0
о озицията се опита да възпрепятства Симеон да участва в изборите с всички легални средства, а и с някои, които граничеха с нелегални. След това го обяви за безполезен и лекомислен аристократ, който иска да предаде страната на Русия и че му липсват проекти и политически апарат. Но Симеон превзе урните." Така испанското списание "Аусбанк" въвежда интервюто с българския премиер, отпечатано в юлския брой. Разговорът на журналиста Анхел гарсия със Симеон Сакскобургготски е бил проведен в края на май и съвпаднал с посещението на папа Йоан Павел Втори и срещата на НАТО, обяснява изданието.

Темите на интервюто са работният ден на министър-председателя, концепцията му за 800-те дни, инфлацията, безработицата, сравнението между днешна България и някогашна Испания и търговските отношения между двете държави в момента, чуждите инвестиции и приватизацията, енергетиката и приятелството си с испанското кралско семейство.
Ето някои фрагменти от интервюто (пълният текст е поместен в Government.bg):

- Вие сте, предполагам, пред едно от най-големите предизвикателства в живота си?
- Да, и в един малко закъснял момент, почти на възраст да се пенсионирам, но в края на краищата, аз казвам, че Бог винаги знае защо и кога се случват нещата. Не трябва да си задаваме въпроси, а да приемаме нещата и да работим с постоянство. И го казвам не за друго, сигурно има хора, които работят толкова, дори повече от мен, но аз ставам в 5,45 часа и си лягам в полунощ. Обикновено си нося за вкъщи по две папки, когато приключа работа в 8,30 часа вечерта.
(...)
- Нека очертаем в общи линии една икономическа карта на съвременна България и на най-спешните й потребности.
- За мен безработицата и все още ниският доход на глава от населението - 1500 долара, са голямо притеснение. Движим се в едни положителни макропараметри. Имаме и стабилност на паричната единица, което е за завиждане в сравнение с много други страни. Имаме и МВФ, който ни наблюдава, и то много отблизо, и ни позволява само 0,8% дефицит - това е едно ограничение, което затруднява реализацията на социалната политика. Така че трябва да бъдем изобретателни и най-вече да приемем действителността. Стабилността на паричната единица привлича инвеститорите, но не можем да си позволим да се зарадваме прекомерно.
Трябва да направим промени в правната система, в данъците, да сложим ред в митниците... и с това да привлечем инвестиции. Имаме нужда от свежи пари, защото след колосалното безредие, последвало падането на комунистическия режим, са нанесени брутални икономически щети, защото никой не е знаел как да премине от централизирана съветска икономика към отворен и свободен пазар. Но трябва да сме реалисти, да въведем ред, да работим, да не политизираме прекалено нещата, както и да не отприщваме лова на вещици. Трябва да вървим със закона в ръка.
(...)
- Говори се за безработицата, като за един от големите проблеми на страната ви, безработица, която според моите данни достига до 17% от населението. Така ли е?
- Повече. Мисля, че сме близо до 18%, което, разбира се, е нещо страшно. Всичко това произлиза, а е и напълно естествено да е така, от една изкуствена ситуация, защото 50 години официално е имало само 15 000 безработни. Това е, което да кажем, режимът е можел да си позволи, защото Ленин или който и да е, бил казал, че всеки има право на работно място. Какво се е получавало? Били са създадени купища напълно фиктивни работни места. При идването на пазарната икономика изведнъж се появиха 500 или 600 хиляди безработни. Психологически това е огромен шок, хората не могат да възприемат такава голяма цифра безработни.

