Р ъководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) призова водещите страни в света да помогнат да се избегне атомна катастрофа, като намалят арсеналите си и дадат пример на държави, които се опитват да развият свои ядрени програми.
По груби изчисления в света има около 27 хил. ядрени глави, собственост на девет държави, и то десетилетия след края на Студената война, каза той на конференция в Люксембург.
Целта ни трябва да е да направим така, че никой да няма възможност да произвежда материал за ядрени оръжия" посочи ръководителят на МААЕ, която е удостоена с Нобеловата награда за мир.
Иран вероятно ще произведе атомно оръжие от три до осем години - ако реши да поеме по този път, прогнозира той.
Склонен съм, като се опирам на анализите ни, да се съглася с хора като Джон Негропонте и новия директор на ЦРУ, които казват, че това няма да стане преди края на десетилетието, дори в средата на следващото, коментира Ел Барадей.
Иран остава верен на Договора за неразпространение на ядрено оръжие и действа в рамките на своите международни права, декларира от своя страна в ефира на иранската държавна телевизия секретарят на Висшия съвет за национална сигурност на ислямската република Али Лариджани.
Изявлението му бе по повод най-новия доклад на МААЕ за иранската ядрена програма, в който Техеран се критикува, че възпрепятства проверките на инспекторите.
Както се посочва и в доклада на генералния директор на МААЕ, по време на проверките на намиращите се в Иран материали не бяха отбелязани никакви проблеми и това показва, че Техеран действа в рамките на своите международни права, подчерта Лариджани.
Петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН (Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция) плюс Германия обаче са отхвърлили предложението на Ел Барадей да се позволи на Иран да реализира програма за обогатяване на уран в ограничени мащаби.
Това становище бе оповестено от зам.-държавния секретар Никълъс Бърнс в реч пред една най-големите неправителствени изследователски организации във Вашингтон - консервативната фондация "Херитидж".
"Не смятаме да се съгласяваме с идеята да приемем програма за обогатяване на уран в ограничени мащаби. Няма да допуснем 1300-та центрофуги да продължат да функционират в предприятието в Натанц", подчерта американският дипломат.
По думите му съгласуваната позиция на "шесторката" се състои в това Иран "да прекрати всичките си дейности в ядрената област, цялата си дейност по обогатяване на уран в Натанц".
Няма никакви шансове да се отклоним от този курс, категоричен бе Бърнс. Той напомни, че приетите до момента от Съвета за сигурност на ООН две резолюции, които въвеждат санкции срещу Иран, предвиждат засилване на наказателните мерки в случай че Техеран продължи да обогатява уран.
Това означава, че "шесторката" ще започне подготовката на трета резолюция, а някои държави едностранно "ще предприемат усилия, които дори надхвърлят пределите на санкциите на Съвета за сигурност, за да вземат по-строги мерки спрямо иранското правителство", предположи зам.-държавният секретар на САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!