"Умувайте и гласувайте", призовава "Труд" и припомня, че днес е ден за размисъл. Вестникът информира, че в избирателните списъците са 6 446 085 души.
152 295 ще могат да гласуват за първи път, защото стават на 18 години. Лишени от свобода и без право на глас са 7113 души, а под запрещение са 5737.
"144 секции в чужбина", отбелязва "Труд". Избирателните секции в чужбина са в 49 държави. Традиционно най-много са в Турция - 43 урни в 15 града. В САЩ има 11 секции в 10 града - 2 от урните са в Ню Йорк.
В чужбина могат да гласуват 488 337 българи.
"Избирай с мисъл", съветват от страниците на "Капитал" социологът Румяна Бъчварова от "Маркет линкс" и математикът Михаил Константинов.
На първо място - не отлагайте избора си за втория тур. Традиционна част от гласоподавателите се активират направо за балотажа. На предишните президентски избори например разликата между гласувалите между първи и втори тур е била над 900 000 гласа.
Друг съвет - не гласувайте за изгубени каузи. Добре е, преди да отиде до урната, всеки избирател да помисли доколко кандидатът му има шанс да стигне до втори тур и ако няма, просто да не хаби гласа си напразно.
За всички, които искат да протестират срещу кандидатите, препоръката е по-добре да си останат вкъщи, отколкото да пускат недействителна бюлетина.
"Европа ще ни гледа под лупа за изборите", смята проф. Драгомир Драганов, историк, бивш депутат.
В интервю за "Труд" той отбелязва: "Моето впечатление за съжаление е, че българинът като цяло няма чувството за степента на важност на тези избори.
Те наистина са много интересни. За първи път от годините на прехода се появява втора разделителна линия - освен традиционната комунизъм-антикомунизъм сега на преден план излиза проевропеизъм-антиевропеизъм."
Според Драганов трябва да отпадне изискването за 50% активност на първия тур.
"И от ром става добър работник", казва пред "Труд" Баки Хюсеинов, новият заместник социален министър. От 1991 година досега Хюсеинов е кмет на шуменското село Църквица, в което живеят само етнически турци и роми.
Той е издигнат от квотата на партия "Рома", коалиционен партньор на БСП.
"Умея да работя в екип и пак ще заложа на същото. Имам управленски и професионален опит, познавам в детайли ромските проблеми.
Ще разчитам на шефовете на дирекции, на експертите, на другите заместник-министри. Знам, че поемам голяма отговорност и искам да оправдая доверието", заявява той.
"МОН следи къде работят завършилите студенти", пише "Монитор". Образователното министерство и Националният осигурителен институт ще следят как се реализират студентите след като завършат.
Така ще може да се види в коя област липсват специалисти и в коя те са в излишък. Данните ще се използват при определянето на броя на първокурсниците по университети и професионални направления.
"Погазването на закона е първата крачка на корупцията", е анализът в "Монитор". Посочва се, че злоупотребите с нормативните актове и издаването на нелегитимни дипломи в част от университетите ни остават несанкционирани и затова продължават да се вършат.
Злоупотребата със закона е свързана с различни действия - незаконно приемане или прехвърляне на специализанти от обучение по следдипломна квалификация в програми за магистърско обучение, незаконно прехвърляне на студенти от нелицензирани висши учебни заведения, незаконно присъждане на научни звания и др.
Според автора да се допуска отявлено погазване на закона, да се демонстрира превъзходство именно чрез неспазването на всякакви правила и норми, и за такива действия да няма наказателни последствия, е недопустимо в една държава, която се смята за правова.
"Саботаж на границата заради липсата на подкупи", пише на първа страница "Сега". Зачестилите проверки по границите извадиха наяве отдавна подозирани афери на служители на граничните пунктове.
"Гранична полиция" се е натъкнала на масов саботаж срещу плащането на едно гише в ГКПП-Лесово. "Умишлено са повреждани електронните устройства, в които се вкарват данните за всеки минаващ пътник", съобщи вчера главен комисар Красимир Петров.
Въвеждането на електронните разплащания вдигна 10 пъти приходите от "Пътни такси" от едно ГКПП.
"Пловдив пуска сметта срещу 50 млн. лева", съобщава "Труд". Пловдив ще приеме еднократно на сметището си в село Цалапица 200 000 т от столичните отпадъци. Това решиха съветниците след 6-часово заседание вчера.
Общинарите вдигнаха цената от 45 на 50 млн. лева. Последните 3 млн. лева бяха поискани за изграждане на защитна преграда между река Марица и сметището.
Съветниците препоръчаха на правителството да потърси отговорност на лицата, допуснали проблемът с боклука да се превърне в национален.
"3,7 млн. лв. в сейфовете на Валентин Димитров", отбелязва "24 часа". Два месеца отне на разследващите ексшефа на софийското парно Валентин Димитров, за да преброят и опишат парите, намерени в три банкови сейфа на семейството му в края на август.
Сумата е 3,73 млн. лв., съобщиха вчера от прокуратурата. Парите били в левове, долари и евро.
Бившият изпълнителен директор на "Топлофикация-София" АД Валентин Димитров, майка му Цеца Димитрова и адвокатът Гроздан Добрев са обвинени за пране на пари.
Срещу Димитров има обвинение и за укриване на данъци.
"Хлябът поскъпвал спекулативно", отбелязва "Труд". Няма никакви икономически причини за поскъпването, заяви вчера министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Той посочи, че производителите са имали достатъчно време да се запасят с евтино жито. Държавният резерв започнал да изкупува едва при 230-240 лв. за тон, за да не вдигне цената.
"Обмислят по-къса жп линия Варна-Бургас", съобщава "Дума". Обсъжда се идея за съкращаването на железопътната връзка между Бургас и Варна с около 50-60 километра чрез изграждането на пръстен от село Дъскотина до Айтос, обяви вчера в Бургас министърът на транспорта Петър Мутафчиев.
Той допълни, че следващата седмица ще бъде сформирана дирекция, която ще се занимава с политиката на пътищата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!