- Намирате ли сходство между сегашна България и Испания от миналото, което вие сте преживели?
- Не могат да се правят сравнения. Имах щастието да живея 50 години в Испания. Когато пристигнах, видях една страна, която е много различна от това, което е днес. За 25 години промените са колосални. България е по-малка страна, с много интелигентни хора, динамични и инициативни като испанците, и с огромните възможности нещата да се подобрят. Ще добавя нещо важно: първо, сегашните комуникации са свръхбързи и улесняват много нещата, докато преди 40 години в Испания нямаше такива. Второ, самият факт, че сме по-малка страна и че има множество предприсъединителни фондове на ЕС - можем да ги приложим по един положителен начин.
(...)
- Какви стимули предлагате на чуждестранните инвеститори?
- Вижте, прозрачността е първото. Да изчистим петното, че има корупция, е другото нещо, защото по тази тема обвиненията са безчет и ние се стараем да нормализираме всичко това. Правосъдието е област, която трябва да преобразим, за да бъдем по-привлекателни за инвеститорите.

- Напоследък бе предизвикана политическа буря от решението, което сте взели - една частна и чужда компания да контролира митниците, обичайно място за корупция. Беше ли полезно това ваше решение?
- Епицентърът на бурята е точно в онези, които ги заболя от мерките, защото имаха своите мрежи, системи и корупция. Тук не се действа на дребно, всичко е добре премислено и се увеличават приходите от митниците по един невероятен начин. През последните два месеца е намалял с 30% броят на камионите ТИР, които се предполагаше че преминават през България, което означава, че тези камиони в действителност никога не са преминавали. Сега, след като знаят, че има контрол, с помощта на гърците и турците, с компютризацията, изведнъж няма такъв голям интерес от наземен транспорт.

- Един от най-интересните дебати в Европа е за бъдещите източници на енергия. Как вижда вашето правителство производството на енергия в бъдеще?
- Отново искам да спомена, че съм благоразумен човек и не ми харесва да изстрелвам големи фрази във въздуха. Това, което трябва да направим, е да осигурим нашето производство на електрическа енергия, трябва да затворим два стари атомни реактора и трябва да потърсим алтернативни източници, които за момента са ни скъпи. Вятърната енергия ни излиза по 18 стотинки за киловат. Слънчевата - някъде там. Тази, която се получава с въглища, петрол и полезни изкопаеми, излиза по седем. В замяна на това ядрената енергия ни излиза по три, три и нещо, според това как работят реакторите. В действителност е много трудно да се говори за големи промени или за алтернативна енергия, когато съществуват такива цифри.
(...) При посещението си в нашата централа останах възхитен от мащабите, от перфекционизма и мерките за сигурност, които съществуват. За времето от година и три месеца са я посетили не по-малко от 19 международни комисии, за да видят как функционира и да се убедят, че всичко е добре, което показва, че съществува интерес и в същото време - че тя действа.
(...)
- Kакво бихте казали, как ще спечелите доверието на испанските инвеститори? - Бих ги поканил просто да ни посетят, преди да са ги изпреварили останалите предприемачи, да не се окаже, че е станало прекалено късно. Ще се радвам да дойдат, с благодарността, която изпитвам към Испания и поради това, че знам за многото сходства. И наистина може да е малко нескромно от моя страна, но имам много приятели и много хора ме познават в Испания. Може би могат да се доверят на Симеон.

- Следвате ли примера на испанския преход, който вие сте изживели отблизо, за да разберете сегашното състояние на страната ви и накъде се насочвате?
- За това са ме питали и други, най-вече сънародниците ми, които виждаха някакъв аналог. "Щом крал Хуан Карлос е успял, и Вие можете да го постигнете", ми казваха, очевидно под формата на комплимент. Трябва да бъдем реалисти. Тук излизаме от една 50-годишна тоталитарна система с много ниски приходи и без никой да е споменавал какво ще дойде след комунистическия режим. В Испания, независимо дали се харесва или не на някои хора, се знаеше, че ще дойде коронованата демокрация, която съществува днес. В този смисъл това, което е проработило в една страна, няма защо автоматично да се задейства и в друга. Това, което прилагаме, така както се направи и в Испания, е идеята да обърнем една страница, заради доброто на всички. Да помним, но най-вече да гледаме напред, да видим положителното, което се съдържа във всяко нещо. В този смисъл, събитието без прецедент - да приема да оглавя правителството на една република, чувствам се изключително горд, че съм министър-председател на Република България, - даде на обществото ни бърз и по-широк мироглед, безпогрешен знак за етническа и политическа толерантност и помирение.
(...)
- Едно и също ли е да управляваш едно предприятие и една страна?
- Не. Други са измеренията. Може би трябва да се гледа като на предприятие, но е нещо с много повече страни и тънкости.

