Нобелът за литература отива за втори път в ЮАР, след като през 1991 г. бе отличена Надин Гордимър. През последните осем години академията присъждаше наградата на европейски автори (миналогодишният носител бе унгарецът Имре Кертес). България няма свой нобелист, но през 1981 г. е награден писателят Елиас Канети, роден в Русе.
Тазгодишният нобелист пише основно на английски, макар че в произхода му има и германски корен. В началото на 60-те се премества да живее в Англия, където работи като компютърен програмист. После учи литература в САЩ и преподава в нюйоркския държавен университет до 1983 г., а година по-късно става професор по английска литература в родния си Кейптаун. От миналата година работи в Австралия, в университета в Аделаида.
В литературата писателят, познат с инициалите Дж.М., дебютира през 1974 г., а става световноизвестен през 1980 г. с романа "Waiting for the Barbarians". Кутсий е първият автор, печелил два пъти друга престижна награда - "Букър" (за първи път през 1983 г., а повторно - през 1999 г. с романа си "Disgrace"). Писал е рецензии на книги за "Ню Йорк тайм ривю ъв букс" (NYbooks.com).
Следващата седмица ще мине изцяло под знака на Нобеловите награди. В понеделник ще бъде обявен победителят в категорията "Медицина", във вторник - за физика, а в сряда - за икономика и химия. На 10 октомври ще стане известен и носителят на Нобеловата награда за мир.
Връчването на отличията по традиция е на 10 декември, когато е годишнината от смъртта на изобретателя на динамита Алфред Нобел през 1886 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!