Опозиционната Социалдемократическа партия и Демократично-либералната партия на президента Траян Бъсеску са с почти равни резултати на парламентарните избори, които се състояха вчера в Румъния, сочат резултатите от 71% от избирателните секции, предадоха световните агенции.
Според частичните резултати Демократично-либералната партия (ДЛП) е спечелила 33,29% от гласовете за Камарата на депутатите и 34,67% за Сената.
Предизборният съюз между Социалдемократическата партия (СДП) и Консервативната партия е получила 32,51% в долната камара на парламента и 33,36 на сто в долната камара на парламента, съобщи румънската телевизия Реалитатя.
Управляващата сега Националнолиберална партия (НЛП)се нарежда на трето място с 18,10% от гласовете за Камарата на депутатите и 18,18% за Сената.
Демократичният съюз на унгарците в Румъния е спечелил 6,20% от гласовете за Камарата на депутатите и 6,44% за Сената. Останалите политически формации не са преминали избирателния праг от 5 процента.
В Букурещ ДЛП е получила 37,40 от гласовете на избирателите за Камарата на депутатите, СДП - 33,63 на сто, НЛП - 15,74 на сто. За Сената ДЛП е получила 38,25 на сто от гласовете, СДП - 35,06 на сто, НЛП - 15,37 на сто.
По-ранни данни, базиращи се на екзит-полове, даваха 5-проццентна преднина на социалдемократите, водени от Мирча Джоана, пред ДЛП на президента Бъсеску.
Избирателната активност е била 39,26 на сто - най-ниската падането на комунизма в Румъния, отбелязва ДПА.
"Спечелихме победата на тези избори. Румъния не може да продължава както досега", заяви Джоана, председателят на Социалдемократическа партия, която обещава да намали влиянието на световната финансова криза в Румъния, информира АП.
Същевременно председателят на Демократично-либералната партия Емил Бок окачестви изборите като "победа" за десницата, тъй като партията му и Националлибералната партия заедно имат над 50%, отбелязва ДПА.
За формирането на правителство Социалдемократическата партия ще трябва да се бори с Демократично-либералната партия, близка до президента, който номинира премиера съгласно румънската конституция, отбелязва Ройтерс.
Социалдемократическата партия има намерение да отстоява в парламента интересите на обикновените хора. В програмата й влиза приемането на закони за увеличаване на заплатите, пенсиите, детските надбавки, посочва ИТАР-ТАСС.
За тази партия гласуваха главно хора на средна възраст и пенсионери, изпитващи финансови затруднения. Много ниска е била избирателната активност сред младите хора в Румъния.
Истинският победител на тези избори е Националнолибералната партия и председателят й - премиерът Калин Попеску Таричану. С близо 20% подкрепа, НЛП се превръща в незаменима при формирането на мнозинство както при сценария това да стане около СДП, така и при хипотезата това да се случи около ДЛП, коментира в. "Зиарул финанчиар".
От партия, която беше на прага на пропастта през 2000 г., когато спечели само 7,4 % от гласовете, НЛП набра сили постепенно и спечели в предизборен съюз с Демократическата партия през 2004 г. 31% от гласовете, а на първите избори за Европейски парламент, организирани в края на миналата година, самостоятелно получи подкрепата на 20% от гласоподавателите - най-добрият резултат, постиган от либералите след революцията през 1989 година.
Този успех беше потвърден с резултатите от парламентарните избори, състояли се вчера в Румъния. Успехите на НЛП както на изборите за Европарламент, така и на парламентарните избори, бяха постигнати под председателството на Калин Попеску Таричану, настоящия министър-председател, който, въпреки непрекъснатите атаки, идващи от страна на президента Траян Бъсеску и ДЛП, си запази не само властта, но и доверието на гласоподавателите.
Какво ще направи държавният глава при това положение? Мнозинство, сформирано от СДП и НЛП, ще има около 56% от депутатските места, според предварителните резултати, което може да бъде затвърдено от присъединяването на Демократичния съюз на унгарците в Румъния.
Мнозинство, съставено от ДЛП и НЛП, ще има около 51-52% от депутатките места, което също може да нарасне със сътрудничеството на унгарците.
Какво ще предпочете да избере президентът Траян Бъсеску, който избира по конституция кандидата за премиерски пост? Защото без съмнение Бъсеску има интерес от това как ще изглежда бъдещото правителство.
Едно от решенията е да определи премиер от ДЛП, премиер, който да търси мнозинство. Но къде? Няма алтернативи освен СДП или НЛП. Кой вариант е по-приемлив за партията на Бъсеску? Без съмнение НЛП, с която имат и сходни икономически виждания.
Препъни камъкът тук е самият Калин Попеску Таричану, когото Бъсеску не подкрепя, а пък най-подходящият според държавния глава кандидат за премиерския пост Теодор Столожан няма подкрепата на либералите.
Може ли да се договори друг премиер вместо Столожан и почетна длъжност за Таричану извън кабинета? Доста е вероятно.
Друго решение е Бъсеску да подкрепи управление на СДП - решение, в което не вярват и самите социалдемократи.
Вариант е и СДП сама да се заеме със ситуацията и да се опита да направи коалиция с когото и да било. Но и тук отново ще опре до НЛП - на което всъщност се и надяват социалдемократите, защото вариантът за коалиция с ДЛП е почти неосъществим.
Така че в този момент Таричану всъщност е големият победител на тези избори, нищо, че партията му заема чак трето място по спечелени гласове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!