- Не мисля така. Искам да кажа, че служителите в консулствата се интересуват какво става, събитията се следят отблизо от британските власти.
Бих казал, че не приемам напълно сериозно британската преса. По-голямата част от материалите, най-вече в таблоидната преса, са написани по доста шеговит начин.
Тези вестници на първо място са форма на забавление. Не мисля, че някой ще си купи таблоид, за да научи какво се случва по света.
Тези вестници се четат за забавление, да ти мине времето. Ако имате цици на трета страница или футболист, замесен в кокаинов скандал на седма страница, или някаква смешна история за европейци или българи - това просто е част от предлагания микс.
Бих казал, че преди години имаше по-ясно разделение между читателите на сериозната преса и читателите на таблоидната. Сега, когато отида до местния павилион за вестници, виждам хора от работническата класа, които си купуват "Гардиън" (Guardian.co.uk) или "Таймс" (TimesOnline.co.uk) и хора от по-горна класа, които си купуват "Сън" (TheSun.co.uk).
Но това, пак повтарям, е в рамките на забавлението. Хората обичат да прочетат, как някоя известна личност изневерява на друга известна личност с трета известна личност. Сапунена опера.
- Изглежда най-много материали по случая се появиха в регионалните ливърпулски вестници (напр. в "Ливърпулско ехо"). Наистина ли е от такова значение месторождението на Майкъл Шийлдс?
- Когато става дума за регионална политика, регионална идентичност, смятам, че обществената медия може да кристализира духа на определено общество, да прояви конкретна местна лоялност, защото те са платформа и могат да помогнат за организирането на лобистки групи.
Ливърпул (Liverpool.gov.uk) е много типичен пример, защото е много своеобразен град. Той се развива през XVIII век като пристанище за роби.
Бристол и Ливърпул са двете основни пристанища, които търгуват с Африка и Америка. Много от парите идват от търговията с роби.
После градът става голям корабостроителен център. Превръща се в истинско икономическо динамо преди век.
Привлича много емигранти. В Ливърпул отдавна има чернокожа общност. Има много ирландци.
Историята на Ливърпул е изпъстрена с етнически и религиозни конфликти. Жителите му са герои на много вицове, поради техния акцент и начин на живот.
Напоследък градът преживява икономически упадък, има много социални проблеми. По някакъв начин обаче градът на "Бийтълс" и днес успява да се определя като един вид "друго племе във Великобритания".
Мнозина британци, които ходят там, често казват, че все едно посещават друга страна. Ливърпул и някои други подобни градове на практика водят борба за опазване на местното достойнство срещу доминиращата южна част на Англия и столицата Лондон.
Неслучайно, когато Ливърпул играе срещу Манчестър или друг голям клуб, това прилича на междуплеменна война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!