Пред същото издание Денис О'Конъл, бивш директор на "Банк ъв Скотланд" за Ирландия, потвърждава, че миналия месец е пътувал до България заедно с бизнесмена от Корк Тед Кънингъм и бившия правителствен съветник Фил Флин, които са разследвани за предполагаемо пране на пари в полза на ИРА.
В комюнике до вестника ексбанкерът посочва, че е невинен и няма какво да крие.
Той също така потвъждава, че е извършвал от името на Флин проверки в компанията "Честертън файнанс", която заедно с основателя й Тед Кънингъм са разследвани за предполагаемо пране на пари в полза на ИРА, след като в градината на Кънингъм бяха открити 2,3 млн. лири стерлинги.
О'Конъл допълва, че е пътувал до България заедно с още шестима души, за да проучат възможностите за бизнес с недвижими имоти.
Бях помолен да отида до България, тъй като по много поводи съм пътувал до Източна Европа, най-вече в Хърватия, където се занимавам с недвижими имоти, отбелязва в писмото си до вестника ексбанкерът и уточнява, че от групата бизнесмени е познавал единствено Флин и Кънингъм.
До страната ни са пътували още
адвокат, който имал кантора в Германия и партньори в София, служителка на известна международна компания за консултантски услуги и ирландски бизнесмен, чиито имена не се посочват.
В България групата се е срещнала със строителни предприемачи и фирми, работещи на пазара на недвижими имоти, разказва още О'Конъл, като посочва, че е участвал в някои от срещите, но не е имал други взаимоотношения с "Честертън файнанс" или с Кънингъм.
По-рано тази седмица "Айриш икзаминър" съобщи, че при пътуването си до България Флин и Кънигъм са открили две банкови сметки и са регистрирали три компании, а освен това са се срещнали със зам.-министъра на финансите Илия Лингорски.
Флин, който твърди, че не е замесен в пране на пари в полза на ИРА, е обещал на вестника в понеделник да разкаже за бизнеса си в страната ни, след като следователите по случая му върнат конфискуваните документи.
България е заинтересована истината по този въпрос да бъде установена по безспорен начин, заяви междувременно вътрешният министър Георги Петканов, който днес награди с пистолет "Джерико" шефа на Агенцията за финансово разузнаване (АФР) Васил Киров, информира пресцентърът на МВР (MVR).
"Тече проверка по случая, която на този етап не е приключила поради сложността на подобни казуси. Проверяваме лицата, с които ирландците са осъществявали контакти на територията на страната и в Ирландия с български граждани.
На този етап нямаме данни
дали тези лица са свързани с ИРА", обясни МВР шефът.
За да се установи това по безспорен начин, в Ирландия е изпратен представител на контраразузнаването ни с надеждата ирландските служби да предоставят достатъчно данни за тези пет-шест лица, както и в какво те са заподозрени, ако са заподозрени.
"Едновременно с това извършваме проверки на територията на страната на лицата, с които те са се срещали, сметките, които са открили, както и извършения от тях превод на името на пловдивска адвокатска фирма. Проверяваме обстоятелството дали двамата български граждани, с които е бил осъществен контакт на територията на Ирландия, са търговци на оръжие или не. До този момент няма категорично потвърждение за това", допълни министър Петканов.
Според него е възможно твърденията на ирландските му колеги да се основават на това, че наименованието на фирмата е близко до името на друга, която осъществява такава дейност.
"До този момент нямаме данни за инвестиции на ирландските граждани в България. Такова е било намерението им според твърдението на българите, с които те са разговаряли. Интересът им е бил в сферата на недвижимите имоти. Открили са
две техни сметки от по 1000 евро в Корпоративна банка-София
и са се срещали с ръководството на тази банка. Сумата 58 000 евро не е по тяхна сметка, тя е преведена на сметка на адвокатска фирма", каза още вътрешният министър.
Той поясни, че по сведение на фирмата парите са били необходими за регистрация на търговски дружества, за учредителен капитал и адвокатското възнаграждение, а заключението е, че "става дума за превод в чужда сметка, а не за откриване на тяхна".
Министър Петканов поясни още, че на този етап няма данни чуждите граждани да са придобили собственост под формата на недвижими имоти, но са изразявали такова бъдещо намерение; това е била и целта за учредяването на търговските им дружества.
На въпрос на журналистите за намерението им "закупуване на банка", вътрешният министър припомни, че съществуват два режима - за купуване или учредяване на такава.
Според проведените разговори тези лица не са посещавали националната банка и не са изразявали такива интереси, каза Петканов и категорично настоя ирландските граждани да не бъдат назовавани като "представители на ИРА", защото на етапа нямаме такива данни.
Той потвърди и за срещите им със зам.-министъра на финансите Лингорски.
МВР е провело разговор с него и той е уточнил начина, по който е осъществена срещата, предмета на разговора, а именно - интерес как и при какви условия да инвестират в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!