Р уската компания "Газпром" обяви рано сутринта на 1 януари, че прекратява износа на природен газ за Украйна заради спора за цената му.
Според говорителя на "Газпром" доставките на руското гориво за вътрешно украинско потребление са съкратени със 120 млн. куб. метра дневно. Русия продължава да изпраща за Западна Европа през украинска територия по 350 млн. куб. метра природен газ дневно, твърди Москва.
До този момент Украйна плаща по 50 долара за 1000 куб. м. газ. "Газпром" иска да увеличи цената до 230 долара.
Цената от 230 долара за 1 000 куб. метра газ е напълно обоснована, заяви пред журналисти говорителят на "Газпром" Сергей Куприянов. По думите му цената на доставките за България, Румъния и Унгария е 230 - 260 долара за 1 000 куб. м, а за Австрия и Германия 245 - 265 долара.
Президентът на Украйна Юшченко заяви, че цената 230 долара за 100 куб. м. не е приемлива за Украйна, тъй като е с два до пет пъти по-висока от цената на аналогични, граничещи със страната пазари.
Юшченко определи газовия конфликт с Русия като
Битка за украинската независимост
Той е убеден, че Русия използва проблема, за да окаже икономически натиск върху правителството на независима Украйна, която се стреми към по-тесни връзки с Европа.
Украинският президент заяви също, че страната е готова да плаща справедлива цена и призова за подновяване на преговорите, които завършиха в навечерието на Нова година без резултат.
Официалната позиция на Москва беше публикувана на 1 януари на уебсайта на външното министерство:
"Предизвива съжаление фактът, че украинската страна се стреми напълно неоснователно да прехвърли отговорността за възникването на проблема върху руската страна, за което говори нота на министерството на външните работи на Украйна от 31 декември 2005 г. Тази нота в частност съдържа
Опит да бъдат шантажирани европейски държави
със заплаха да бъде отклонен газ, предназначен за тях...".
Говорителят на "Газпром" обвини Украйна, че отклонява газ, преминаващ през нейна територия, но предназначена за Европа. Говорителят Куприянов твърди, че това деяние е документирано. Министър-председателят на Украйна отхвърли обвинението.
"Газпром" доставя около половината от газа, използван в Европа и транспортира около 80% от това количество през украинска територия.
В неделя следобяд от Унгария беше съобщено, че обемът на газа, доставян през Украйна, е намалял с 25%.
В Полша беше съобщено същото - намаляване на обема със 17%. И в двете страни ще бъде препоръчано от първата работна седмица на годината големите предприятия да преминат от газ на нефт.
В официално изявление европейският комисар по въпросите на енергетиката Андрис Пиебалгс призова да бъдат изработени нови правила, за да бъде осигурена стабилност на енергийните доставки в света. По думите му решението на Русия да спре доставките за Украйна показват в какво уязвимо положение може да се окаже Европа.
Еврокомисaрят отбеляза, че нуждите от енергия в света растат, а тази енергия често се доставя от страни, в които енергийната политика се диктува не от пазарните цени, а от държавата.
Украинското национално акционерно дружество "Нефтогаз Украйна" официално обвини "Газпром", че системно нарушава договора за доставка.
Запасите от газ в Украйна били достатъчни за няколко седмици, без да се дават точни данни.
От Москва беше съобщено, че големите потребители на руски газ вече са започнали да търсят алтернативни решения. Според ИТАР-ТАСС много химически предприятия, свързани с Русия, щели да преминат на преки доставки по цена под 100 долара за 1000 куб. м.
През 2005 г. "Газпром" е доставил в Украйна около 25 млрд. куб. м газ, което е около една трета от потреблението на газ в страната.
В поредица изявления говорителят Куприянов подчерта, че "отказът на Украйна да приеме предложенията на Газпром ще доведе до
Катастрофални последици за украинската икономика
и, за съжаление, за братския украински народ".
