З асега не се наблюдава инвазия от българи и румънци на италианския трудов пазар, който беше частично отворен за тях от началото на тази година, заяви италианският министър на труда Чезаре Дамиано пред българското електронно издание за новини от Италия "Пронтософия" (ProntoSofia.com).
Той оцени като положителен факта, че много българи и румънци, живеещи в Италия отпреди 2007 г., ще имат възможност сега да легализират положението си.
"Освен това ще ни помогнат и на нас италианците като нация, като се има предвид, че правим малко деца. Когато плащат социални осигуровки, българите и румънците спомагат и за намаляването на бюджетния дефицит.
Другият плюс пък ще бъде намаляването на тежестта на сивата икономика, тъй като те ще напуснат пазара на черния труд. Ще бъде съкратен и броят на трудовите злополуки, които са най-многобройни именно в тази сфера", каза още Чезаре Дамиано.
Според него в момента в Италия 3,5 млн. души работят на черно, което представлява 12-13% от броя на легално работещите.
Близо 600 фирми бяха затворени от италианските власти миналата година заради нередности при наемането на персонала им. Смята се, че на Апенините живеят над 70 хил. българи.
Междувременно италианското правителство предвижда чужденците, работещи като домашни помощници и болногледачи на възрастни хора, да бъдат извадени от общата имигрантска квота.
Планира се те да получат право на глас, а временните центрове за задържане на имигранти да бъдат затворени.
Промените са заложени в проект, който трябва да бъде одобрен през следващата седмица, пише италианския в. "Стампа". Инициативата за законопроекта е на министрите на вътрешните работи и на социалната солидарност Джулиано Амато и Паоло Фереро.
Важна новост ще бъде и въвеждането на "зестра" или "паричен залог" за имигрантите, работещи в италианските домакинства. Те ще могат да идват на Апенините свободно, след като депозират в банката определена сума, която ще им бъде върната по време на престоя им в Италия.
Това обаче не се отнася за българите и румънците, които вече са граждани на ЕС и за които трудовият пазар в тази сфера беше напълно либерализиран.
Многобройни полемики предизвиква сред дясно-центристката опозиция намерението на правителството да затвори постепенно всички временни центрове за имигранти.
Най-напред това ще се случи с центровете в Рагуза и Кротоне. Очаква се в бъдеще те да бъдат заменени от "структури за пребиваване преди експулсиране.
Идеята е в тях да бъдат пращани само нелегално пребиваващите чужденци с неидентифицирана личност.
Чуждите граждани, изтърпяващи присъди в италианските затвори, ще бъдат връщани директно в родните им страни, а няма да преминават през центровете за имигранти, както е сега. В момента в италианските затвори има 13 хил. чужденци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!