Изданието обаче цитира и консултанта на проекта Ирена Комитова, според която "мениджърите на българските компании се страхуват, че ако инвестират техен служител да се обучи по тази програма, той после може да бъде подмамен да работи за многонационална компания". От статията става ясно, че обучението продължава 16 месеца, като някои от курсистите ще имат възможност да проведат стаж и в чужбина.
"Файнаншъл таймс" е разговарял и с вицепремиера Николай Василев, който се надява новата програмата за следдипломна квалификация да подобри перспективите за работа не само на българските граждани, а университетът да бъде включен в глобалната система от висши бизнесучилища в света. "Искаме да я превърнем в най-добрата програма на Балканите и в Централна и Източна Европа", отбелязва пред "Файнаншъл таймс" Николай Василев.
На статията за вицепремиера и програмата за обучение на бизнесмениджъри, създадена по негова инициатива, е отделено доста място в една от притурките на вестника, допълва "Дарик радио". Ето още подробности от статията:
"Когато Николай Василев се върна от чужбина да стане български икономически министър, той забеляза празнота в образователното и деловото общество на страната. Бившият анализатор на възникващи пазари в "Лазард кепитъл маркетс" видя, че страната има образователна система, която през годините е създала изключително способни инженери и специалисти по информационни технологии - пишат авторите Фелим Маккалиър и Теодор Троев. - Често обаче тези специалисти трябваше да се преместват да работят в чужбина. И тъй като в тази бивша комунистическа държава бизнескултурата тъкмо възникваше, страната нямаше собствена програма за обучение на потенциални мениджъри."
"Десетки хиляди души напуснаха страната през изминалото десетилетие. Искам младите българи да могат да реализират мечтите си за работа и образование в България", признава министър Василев пред "Файнаншъл таймс".
По-нататък в статията се казва, че за да се опита да запълни тази дупка, Василев се свързал с АУБГ, за да започне там програма за обучение на бизнесмениджъри. Тя стартирала този месец в София, в центъра "Елиът Елиев". Това е нова сграда, построена с първоначалното дарение на Елиев (американец, живеещ в Калифорния), както и с помощ от бизнеса и международни донори, отбелязва всекидневникът.
Правителството предложи на университета голяма подкрепа. То ще плаща годишно на 20 студенти по програмата да ходят на обучение в чужбина. Освен това в по-далечен план ще създаде 350 места в правителствената администрация за стипендианти. Университетът и правителството са подписали и меморандум за разбирателство, с чиято помощ ще бъдат създадени центрове за намиране работа на студентите, както и за организирането на първия в България панаир на работните места (job fair).
По-нататък "Файнаншъл таймс" отново цитира министър Николай Василев, който казва, че това е част от общите усилия страната да се модернизира и да стане по-конкурентна. Но тъй като настоящият кабинет беше избран заради проприватизационната си платформа, правителствената подкрепа трябва да бъде ограничена, пише британският финансов вестник.
Василев обаче добавя: "Трябва да намерим начини за подкрепа на университета, без да харчим твърде много държавни пари. Трябва да бъдем изобретателни." Тази помощ включва лобиране пред бизнеса да подкрепи проекта, както и да осигури място за стипендианти. Понякога ще има лекции и на министри с икономическо образование.
Един от най-нетрадиционните начини, по които правителството подпомага програмата, е участието в благотворително издание на тв викторината "Стани богат", информира "ФТ". Василев, финансовият министър Милен Велчев и водещи фигури от българския бизнес се справяха с въпросите, а наградата им отиде в полза на студентите, включени в бизнеспрограмата. (...)
3/4 от 38-те кандидати, обучаващи се по програмата за бизнесмениджмънт, работят за многонационални компании, отбелязва британският финансов всекидневник. Според президентката на АУБГ Джулия Уоткинс програмата обаче е полезна за страната. "Ако България иска да остане конкурентноспособна и да задържи най-добрите си хора тук, трябва да открие, обучи и да задържи местните таланти. Инвестицията ще се върне", казва Уоткинс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!