проверяват фактите, не е от полза за никого. Това се казва в декларация на депутатите от Коалиция за България. В документа се изразява тревога от разразилата се компроматна война (между министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и кмета на София Бойко Борисов, бел.ред.). Опитите за груба манипулация на общественото мнение са вредни за страната във важния момент на присъединяването към ЕС, пише в декларацията.
"Държавата се тресе, премиерът мълчи", коментира "Труд". Отбелязва се, че в края на първата година от управлението си и това правителство нагази в тресавището на корупцията. Медиите гърмят за далавери с ядрено гориво, за източване на НЕК и на "Булгаргаз", за "Топлофикация"-София и бившия й шеф, за милиони в дебели банкови сметки на сегашни управленци. А Станишев мълчи.
"За Станишев като все още неопитен управленец сигурно е трудно да удържа всички лостове на властта при избуялите в коалицията центробежни икономически интереси. От друга страна обаче, точно тези частни интереси крепят властта. А висшият пилотаж в политиката е точно обратното - коалицията да се крепи, като се елиминират частните интереси.
Защото нито един премиер досега не е имал такова внушително мнозинство зад себе си като Станишев. И ако той не успее да използва тази парламентарна армия в името на държавата, значи не става за пълководец."
"Беронов - бяла врана пред "Дондуков" е заглавието на коментар в "Стандарт". Представя се своеобразен портрет на номинирания от десницата Неделчо Беронов, председател на Конституционния съд. Посочва се, че от него не може да се очаква да влезе в образа на народен човек. Истинското амплоа на Беронов влиза в противоречие с утвърдената традиция само крупни политици и партийни лидери да са държавни глави. Визията, която носи шефа на Конституционния съд, е академична и дистанцирана, твърде
дълеч от всекидневните новинарски събития. Тя стои тромаво на фона на очакванията за незабавна смяна на статуквото, е преценката на автора.
"Отлагат решението за царските имоти", информира "Труд".
Комисията, която разследва т.нар. "царска реституция", ще заседава още две седмици. За това се договорили вчера при премиерът Сергей Станишев и депутатите от управляващото мнозинство. Министър-председателят трябваше да влезе в ролята на арбитър, след като между НДСВ, от една страна, и БСП и ДПС, от друга, избухна скандал за проекторешението на доклада на комисията. Според него реституцията на имотите на Симеон Сакскобургготски е спорна и казусът трябва да се реши с нов закон.
"25% от житото е вече в хамбарите", отбелязва същият вестник. От аграрното министерство съобщиха още, че от над 2,312 млн. дка са получени 840 хил. тона зърно. Средният добив за страната е 363 кг/дка. Над 86% от ечемика също са ожънати. Зърното е 453 хил. т, средният добив за страната - 293 кг/дка.
"Съжаляват ме, но ме обичат. Ей, кеф!", възкликва един от най-добрите ни актьори Йосиф Сърчаджиев. "24 часа" припомня, че преди две години той претърпя тежък инсулт. Сега известният в цялата гилдия работохолик вече мисли за театър, а след дни ще се снима в киното. В обширно интервю той споделя:
"Важното е, че има добро. Господи, много хора са свързани с бог, и то не в религиозен смисъл. За мен бог е добрият дух. Въпреки че има зло
и демоните са около нас, ангелите са по-силни. Това е вярата, която ме кара да оздравея. Когато протегна на някого ръка и той става по-добър. Ще видите какви хубави пиеси ще направим, какви филми ще снимаме."
"Опасно е Европа да се меси в културата ни", е позицията на най-известната българска детска писателка Леда Милева. В интервю за "Сега" тя подчертава:
"Несъмнено културата ни е нещо, с което можем да се гордеем, особено старата. Именно тя доказва принадлежността ни към цивилизования свят открай време. Но това не е достатъчно. Ако Европа постави конкретни параметри за нейното развитие, това ще бъде опасно. Не успяхме да запазим земеделското си стопанство, индустрията и инфраструктурата. Нанесохме поражения и на образованието, законността и държавността. С културата си все още има защо да се гордеем, но дано сме достатъчно умни, та да се развиваме самобитно, а не да копираме всичко чуждо."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!