В обширна кореспонденция от София в сряда италианският всекидневник "Стампа" използва оскърбителни и дори вулгарни квалификации по адрес на Симеон Сакскобургготски, а накрая го прекръства в "Борис Кобург и прочие", съобщи от Рим Христо Петров.
Журналистът нарича обясненията на Сакскобургготски "идиотски", а твърденията му "мощни простотии". Впечатлен е от това, че българите наричат бившия премиер "Сакса", което, според него, било по-подходящо за саксофон, а не за бивш монарх и днешен политик.
Авторът Джузепе Дзакария е взел интервю от бившия главен прокурор Иван Татарчев с основна тема "царските имоти". Цитирано е и интервюто във в. "24 часа" на Пиерпаоло Черани, който е окачествен като "близък до царя".
"Изглежда парадоксално, но започналото в Потенца разследване обещава да наруши българското равновесие. Вчера, в своя скромен дом в София бившият прокурор Иван Татарчев ни каза: "В продължение на години разобличавахме злоупотребите, но никой не ни послуша. Сега се възхищавам от италианската магистратура", цитира в заключения "Стампа".
Вестник "Гадзета дел Медзоджорно" помества откъсите от подслушан телефонен разговор между Виктор Емануил и Пиерпаоло Черани, в които се споменава Симеон Сакскобургготски. Всекидневникът отбелязва, че "според магистратите италианските "приятели" са готвели интрига срещу Симеон Български".
"Савойски - пише съдията по предварителното разследване - веднага съзира в очертаната му от Черани ситуация нови възможности за печалба и с тази цел въвлича в сделката с недвижимия имат един бизнесмен от областта Пиемонте, замисляйки как да си присвои част от милионите, като изнуди Симеон Български," така "Гадзета дел Медзоджорно" цитира съдебната документация.
Най-много внимание в сряда вестниците отделят на първия разпит на принц Виктор Емануил Савойски и на очаквания разпит в Потенца на поставения под домашен арест говорител на партията "Национален съюз" Салваторе Сотиле.
Цитирани са думите на Виктор Емануил, с които отхвърля всякакви твърдения за подкупи и изтъква, че получените от него пари са използвани за благотворителни цели.
Вестник "Джорнале" помества интервю с известния адвокат Гаетано Пекорела, който пояснява, че принцът може да бъде обвинен в корупция, единствено ако се докаже, че е плащал подкупи на държавни служители. Италианският закон, за разлика от испанския например, не третира като престъпление използването на лично влияние за получаване на облаги, сочи адвокатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!