"Първанов: Без коментар за главпрокурора", пише "Труд". "Не бих направил никакъв коментар за избора на нов главен прокурор", заяви вчера държавният глава.
Според него това би означавало "да подсказва" идеи на Висшия съдебен съвет, тъй като "единствено органът има правото да номинира и в крайна сметка да решава".
"Главният прокурор да има и политическа подкрепа", съветва в интервю за "Дума" председателката на Съюза на съдиите Нели Куцкова. "Главният прокурор трябва да е абсолютен професионалист.
Много е важно да е почтен, да е устойчив психически на политически и икономически натиск", смята тя. Но според нея колкото и да е идеален, ако един главен прокурор няма политическа подкрепа няма да може да свърши много работа.
"Президентът окупира всички власти", е анализът в "Монитор". Коментира се, че Георги Първанов е внедрил свои хора навсякъде. Така държавният ни глава, който по конституция има представителни функции, а не реална власт, всъщност управлява страната повсеместно.
Той лека полека успя да пусне президентски пипала във всички видове власти, въпреки че пак според основния закон те са разделени. Така на практика България се превръща от парламентарна република в скрита президентска република, смята вестникът.
"В парламента - лифтинг на стари идеи", е един от коментарите в "Труд". По повод работата на 40-ия парламент авторът Мирослав Севлиевски пише:
"Очевидно е, че днес няма нова политическа култура и манталитет. Тихомълком се връщат стари привилегии, разпределят се ресурси, спори се за постове. Няма дългосрочна концепция за политическото развитие на страната", е критичната оценка на бившия министър и депутат.
"БСП слага отговорник на всеки законопроект", съобщава "Сега". Идеята на левите е въпросният отговорник да следи дали замислените нови норми съответстват на съществуващото законодателство и да съгласуват промените в него с всички засегнати ведомства, фирми и граждански организации.
"Искаме да опазим национализма от крадливи политици", заявява в интервю за "Монитор" Боян Расате, лидер на Българския национален съюз (БНС). Поводът е създаването на нова националистическа партия.
"Досега съществуващите т.нар. "патриотични организации" не оправдават очакванията на българите. Те показват национализма в неговата изкривена, неуравновесена и уродлива форма.
Затова смятаме, че е необходимо да се създаде ново политическо движение, което да защитава българите там, където техните права и интереси са нарушени. И да покаже национализма в неговата положителна светлина", пояснява той.
"СДС въвежда статут и на симпатизант", информира "Труд". Това предвиждат част от промените в партийния устав, съобщи Петър Паунов, лидер на политическата формация в Кюстендил. Той допълни, че от синия правилник ще отпадне ограничението партиен член със стаж под три месеца да няма право на глас при вземане на решения.
"Десницата се нуждае от общ кандидат за президент", е позицията на Филип Димитров, публикувана в седмичника "Капитал". Той е убеден, че ако се издигне такъв, той ще спечели. По думите му той трябва да бъде кандидат, който да носи не просто обикновен сбор от доста намалелите гласове на десницата, а да бъде в състояние да активира разочарованите.
"(Не)очакваната политическа среща на ъгъла на "Витошка" и "Дондуков" е озаглавен анализът в "Новинар". Подчертава се, че в годината на президентските избори Първанов като действащ президент засега няма друг реален конкурент - освен Бойко Борисов.
Над Първанов тегне представата, че е олицетворение на статуквото, а Бойко Борисов е неговото отрицание, привлекателно за протестния вот, смята авторът.
"Заплата от борд? Това са трици, не брашно", е озаглавено интервюто в "Труд" със социолога Андрей Райчев. Той лансира идеята да се направи специална служба, която да застрашава корумпирания чиновник с непрекъснато и системно подслушване.
В момента корумпираният у нас не се чувства застрашен - той е оставен в полето на морала. Вторият корен на корупцията у нас е нелегалното финансиране на политическите партии, отбелязва социологът.
"Деветима в битка за кмет на Своге", съобщава още "Труд". Основните конкуренти са Марияна Белчева от НДСВ, Александър Манолов (БСП) и представителят на "Обединени за общината" Емил Атанасов.
"Детските надбавки са вредни за нацията" пише в анализ "24 часа". Посочва се, че те наистина стимулират раждаемостта, но не онази, която ни трябва, а тъкмо тази, от която се плашим.
Един заможен и образован българин няма право на детски надбавки, а и да има едва ли би родил дете, за да взима 18 лева месечно. Ясно е, че държавата е разтревожена не толкова от намаляващото население, колкото от радикалната промяна на баланса на етническите общности - докато българите се топят, ромите са в етап на истински демографски взрив, обобщава авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!