Едуардо Галеано е роден в Монтевидео през 1940. След дълги митарства по света отново живее там от края на 80-те. Работи като журналист от 14-годишен, най-прочутата му книга, "Отворените вени на Латинска Америка" (1971), е преведена на двайсетина езика. Освен политиката и поезията футболът е любима тема на Галеано. Чрез него той написва малка история на света в сборника си фрагменти "Футбол на слънце и сянка" (1995).
По какво си приличат футболът и господ? По предаността на своите многобройни поклонници и скептичността към тях на не по-малък брой интелектуалци.
През 1880 г. в Лондон Ръдиърд Киплинг се надсмива над футбола и "дребните душици, способни да намерят удовлетворение в изпоцапаните с кал идиоти, които го играят". Век по-късно в Буенос Айрес Хорхе Луис Борхес е несравнимо по-деликатен: изнася конференция на тема "безсмъртието" в същия ден и час, в който аржентинският отбор играе първата си среща на световното от '78.
Пренебрежението на повечето консервативни интелектуалци почива върху увереността им, че безкритичното поклонение пред топката е суеверие, което приляга на народа. Обсебени от футбола, плебеите разсъждават с краката си, тях за толкова ги бива, те чрез тази низша наслада се реализират. Животинският инстинкт надделява над човешкия разум, невежеството потъпква културата: тълпата получава всичко, което желае.
Много ляво настроени интелектуалци също отричат футбола. Кастрирал бил масите и отклонявал революционната им енергия. Хляб и зрелища, зрелище без хляб: хипнотизирани от топката, която нездраво ги влече, работниците допускат съзнанието им да атрофира и класовите им неприятели да ги подкарват като стадо.
Когато футболът престава да бъде първо само английска, после само богаташка занимавка, в Рио де ла Плата се появяват първите народни клубове, организирани във вагонните депа и пристанищните докове. По онова време някои от най-изтъкнатите анархисти и социалисти заклеймяват тази машинация на буржоазията, замислена, за да предотврати стачките и да замаже социалните противоречия. Разпространението на футбола из света им изглежда като следствие от долна империалистическа маневра, целяща да държи в перманентен инфантилизъм угнетените народи.
Въпреки всичко обаче клубът "Архентинос хуниорс" възниква под името "Чикагските мъченици" в чест на работниците-анархисти, обесени на 1 май. И именно 1 май е денят, избран за рожден на клуба "Чакарита", получил името си в една анархистична библиотека в Буенос Айрес.
В първите години на изминалия век не липсват и леви интелектуалци, които приветстват футбола, вместо да се гнусят от него като от обезболяващо за съзнанието. Сред тях е даже италианският марксист Антонио Грамши, който хвали "това царство на човешката лоялност, упражнявана под открито небе".
световното първенство от 1970 г.
В Прага умира Иржи Трънка, маестро на анимацията с марионетки, а в Лондон издъхва Бертран Ръсел след почти цял век изключително жизнен живот. На двайсет години поетът Ругама пада в Манагуа, сражавайки се сам срещу цял батальон хора на диктатора Сомоса. Светът губи своята музика: Бийтълсите се разпадат от свръхдоза успех, заради свръхдоза дрога си отиват китаристът Джими Хендрикс и певицата Дженис Джоплин.
Циклон помита Пакистан, а земетресение изличава от картата петнайсет града в перуанските Анди. Във Вашингтон вече никой не вярва във виетнамската война, но войната продължава - според Пентагона загиналите наброяват милион, но американските генерали ламтят за още и нахлуват в Камбоджа. Алиенде започва своята кампания за президентския пост в Чили след три поредни поражения: обещава да осигури мляко на всички деца и да национализира медните залежи.
Добре осведомени източници от Маями съобщават за скорошното падане на Фидел Кастро - шумният му провал бил въпрос на часове. Започва първата стачка в историята на Ватикана. Докато в Рим папските функционери седят със скръстени ръце, в Мексико разтъпкват крака играчите на шестнайсет страни и започва деветото световно първенство по футбол.
Участват девет европейски отбора, пет американски, Израел и Мароко. В първия мач от мондиала съдията за пръв път в историята вдига жълт картон. Жълтият, знак за предупреждение, и червеният, знак за изключване, не са единствените нововъведения на световното в Мексико. Регламентът вече предвижда да се сменят до двама играчи в течение на всяка среща. До този момент само вратарят е можел да бъде заместван в случай на контузия и не е било особено трудно противниковият отбор да се разреди с добре нацелени ритници.
Неизличими картини от Мондиал '70: фигурата на Бекенбауер с превързана ръка в неумолима битка до последната минута; неистовият хъс на Тостао с наскоро оперирано око, който геройски удържа отначало докрай всички мачове; хвъркатите изпълнения на Пеле на последното му световно: "Подскочихме едновременно, разказва пазещият го италиански защитник Бургнич, а като паднах обратно на земята, видях, че Пеле още виси във въздуха!"
