С траховете на европейците от Русия са съвсем преувеличени. Освен това Москва не се стреми да използва енергийните си ресурси като политически инструмент, увери вчера руският постоянен представител в ЕС Владимир Чижов, цитиран от Франс прес.
Чижов направи изказването си в самолета на път за Лахти, където руският президент Владимир Путин ще присъства на работна вечеря в петък. С нея ще завърши еднодневна неофициална среща на 25-те държавни и правителствени ръководители на ЕС.
За нас нещата не станаха по-лесни след 2004 г., когато в ЕС влязоха държави от бившия социалистически блок, като Полша или балтийските републики, които остават подозрителни към Москва, подчерта той.
"Някои европейци имат генетичен страх от Русия. По времето на Съветския съюз се страхуваха от руските танкове и ракети. После се страхуваха Русия да не стане твърде слаба и те да бъдат залети от изгладнели имигранти. Когато това не се случи, а Русия отново стана силна, те пак започнаха да се страхуват.
Това е патологична реакция.
Русия може и да става по-настоятелна и по-влиятелна, но не и по-авторитарна", категоричен бе Чижов.
Според руския дипломат Москва не се стреми да използва като политически инструмент енергийните си ресурси или газовата компания "Газпром.
Но ако една държава е благоденстваща, тя очевидно има повече пространство за действие, отколкото някоя бедна страна, зависима от външни заеми, изтъкна посланикът на Русия в ЕС, намеквайки за съживяването на руската икономика през последните няколко години.
Същевременно обаче грузинските власти смятат, че в Русия се нарушават правата на грузинците и затова се готвят да подадат иск в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Това заяви снощи грузинският президент Михаил Саакашвили, цитиран от ИТАР-ТАСС. По думите на му подготовката на
иска е във финална фаза и той ще бъде внесен следващата седмица.
Саакашвили посочи, че защитата на правата на грузинските граждани и на етническите грузинци в Руската федерация е необходима за продължаване на диалога и сътрудничеството между двете страни.
Уверен съм, че между нашите страни ще се установят добри отношения, подчерта той.
Тбилиси не губи надежда за уреждане на кризата с Русия, макар че тази възможност става все по-малка с всеки изминал ден, обяви в четвъртък грузинска парламентарна делегация при посещението си в САЩ. Тя призова за по-активно участие на международните посредници.
Депутатите подчертаха, че "центърът на тежестта" на посредническите усилия е в Европа, а не в САЩ, макар че Грузия отдава голямо значение на американската подкрепа.
Неотдавна отношенията между Москва и Тбилиси рязко се влошиха след арестуването на четирима руски офицери от грузинските власти по обвинения в шпионаж. Въпреки че офицерите впоследствие бяха освободени, напрежението между Русия и Грузия остана.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!