Генералният директор на организацията Хуан Сомавиа нарече принудителният труд "социално зло, което няма място в съвременния свят".
Според документа, озаглавен "Глобален алианс срещу принудителния труд", в частния сектор по света са експлоатирани близо 10 млн. души, за 2,4 млн. от които се предполага, че са жертви на трафик.
Печалбата достига впечатляващите 32 млрд. долара годишно, т.е. всеки съвременен роб носи на "собственика си" 13 000 долара, сочат още данните.
Оповестеният доклад е най-подробният анализ, правен досега от международна организация, относно фактите и причините за принудителния труд в съвременността, изтъква Българската редакция на Би Би Си.
Около 9,5 млн. от съвременните роби се намират в Азия, 1,3 млн. - в Латинска Америка, 660 000 са в южната част на Африка, 260 000 в Близкия изток и Северна Африка, 360 000 в индустриализираните държави и 210 000 в страните в преход.
Организацията публикува и сравнителна таблица с данни за потвърдените жертви на трафик в някои източноевропейски държави, както и какъв процент от населението живее много бедно - с по-малко от 2 долара на ден.
За България, която се намира в средата на таблицата, се казва, че от 2000 до юли 2003 г. е имало 352 жертви на трафик, а 16,2% от българите преживяват с 2 долара дневно.
Класацията по численост на човешкия трафик се оглавява от Албания с 2241 жертви, следвана от Молдова и Румъния, а след България са Украйна, Хърватия, Чехия, Полша и Унгария, като в последните две държави е имало само по една потвърдена жертва.
Според Световната организация по труда прави впечатление и факта, че между 40 и 50% от жертвите на принудителния труд са деца на възраст под 18 години.
Икономическите санкции може и да са последен изход от ситуацията, но в някои случаи могат да помогнат, заявява генералният секретар Сомавия.
В основата на каналите за трафик на хора стоят агенциите за запознанства и посредническите фирми за работа в чужбина, сочи проучване на фондация "Българска младежка превенция", цитирано от БНР.
Обществото като цяло е станало по-малко чувствително към трафика на хора, отчетоха на конференция днес организациите, ангажирани с тези проблеми.
По наблюдения на президентката на агенцията за модели "Визаж" Евгения Калканджиева от 800 подобни фирми в България само три работели като такива, допълва БНР.
Данните на организациите сочат, че годишно от България излизат между 10 и 15 000 жени, докато според МВР те са близо 10 пъти по-малко.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!