На 13 май 1981 г. исках да убия папата и себе си и да приключа мисията си, споделя авторът на покушението и допълва, че тъкмо когато се готвел да се откаже от плановете си, се върнал обратно и стрелял по Светия отец.
Агджа повтаря на два пъти в интервюто, че на този ден никой на света не е знаел за атентата, който той е щял да извърши, информира БНР.
Съдия-следователят Фердинандо Импозимато, който дълги години се занимаваше със случая и изрази готовност да бъде изслушан от италианската парламентарна комисия, от своя страна заявява, че дълги години българските служби са отказвали да сътрудничат, но според него това поведение се е променило.
Председателят на комисията "Митрохин", която разследва дейността на КГБ в Италия, Паоло Гудзанти междувременно обещава пред агенция "Кронос", че ще поиска международно следствие в България, чрез което да се анализират документи на ЩаЗи.
Сенаторът казва още, че е благодарил от името на италианския парламент на българските власти, задето предоставят тези документи.
Според Гудзанти нещата за участието в атентата на съветските, българските и германските тайни служби са ясни, оставало само да се разберат истинските мотиви за "подобна нечувана престъпна жестокост".
Коментарът му е част от вълната реакции, предизвикана сред италианските политици и магистрати от вчерашния материал във вестник "Кориере дела сера", според който България признавала за участие на комунистическите й служби в атентата срещу Йоан Павел Втори.
Италианските политици не поставят под съмнение т.нар. "българска следа" - единствените догадки са около това какви точно са били мотивите за атентата, съобщава от Рим кореспондентката на Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg) Виолина Христова.
С изключение на бившия адвокат на Сергей Антонов - Джузепе Консоло, всички останали са единодушни, че българска следа в атентата има и че остава да се разбере само защо и как е бил организиран той.
Консоло, който в момента е сенатор от десния Национален съюз, е като глас в пустиня, тъй като е единственият политик, според когото "няма доказателства за позиции, които могат да изглеждат правдоподобни", разказва Би Би Си.
"Прочел съм 50 000 страници от процеса, имаше три съдебни нива, но няма нищо. Вместо това има доказателства за невинността на Антонов. Всичко останало е политическа пропаганда, в която всеки налива вода в собствената си мелница", казва още Консоло пред осведомителната агенция "Кронос".
Колегите му от италианския парламент обаче хвалят България, че си е признала за атентата, допълва Би Би Си.
Депутатът от Националния съюз Енцо Фрагала например казва, че не може да не оцени инициативата на българското правителство да отвори за Италия архивите на тайните си служби, показващи сценария, отговорността, мотивите и поръчителите на атентата.
Той дори обещава, че ще поиска от парламентарната комисия "Митрохин" да се сдобие по съответния ред от София с документите.
Фрагала хвали нова България на прага на ЕС за готовността й да принесе като дар за страданията на папата разкритията за онзи, който е искал да го елиминира, и дори призовава останалите страни от бившия Варшавски договор към подобни стъпки.
Бившият съдия следовател Розарио Приоре също казва пред агенция "Кронос", че ГДР и София са поддържали контакти за разсейването на българската следа в атентата, но сега трябва да се разбере дали има нови документи по случая.
Агенция АНСА се обръща за реакция и към германската Федерална служба, занимаваща се с архивите на ЩаЗи, откъдето дошъл отговор, че засега написаното от "Кориере дела сера" се проверява; от германското правителство пък отказали да коментират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!