- Казвам го, защото някои от Вашите министри идват от частния сектор...
- Да, но вижте, те идват от частния сектор, както много хора в други администрации, едното не изключва другото. Малко се преувеличава - тези министри са млади, в кавички чужденци и тем подобни, защото те са много компетентни хора. Не е грях да си млад, това са хора, които са били навън, но чиито сърца и манталитет са тук. Това, което са направили, е да научат много неща навън и така виждат страната си през друга призма.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Това са кандидатите за президент на Румъния (СНИМКИ)</p>

Това са кандидатите за президент на Румъния

Свят Преди 9 минути

Тази неделя румънците от страната и чужбина ще гласуват на първия тур на президентските избори

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

България Преди 24 минути

Срещата ще бъде за формиране на надпартийно мнозинство, което да излъчи председател на парламента

Повдигнаха обвинения на румънец, опитал се да избяга от полицията при гонка с мигранти

Повдигнаха обвинения на румънец, опитал се да избяга от полицията при гонка с мигранти

България Преди 40 минути

Той е бил осъждан с влязла в сила присъда за същото деяние и е бил в изпитателен срок

„Време за туризъм” в „Темата на NOVA“

„Време за туризъм” в „Темата на NOVA“

Любопитно Преди 40 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Какво попречи на Камала Харис в надпреварата за Белия дом

Какво попречи на Камала Харис в надпреварата за Белия дом

Свят Преди 45 минути

Докато демократите се примиряват с общите си изборни загуби, те също търсят отговори, за да обяснят поражението си

Физическо насилие, заплахи и грабежи в столичен мол: Има задържани

Физическо насилие, заплахи и грабежи в столичен мол: Има задържани

България Преди 46 минути

Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата

<p>Вижте забележителностите на Ню Йорк от джинджифилов хляб</p>

Известни забележителности на Ню Йорк са пресъздадени от джинджифилов хляб

Свят Преди 1 час

Всеки дизайн трябва да бъде изцяло годен за консумация и изработен от най-малко 80% джинджифилов хляб

"Възмутителен ход": Байдън с остри критики за заповедта за арест на Нетаняху

"Възмутителен ход": Байдън с остри критики за заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 1 час

„Винаги ще подкрепяме Израел срещу заплахите за неговата сигурност“, заяви президентът на САЩ

<p>Известен холивудски продуцент е открит мъртъв в дома си</p>

Почина популярен холивудски продуцент

Свят Преди 1 час

Кал Бойнгтън е намерен мъртъв в дома си в Калифорния

Мъск с остри критики към австралийското правителство

Мъск с остри критики към австралийското правителство

Свят Преди 1 час

"Изглежда, че това е начин за контрол на достъпа до интернет за всички австралийци"

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

"Не мисля, че възелът ще се развърже": Лена Бориславова преди гласуването на председател на НС

България Преди 1 час

Бориславова призова да не бъде хвърляна цялата отговорност върху "Демократична България", които имат своята позиция да не гласуват заедно с "Възраждане"

<p>Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Паднали клони и отломки: Силна буря връхлетя Калифорния

Свят Преди 1 час

Падналият сняг доведе до по-ранно отваряне на ски курорти

Петков призова ГЕРБ-СДС да оттегли своя кандидат за председател на НС

Петков призова ГЕРБ-СДС да оттегли своя кандидат за председател на НС

България Преди 2 часа

Изборите бяха преди 26 дни, оттогава първата политическа сила не е започнала разговори с нито една партия, каза той

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Коронацията на Чарлз III е струвала 72 милиона британски лири

Свят Преди 2 часа

Чарлз III беше коронясан в Уестминстърското абатство на церемония, на която присъстваха високопоставени гости от цял свят

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

България Преди 2 часа

Страната има много остра потребност от редовно правителство, отбеляза той