В ъпросът се възобновява периодично - въпросът за училищния ритъм и продължителността на часовете. Във Франция все повече се говори учебната седмица да стане 4 дни.
В същото време в Германия се питат дали не е по-добре децата вместо да прекарват следобедите си в гледане на телевизия, да ходят на училище, с други думи
да се възстанови целодневното обучение
В Италия изглежда са се справили по-добре. Там учебната седмица е 5-дневна с лека програма. Италианците обаче още си спомнят за времето, когато се учело по 6 дни, а заетите в сферата на образованието прекарвали на работното си място между 8 и 14 часа.
Независимо от това, и тогава един учебен ден минавал доста леко, с много почивки. Сега в Италия имат свободен уикенд, но мечтаят за още почивка и настояват за въвеждането на 4-дневна седмица, подобно на Франция.
Според закона задължителните часове на седмица са 27. Основната част от тях са сутринта. Симонета Пелорони преподава в училище в централен Рим и разказва, че децата имат
избор между два варианта на седмичната си програма
Всъщност родителите избират. Единият вариант е 40-часова седмица, което означава сутрин от 8.30 ч. до 16.30 ч. Другият вариант е часове сутрин между 8.30 и 13.30 ч. и два следобеда, например вторник и четвъртък, или понеделник и сряда.
Всичко обаче трябва да се побере в рамките на 5 дни, а съботата е свободна.
Вече години наред повечето училища следват този график. Родителите харесват повече часовете на модули. Много жени работят почасово и за тях този вариант е по-удобен.
Специалистите изтъкват, че ако учебната седмица е четири дни, часовете ще са повече и децата ще се преуморяват.
А що се отнася до годишното разпределение и ваканциите, италианските деца имат само три периода на истинска почивка.
Лятната ваканция е три месеца- от 10 юни до 10 септември. През зимата ваканцията е две седмици- от Коледа до 7 януари. Имат и шест дни за Великден.
Този ритъм
доста различава от положението в по-северните страни
Но италианците аргументират продължителната лятна ваканция с климата- представете си да се учи през август в най-южните райони...
В Испания учебните дни са безкрайни и това обяснява лошите училищни резултати. Всъщност испанските ученици държат европейския рекорд за най-дълъг учебен ден.
Пет дни в седмицата испанските деца отиват на училище в 9.00 ч. и си тръгват оттам в 17.00 ч. В това число не влизат извънучилищните занимания.
Много ученици не успяват да се приберат вкъщи преди 20.00 ч. Да не забравяме, че когато това все пак се случи, те имат да пишат домашни, да вечерят...
Така че денят им приключва към 23.00 ч. Специалистите не се притесняват да наричат децата
жертви на ирационалната дейност на възрастните
Ваканцията през лятото, подобно на Италия, също е три месеца - от юни до септември. Но разликата е, че испанските ученици нямат същите ваканции за Коледа и Великден.
Стачката на българските учители отложи началото на учебната година. Както се очакваше, това увеличи натовареността в училище. Самите учители предупредиха, че предстои сериозно натоварване на децата.
Родители обаче се оплакват, че децата им подготвят домашните си до късно вечерта, защото учебните часове са двойно натоварени.
В действителност и без стачката учебните програми са достатъчно натоварени, а учебният материал трудно се покрива, отбелязват педагозите.
В учебните програми са застъпени над 30 часа седмично. Учениците непрекъснато получават нови знания без да имат възможност да ги усвоят пълноценно.
Доскоро в пети клас са се изучавали приказки. По новата учебна програма се учат старогръцки легенди и митове, арменски и скандинавски фолклор.
В някои страни въпросът с натовареността на учебната седмица е уреден с
по-ранно започване на учебната година:
на 1, а на 15 септември, отбелязва учителката Мария Стефанова.
Съществува наредба на здравното министерство, според която учебните предмети, се делят на трудни, средно трудни и леки като с най-голяма трудност са преценени български език, математика и чужди езици.
Документът е издаден на основание на закона за здравето. С тази наредба не се допуска учебен ден с повече от шест учебни часа и пет последователни предмета с висока степен на трудност. Преди време учениците учеха по 7 и 8 часа.
Продължителността на един учебен час у нас е 45 минути, а за първокласниците - 35 минути.
Вариантът да се удължат часовете с 10 минути
среща сериозна съпротива от здравните експерти и затова изобщо не се обсъжда.
Увеличаване на часовете не може да има и поради причината, че по-голяма част от училищата учат на две смени и дори се налага часовете да бъдат намалени с пет минути, за да се осъществи учебния ден за двете смени ученици.
Но се среща и обратният вариант - повече часове с т.нар. нулев час, който официално не се брои в нормата от 6 часа. Заради този седми час на няколко училища бяха наложени от страна на здравното министерство.
Засегнати са учениците от 7 и 8 клас, които учат по стария учебен план. Друг въпрос е, че след нормалния учебен ден идват часове по свободно избираема подготовка и извънкласни занимания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!