Несъмнено в последните годни клонирането се превърна в една от най-дискутираните теми в научните среди. Неограничените хоризонти, които разкрива то пред генното инженерство неизбежно се сблъскват с някой от най-фундаменталните общочовешки, морални и религиозни възгледи на човечеството.
Според мнозина едно е сигурно - клонирането крие в себе си колкото перспективи, толкова и опасности.
Като че ли най-полезно в краткосрочен план то може да бъде на медицината. Клонирането на животни, намиращи се в определени стадии на различни болестни състояния може да отведе учените до гените, виновни за редица наследствено предаващи се болести както при животните така и при хората.
Поредния пробив в областта е направен от група южно-корейски учени, които са извършили първото в света клониране на котки с изменени флуоресциращи протеинови гени. Клонирани са били три котета. Две от тях са достигнали зряла възраст, а третото е било мъртво родено. Поради извършената генна модификация оцелелите индивиди имат способността да излъчват червеникава светлина при облъчването им с ултравиолетова светлина.
Успешно извършения опит бе обявен от Министерството на науката и технологиите на Южна Корея за първия в света случай на клонирана котка с променени RFP гени.
Учените са надяват да използват новата техника за откриването на методи за превенция и борба с някои от най-опасните болести, които се предават по наследство.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!