"Юръпс уърлд", ново списание за международни отношения и европейска политика, бе официално представено снощи. На церемонията присъстваха ръководителите на европейските институции в Брюксел, начело с председателя на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Дурау Барозу.
Изданието е замислено като европейски отговор на известното американско списание "Форин афеърс" (Foreignaffairs.org).
"Юръпс уърлд" (Еuropesworld.org) се издава от брюкселския експертен дискусионен форум "Приятели на Европа".
Генералният секретар на форума Жил Мерит съобщи, че новото списание ще излиза три пъти в годината и ще се разпространявано в тираж 20 хил. печатни и 180 хил. електронни копия.
Европа има нужда от дебати и това е причината да създадем списанието, обясни Мерит. Всички сегашни проблеми на континента изглежда имат един и същи корен - никой не знае какво се случва, не разбира какво се случва, твърде слаба е връзка между обществените мнения в отделните страни, отбеляза той.
Списанието си поставя за цел да информира своите читателите за "най-трънливите проблеми на Стария континент, който разделят европейските лидери". По думите на Мерит новото издание "ще е по-провокативно и ще представя повече гледни точки" от традиционните списания за международните отношения.
Мерит съобщи, че "Юръпс уърлд" ще бъде разпространявано от 45 мозъчни тръста. Издателите са избрали този начин, тъй като "хората, които имат тежест в Европа, поддържат контакт с националните лаборатории за идеи - мозъчните тръстове".
"Новото списание ще се издържа изцяло от реклами и няма да получава нито цент от Европейската комисия. Целта е "Юръпс уърлд" да избегне съдбата на своя излизал за кратко в средата на 80-те години предшественик "Юръпиън афеърс".
Проблемът бе, че изданието получаваше много пари от ЕК, която искаше да бъдат публикувани статии на комисарите, а тъй като Комисията нямаше какво да каже, никой не четеше списанието, отбеляза Мерит.
В първия брой на "Юръпс уърлд" има статии на бившия пратеник на ООН за Балканите Карл Билд, който пише за настоящата обстановка на полуострова, и на бившия генерален директор на Международния валутен фонд Жак дьо Ларозиер, който разказва за финансовите пазари в Европа.
Още в дебютния си брой списанието помества и материали на двама български автори.
Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии пише за взривоопасната смес от нерешени проблеми на Балканите.
Неговата колежка Аноанета Приматарова - бивш зам.-министър на външните работи и ръководител на мисията на страната ни към Европейските общности - разказва за новите препятствия по пътя на България към ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!