Четири бивши световни шампиони - Бразилия, Италия, Германия и Уругвай, си оспорват победата в полуфиналите. Германия заема третото място, Уругвай - четвъртото. На финала Бразилия отвява Италия с 4 на 1. Английската преса коментира: "Трябва да се забрани футболът да бъде толкова красив."
Споменът за последния гол заслужава едноминутно благоговейно мълчание: топката минава през целия бразилски отбор, всичките единайсет се докосват до нея, докато накрая Пеле, без да гледа, я подава право на задаващия се като тайфун Карлос Алберто, който вкарва.
Торпедото Мюлер от Германия оглавява списъка на голмайсторите с десет точни попадения, следван на бразилеца Жаирзиньо със седем.
Непоклатима, Бразилия печели титлата за трети пореден път и си отнася купата "Риме" у дома. В края на 1983 купата е открадната, претопена на почти две кила чисто злато и продадена. Зад витринките мястото й е заето от копие.
световното първенство от 1986 г.
Бейби Док Дювалие бяга от Хаити, като предварително обира всичко, до което се е добрал, по същия начин от Филипините изчезва Фердинанд Маркос, а щатските архиви разкриват - по-добре късно, отколкото никога, че Маркос, прехваленият филипински герой от Втората световна, всъщност бил дезертьор.
Халеевата комета отново навестява нашите небеса след продължително отсъствие; около планетата Уран са открити девет луни; констатирана е първата дупка в предпазния озонов слой. Разпространява се ново лекарство, продукт на генното инженерство, срещу левкемията. В Япония една популярна певица се самоубива, в резултат на което двайсет и трима нейни почитатели избират смъртта. Земетресение оставя без покрив над главата 200 000 салвадорци, а съветската ядрена катастрофа в Чернобил отприщва дъжд от радиоактивна отрова, неизмерим и неовладяем, над кой знае колко земи и хора.
Фелипе Гонсалес казва "да" на НАТО, след като доскоро е крещял "не", а последвалият плебисцит осигурява на този остър завой благословията на народа. Испания и Португалия встъпват в европейската икономическа общност. Светът оплаква смъртта на Улоф Палме, шведския министър-председател, убит на улицата. Траур и за изкуствата и литературата: напускат ни скулпторът Хенри Мур и писателите Симон дьо Бовоар, Жан Жьоне, Хуан Рулфо и Хорхе Луис Борхес.
Избухва скандалът "Ирангейт", в който президентът Рейгън, ЦРУ и контрите от Никарагуа се оказват замесени заедно в трафика на оръжия и наркотици. Избухва и космическата совалка "Чалънджър", едва излетяла от Кейп Канаверъл, със седемчленен екипаж на борда. Американската авиация бомбардира Либия и убива една от дъщерите на полковник Кадафи, за да накаже атентат, който години по-късно всъщност се оказва дело на Иран.
В затвор в Лима загиват под картечен обстрел 400 лишени от свобода.
Добре осведомени източници съобщават за скорошното падане на Фидел Кастро - шумният му провал бил въпрос на часове. Това, което действително пада, е в столицата на Мексико - предната година земетръс срива десетки сгради, строени без основи, с всичките им обитатели вътре, така че голяма част от града е все още в развалини в момента, когато там се открива тринайсетото световно по футбол.
В първенството от 1986 взимат участие четиринайсет европейски и шест американски страни плюс Мароко, Южна Корея, Ирак и Алжир. Ражда се мексиканската вълна по трибуните, която оттогава движи множествата от запалянковци по цял свят в ритъма на бурно море.
Играят се няколко мача от онези, от които човек настръхва, като например Франция - Бразилия, при който иначе непогрешими играчи като Платини, Зико и Сократес се излагат на дузпите; състоят се и масирани голови обстрели като тези на Дания, която в една среща нанизва шест гола във вратата на Уругвай, а в друга отнася пет от Испания.
Както и да го погледнем обаче, това е Световното на Марадона. С два леви гола Марадона отмъщава на Великобритания за честта на своята родина, поругана на Малвинските острови: първия вкарва с помощта на лявата си длан, която той самия нарича Божия ръка, а втория - с левия си крак, след като прави на нищо целокупната английска защита.
На финала Аржентина играе срещу Германия. Пак Марадона прави решаващото подаване към Буручага, което позволява на Аржентина да се наложи с 3 на 2 и да спечели шампионата в последната минута на мача. В същия вече е вкаран и друг един паметен гол: Валдано поема с топката от аржентинската врата, прекосява цялото игрище и когато Шумахер го пресреща, я рита за рикошет към дясната греда. През цялото време Валдано бае на топката, бае и й се моли:
- Влез, бе, моля те, влез.
Франция се класира трета, след нея е Белгия. Англичанинът Линекер е пръв сред голмайсторите с шест точни изстрела. Марадона вкарва пет като бразилеца Карека и испанеца Бутрагеньо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!