Повод за публикацията е триъгълната гранична пирамида, която бележи точката, където се пресичат границите на България, Югославия и Република Македония. Пирамидата бе официално открита в края на миналата седмица от външните министри на трите държави - Соломон Паси, Горан Свиланович и Илинка Митрева, които разговаряха в манастира "Св. Йоаким Осоговски" в Република Македония и приеха съвместно изявление.
Ето и пълният текст на статията, предоставен от пресслужбата на Министерския съвет:
"Външните министри на три страни от Югоизточна Европа не призоваваха мистични духове, когато тази седмица се срещнаха в планината за тържество пред една пирамида.
По-скоро един нов дух на сътрудничество мотивира министрите от България, Югославия и Македония да пристигнат с хеликоптер до невидимата точка, където се пресичат границите на техните държави. Именно там откриха пост, увенчан с тристранна пирамида - символ на единството, напредъка и мира в размирните Балкани.
Скептиците може и да са нарекли събитието "циркаджийски фокус". В края на краищата то се разиграва в регион, където етническите кавги и заплахата от война изглеждат неизкореними.
Има обаче силни основания да се вярва, че с пирамидата тези правителства направиха значителен поврат към по-добро в раздирания от конфликти регион.
Защо? Защото зад тази промяна стои България.
Някога един от най-твърдите съюзници на Съветския съюз, а през 90-те години - гнездо на посткомунистическа корупция, неотдавна България възприе много по-уважаваната роля на нещо като "голям брат" за балканските си съседи.
Българското правителство прие да оказва подкрепа в областта на политиката, икономиката и сигурността, която с течение на времето би могла да върне стабилността на Балканите и да изравни региона с останалата част на Европа.
България, както и Румъния, имат принос към усилията за регионална стабилност в качеството им на одобрени бъдещи членове на НАТО и на Европейския съюз. Те са най-големите от седемте страни, поканени да станат членове на НАТО миналата седмица, и формират част от т.нар. "южен фланг" на защитата на Европа. Освен това има перспектива да влязат в ЕС до 2007 г.
Разширяването на НАТО и ЕС с включването на България и Румъния ще обкръжи Република Македония, Югославия и другите балкански държави с море от дружески и икономически развиващи се страни. В крайна сметка взаимните интереси в областта на търговията и сигурността на Европа биха могли да се разгръщат, след като Балканският регион престане да е остров.
"Регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа... става все по-надежден инструмент в изграждането на доверие и ограничаването на нестабилността", заяви българският президент Георги Първанов в речта си при приемането в НАТО миналата седмица в Прага.
Способността на България да влияе на промените в региона произтича отчасти от нейната история. Страната е истински културен кръстопът, където славянското мнозинство се е смесило с етнически турци, цигани, българомохамедани, евреи и арменци.
За разлика от балканските си съседи българите са изградили изключително толерантно общество след падането на Желязната завеса. Грубите комунистически опити да се заличат всички етнически групи, мюсюлмански имена и вероизповедания бяха последвани през 90-те години от полюсна обществена реакция, която стимулира многообразието. Проучвания на общественото мнение през последните години показват, че поне 90% от българските мюсюлмани и християни се приемат взаимно за равни.
Наистина българският опит може да даде ценни поуки за тези балкански държави, които се стремят да изградят културни мостове.
Българското правителство застана начело и в областта на сигурността. Например въпреки претенциите в миналото към голяма част от Македония, българите дадоха добър пример, като отказаха да се намесят в регионалните спорове за държавните граници. Миналата година правителството се съгласи да подпомогне мироопазващата мисия на НАТО в Република Македония.
Поздравявайки България за поканата да стане член на НАТО, държавният секретар на САЩ Колин Пауъл изрази благодарност за "вашия принос към операциите на НАТО на Балканите и във войната срещу тероризма. Вие действахте като фактически съюзници."
В изпълнение на друг международен ангажимент София засили дейността в институционалната сфера. Тази година България стана непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, а през 2004 г. се очаква да поеме председателството на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
"Поддържането и по-нататъшното засилване на ролята на България като генератор на стабилност в Югоизточна Европа ще бъде външнополитически приоритет", заяви неотдавна министърът на външните работи Соломон Паси.
Важно е да се отбележи, че България не пое тази нова смела роля без външна финансова помощ. Заедно с балканските държави тя получи част от помощта от 6 млрд. долара от Западна Европа и САЩ посредством инициативата за уреждане на конфликта след Косово през 1999 г., наречена "Пакт за стабилност за Югоизточна Европа". Някои от проектите, финансирани с чуждестранни долари, са ремонтите на магистрали, дунавските пристанища и Летище София.
Нещо повече, Европейската инвестиционна банка отпусна около 1 млрд. долара за български инфраструктурни проекти в последното десетилетие. Миналата седмица от ЕС заявиха, че ще поемат 75% от разходите за два нови черноморски патрулни кораба за охрана на държавната граница.
Българското правителство и българите не просто получават пари. Те ги и печелят, като допринасят за мира и икономическото развитие на район, който се бори да се възстанови от война и да избегне война.
На церемонията по откриването на пирамидата тримата министри постигнаха съгласие за провеждане на регионални преговори следващата година по въпросите на транспорта и енергетиката, които са жизнено важни за насърчаване на бизнеса в региона. Като най-преуспяла сред страните, България ще застане начело.
С течение на времето упоритата работа на България може да помогне на Европа да реализира дългосрочната си цел за приобщаване на балканските държави в ЕС и НАТО. Макар че до членството в ЕС се очертава дълъг път, Югославия, Хърватска и Албания вече изразиха стремеж за влизане в НАТО.
Междувременно водещата роля на България сега и в идващите години ще даде на балканските държави пример, които си струва да се следва. Тук именно е истинската сила на пирамидата в планината", заключава журналистът от Ю Пи Ай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!