И нтригата в предстоящите президентски избори е кой ще е срещу Първанов на балотажа, пише в "Дневник" Геновева Петрова от "Алфа рисърч".
Изследване на обществено-политическите нагласи, направено между 18 и 22 септември показва, че ако избирателната активност е под 50% е възможен втори тур.
В момента лидерът на "Атака" Волен Сидеров има по-високи шансове да излезе на балотаж срещу Георги Първанов, отколкото десният кандидат Неделчо Беронов.
Заявената готовност за гласуване е на границата на изискваните от конституцията 50% участие, за да бъде валиден още първият тур на президентските избори. Убедените, че ще упражнят правото си на глас и вече са решили коя кандидатпрезидентска двойка ще подкрепят са около 40%.
Според "Алфа рисърч" останалите ще направят окончателния си избор по време на кампанията. Но реалната избирателна активност обикновено е с 10% по-ниска от регистрираната в изследванията, предупреждават социолозите.
С най-висока мобилизация сега са привържениците на БСП, ДПС и "Атака",а симпатизантите на десните партии показват по-слаба мобилизация. Най-силно колебание дали и за кого да гласуват проявяват привържениците на НДСВ и ГЕРБ.
В сравнение с началото на 2006 г. хората, които се обявяват за преизбиране на президента намаляват от 71% на 63%. В съотношение две към едно избирателите смятат, че за страната би било по-добре той да продължи да заема поста си, отколкото да бъде избран нов държавен глава.
Първанов влиза в кампанията с високо одобрение за дейността си като президент. Намесата му за формирането на коалиционното правителство и папката "Гоце" отнеха част от доверието към него, но интензивните обиколки из страната през последните месеци имат положителен ефект. Електоралният му потенциал е около 37.1% от общия брой избиратели, се посочва в изследването на "Алфа рисърч".
Подкрепата идва от едни от най-силно мобилизираните за участие в изборите групи (жители на малките населени места, избирателите на възраст над 60 години, хората с най-ниски доходи, симпатизантите на БСП и ДПС).
На старта на предизборната кампания втори по потенциал е Сидеров. Доверието в него е спаднало почти двойно в първата половина на годината, но през последните пет месеца се е стабилизирало около 15%. Той се ползва с подкрепата на 8.9% от общия брой избиратели и ще бъде основен конкурент на Първанов в малките населени места и сред възрастните. Но има добри позиции и сред 18-30-годишните избиратели, упражняващите ръчен труд, хората със средни доходи.
Неделчо Беронов е по-слабо познат на избирателите. Той се възприема от хората като умерен и балансиран, способен да представя добре страната в чужбина. Електоралният му потенциал на старта на надпреварата е в рамките на 5.5% от общия брой избиратели. Твърдото ядро от симпатизанти на Беронов е съставено предимно от жители на София и големите градове, на възраст 41 - 60 години, със среден и по-висок социален и материален статус, симпатизанти на десните партии.
Отговорът на въпроса кой ще бъде конкурентът на Георги Първанов на втори тур до голяма степен се крие в колебаещите се избиратели, които в началото на кампанията са около 16% от имащите право на глас. Това са предимно жители на големите градове, на възраст до 40 години, с по-висок социален и материален статус. Решението на НДСВ и ГЕРБ да не се ангажират с издигането на кандидати рефлектира пряко в нагласите на симпатизантите им, които повече от всички останали не са сигурни нито дали да гласуват, нито дали да подкрепят Първанов или някой от другите претенденти, коментират социолозите от "Алфа рисърч".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!