На първата страница в официалния му кандидатпрезидентски сайт се казва:
"Благодарение листата на коката коренното население на Андите е оцеляло до днес въпреки яростните атаки на белия човек.
Той сложи етикета "дрога" на нашето свещено растение и въведе забрани чрез приемането на международни конвенции за наркотиците, благодарение на които ООН обиди и предаде нашите народи.
Под прикритието на тези конвенции, ограбвайки хората със своята неолиберална политика, правителството на САЩ - основният враг на индианците, използва своите долари, за да подкупва официалните власти в Боливия, да корумпира институциите и да настройва срещу нас белите боливийци.
Коката не е наркотик! Подобно на други растения тя е лекарство, свято растение. Дойде моментът да спрем това зло - унищожаването на плантациите с кока и ликвидирането на нашето препитание..."
Миналата година Боливия преживя тежка социална и политическа криза, а
разделението между отделните етнически групи се засилва,
припомня "Франс прес". Най-бедната държава в Южна Америка държи световния рекорд по извършени държавни преврати - между 180 и 200.
Наскоро Би Би Си коментира, че между ноември т.г. и края на 2006-а ще се състоят президентски избори в 12 латиноамерикански държави, а резултатите могат да прекроят изцяло политическата карта на континента.
Във Вашингтон следят с особено внимание дали ще продължи лявата вълна и ако да, дали новите лидери ще са по-радикално настроени като Чавес или умерени като бразилеца Лула.
В началото на този месец например на балотажа за президент на Чили през януари се класира социалистката Мишел Бачелет, която получи повече гласове от съперника си - милиардера Себастиан Пинера.
Междувременно Венецуела постави ултиматум на най-голямата петролна компания в страната - "ЕксонМобайл" (ExxonMobil), да влязат в съвместно предприятие с държавата до края на тази година, в противен случай почти сигурно ще изгубят концесиите си върху нефтените находища.
Лявото правителство в Каракас (Venezuela.gov.ve) вече е подписало подобни споразумения с почти всички чуждестранни фирми, които добиват петрол там.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!