Опростяването на голяма част от дълга е било договорено на разговор между германския финансов министър Ханс Айхел и американския му колега Джон Сноу на срещата в Берлин на финансовите министри и директорите на централните банки на Г-20, група от ключови развити и развиващи се страни.
Предвижда се опрощаването да се осъществи на три етапа, уточнява Би Ти Ви (bTV.bg).
Все още обаче има разногласия относно сроковете и условията.
МВФ оценява дълга на Ирак на 120 млрд. долара. 1/3 от тях са към Парижкия клуб, като 21 млрд. представляват главница, а останалото са лихви от закъснели задължения, натрупани след първата война в Персийския залив преди 14 години.
Ирак дължи също около 60 млрд. долара на други страни, главно на съседките си от Залива и на държави от бившия социалистически лагер, като България и Румъния.
Страната има да ни връща близо 1,7 млрд. долара.
България не е член на Парижкия клуб и неговите решения нямат задължителен характер за нас, коментираха от пресслужбата на финансовото министерство.
Според ведомството доколкото въпросът за дълга зависи от България, то позицията е да се търси благоприятно решение за уреждането на това вземане.
Междувременно стана ясно, че изборите в Ирак ще се състоят на 30 януари.
На тях ще бъде избран преходен парламент, който ще посочи новото правителство и ще изготви нова конституция, съобщи иракската избирателна комисия, цитирана от "Ройтерс".
Преди това беше обявена датата 27 януари, припомня БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!