Според германския всекидневник САЩ не могат да искат независим Кюрдистан, тъй като турските им съюзници са категорично против подобна идея. "Възможно разцепване на иракската държава би било политическа катастрофа в края на една твърде оспорвана военна намеса?, пише "Франкфуртер Рундшау".
Друг германски всекидневник, "Зюддойче Цайтунг", не се съмнява, че целта на нападенията в северен Ирак е била да попречат на нормализиране на положението в Ирак. Според вестника положението ще се влоши след изтеглянето на съюзниците от страната.
Според австрийския "Дер Щандарт" че целта на американското разследване относно разузнавателната информация за Ирак преди войната е да елиминира предположението, че не е имало добро обяснение защо е започнал конфликтът в тази страна. Вестникът отбелязва, че според съобщенията президентът Буш е подкрепил идеята. "Скоро той ще трябва да заложи авторитета на цялото си правителство, за да контрира ужасното съмнение, че Саддам Хюсеин не е имал никакви оръжия, че САЩ никога не са били застрашени и че причините за войната в Ирак може и да са били фалшифицирани."
"Дер Щандарт" смята, че американският президент Буш и британският премиер Блеър носят цялата политическа отговорност за войната и за разузнавателната информация, която са използвали, за да вземат решението си за Ирак.
Германският "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" е на мнение, че Тони Блеър е по-уязвим на критики, отколкото президентът Буш. Бившият главен американски оръжеен инспектор Дейвид Кей е произнесъл, според вестника, "доста опустошителна присъда" за западното разузнаване, в Ирак като е казал, че "почти всички ние сгрешихме" относно оръжията за масово поразяване.
"Това ще нанесе по-тежък удар на британския премиер Тони Блеър и неговите високи морални стандарти, отколкото на американците, които никога не са криели политическите си сметки", пише вестникът.
Унгарският "Непсабадшаг" поставя под въпрос мотивите зад разследването на американското и британско разузнаване. Според вестника американските и британските лидери имат нужда от "изкупителни жертви", за да обяснят провала на опита си да открият оръжия за масово поразяване в Ирак. "Единственият изход, от който могат да се опасяват е, че директорът на ЦРУ и шефът на Обединената комисия по разузнаването няма да се държат като овце до такава степен, както лидерите на Би Би Си", пише вестникът.
Френските издания коментират издадената в петък присъда срещу бившия министър-председател на страната Ален Жупе. Той бе осъден условно на 18 месеца затвор по обвинение в корупция от края на 80-те, когато е бил финансов директор на Парижката община.
"Монд" отбелязва, че става дума за незаконно финансиране на дясноцентристката партия "Сбор за републиката". "Осъден бе не просто отделен човек, а цялата система. Система, от която се е ползвал сегашният президент - тогавашният председател на партията и кмет на Париж Жак Ширак", се казва в статията. <
Ширак сега се ползва с имунитет на държавен глава, допълва вестникът, но предупреждава, че веднага след като напусне Елисейския дворец, Ширак може да бъде съден. Изданието смята, че президентът е морално отговорен и че Ален Жупе просто му е служил като адютант.
За испанския "А Бе Се" наложената на Ален Жупе присъда е поредната спирала в "задълбочаващата се криза във Франция". "Франция уверено върви към състояние на постоянна обърканост. Президентството на Ширак е сериозно накърнено от постъпките, заради които бе започнат съдебния процес", отбелязва "А Бе Се".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!