Представителят на "Газпром" твърди, че Украйна е отхвърлила предложението на руската страна, уточнено на съвещание при президента Путин, за доставките и транзита на газ през 2006 г., в което е била предвидена отсрочка от три месеца при условие след това Киев да приеме исканото от Москва рязко повишение на цените.
Московската агенция Интерфакс обаче предаде, че
Украинската компания "Нефтогаз" е приела предложението
на руския президент Путин от второто тримесечие на тази година да се премине на разплащане по пазарни цени за доставките за Украйна на природен газ от "Газпром".
Проектът за договор бил изпратен на руската страна в 23.09 ч. на 31 декември, се казва в съобщение на пресслужбата на украинската национална компания, цитирано от "Интерфакс".
Според този договор цените за доставките и транзита се запазват на равнището на 2005 г. до м. март. Това са 50 долара за хиляда куб. метра газ и 1,09 долара за преноса на хиляда куб. метра газ на всеки 100 км.
В неделя на мобилните телефони в Украйна се появиха SMS съобщения с призив за бойкотиране на руските стоки в отговор на прекратяването на доставките на руски природен газ за Украйна.
"Помни за газа, не купувай нищо руско",
гласи съобщението, предаде руското радио "Ехото на Москва". На въпрос на журналисти председателят на украинската Върховна рада (парламента) Владимир Литвин заяви, че не би участвал в такава акция първо, защото не може да изпраща SMS съобщения и второ, защото такива призиви разпалват междунационална вражда.
Литвин заявил, че евтиният руски газ е разглезил украинското ръководство и украинската икономика.
Правителствата на страните членки на ЕС организират на 4 януари среща на експертите от газовата промишленост в Брюксел, на която ще обсъдят ситуацията.
Държаният департамент на САЩ изрази загрижеността си от решението на Русия да прекрати доставките на газ за Украйна, предаде РИА Новости. Действията на Русия повдигат въпроса за "използването на енергийни носители за оказването на политически натиск", каза говорителят на Държавния департамент Шон Макормак.
"Газпром" доставя 25% от газа за Западна Европа, като 80% от него минават през Украйна. Голяма част от газовите доставки през тази страна са за Германия, а друга част от тях е предназначена за Франция, Италия и Австрия. Страните от Централна Европа също разчитат на руския газ, доставян през Украйна.
Във връзка със спора за газа между Москва и Киев Ройтерс представя плановете за действие на основните клиенти на "Газпром" в Европа:
- Германия получава повече от 1/3 от необходимия й природен газ от Русия. Страната разполага със запаси от газ за 75 дни. Освен това, Германия има възможност да увеличи вноса си от други страни, например Норвегия.
- Италианската компания ЕНИ получава около 30% от необходимия й газ от Газпром. Газовият гигант вече е предупредил ЕНИ, че има опасност от нарушаване на доставките. Компанията разполага с резерви за 15 дни.
- Френската фирма "Газ дьо Франс" обяви, че следи развитието на спора между Русия и Украйна много внимателно и преценява какви предпазни мерки да вземе, за да си гарантира доставките.
- Полша обяви, че разполага с резерви от газ за най-малко една седмица.
- Водещият чешки дистрибутор на газ RWE Transgas е готов да гарантира доставките в страната за няколко седмици, ако вносът от Русия бъде спрян.
- В Унгария вече възникнаха проблеми с газовите доставки, тъй като налягането в газопровода, който доставя руски газ през Украйна днес спадна с 5%.
- Министърът на икономиката на Румъния заяви, че от "Газекспорт" са дали уверения, че ще направят всичко възможно за спазване на договорите със страната. Наскоро Румъния обяви, че разполага с резерви, които са достатъчни за задоволяване на вътрешното потребление до края на февруари.
- Българският газов монополист "Булгаргаз" обяви, че не очаква доставките за него да бъдат застрашени, тъй като има дългосрочен договор с "Газпром" до 2010 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!