Ко о защитник на възобновяемите източници на енергия, испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро ще трябва да се обяви ясно "за" или "против" ядрената енергия, когато реши бъдещето на най-старата атомна електроцентрала в страната.
Испанското правителство е длъжно да се произнесе преди 5 юли дали ще затвори или ще продължи с десет години експлоатацията на АЕЦ "Гарона", в северната част на страната, която функционира от 1971 г.
Централата ще е първата в Испания, която ще завърши - през 2011 г., предвидения 40-годишен срок на експлоатация, преди да бъде затворена.
Операторът "Нукленор" - съвместно дружество на електрическите компании "Ибердрола" и "Ендеса", поиска продължаване на живота й с десет години, с аргумента, че тя покрива нормите за сигурност.
Изборът ще задължи Сапатеро да заеме ясна позиция относно развитието на ядрената енергетика в Испания.
Министерството на промишлеността подчерта, че преди да вземе решение, ще бъдат проучени "всички алтернативи".
Евентуална зелена светлина за удължаване експлоатацията на АЕЦ "Гарона" ще открие пътя за продължаване дейността на останалите пет централи в страната, докато един отказ ще признае официално постепенното оттегляне на Испания от ядрената енергетика.
Сапатеро припомни във вторник, че ще изпълни предизборното си обещание да затвори постепенно атомните централи, когато дойде краят на техния полезен живот, за да ги замени с възобновяеми източници на енергия.
Възможно е обаче той да бъде изкушен да разреже крушата на две, след като Съветът за ядрена сигурност се обяви за удължаване живота на АЕЦ "Гарона" с десетилетие, при условие че бъдат затегнати някои мерки за сигурност.
Темата е политически деликатна
най-вече заради вътрешните разногласия в управляващата Испанска социалистическа работническа партия (ИСРП).
Привържениците на ядрената енергия разчитат на социалисти с тежест като бившия премиер Фелипе Гонсалес и върховния представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Хавиер Солана.
На обратния полюс, официалният клуб на ИСРП за размисъл - "Идеас", се застъпва за едно постепенно заменяне на ядрената енергия и предлага в случай на удължаване на живота на централите, техните оператори да внасят средства във фонд за развиване на алтернативни източници на енергия.
Ядреният парк на Испания възлиза на шест централи с осем реактора, които произвеждат 20 на сто от електричеството в страната.
Неговите привърженици подчертават, че атомната енергия, която не отделя никакви парникови газове, ще помогне на Испания да изпълни задълженията си по Протокола от Киото и ще намали енергийната зависимост на страната, докато възобновяемите няма да са достатъчни, за да заменят ядрените централи.
Икономическите аргументи също имат своята тежест във времена на криза: операторът на "Гарона" предвижда да инвестира 90 млн. евро в случай на удължаване на нейната експлоатация.
Затварянето на централата ще доведе до загуба на хиляда работни места
нещо, което не е за пренебрегване в страна, където процентът на безработица скочи до 17,36% през първото тримесечие на годината.
Противниците на ядрената енергия подчертават от своя страна свързаните с нея опасности, проблема с отпадъците и най-вече факта, че Испания вече не е зависима от вноса на електроенергия, тъй като изнася ток от 2004 г., като при това кризата доведе до намаляване на потреблението.
Напълно възможно е техният най-верен съюзник да се окаже Сапатеро, който от няколко месеца е влязъл в ролята на защитник на възобновяемите източници на енергия като сектор на развитието и лек срещу кризата.
Испания вече е, наред с Германия и Дания, лидер в Европа при преобразуването на вятърната енергия в електричество: вятърът осигурява средно 15 на сто от консумираното количество електроенергия в страната.
Испания на кръстопът: Ядрена енергия или възобновяеми източници
Испанският премиер скоро ще трябва да реши бъдещето на най-старата атомна електроцентрала в страната, пише Елиса Сантафе от Франс прес
12 юни 2009, 10:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!