"Учителите забравиха своя дълг", разкрива пред "Труд" Владимир Атанасов, министър на образованието. Няма да споря с родители в цикламени костюмчета, категоричен е той. Трябва да се спазва Лисабонската конвенция, която казва: "Всяка страна признава квалификациите, издадени от друга страна, които отговарят на общите изисквания за достъп до висшето образование в тези страни, за целите на достъп до програми, принадлежащи към нейната система на висше образование, освен ако може да бъде установено наличието на известно различие между общите изисквания за достъп в страната, в която квалификацията е била получена, и в страната, в която се търси признаване на квалификацията" - цитира министъра конвенцията пред "Труд".
"Хиляди ще се молят с папата за мир. Светият отец избра за своята меса Пловдив като духовна столица", казва кметът на града д-р Иван Чомаков. България ще посрещне папа Йоан-Павел II не само като държавен глава на Ватикана, но и като върховен отец на Римокатолическата църква. За всички католици папата е носител на живото Христово слово и дело. Светият отец е и един от най-големите радетeли за мир. Той идва за първи път у нас и неговото гостуване тук е знак за особено внимание и уважение към България. Местата, които ще посети, също са специално подбрани от протокола на Ватикана. Те никога не са случайни, заявява пред "Стандарт" кметът на Пловдив.
"Царствената независимост". Така Светлана Джамджиева е озаглавила написаната от нея коментарна позиция на първата страница на вестник "Труд". И царските хора излязоха с решение каква да е позицията им към изборите в Благоевград. Макар и неясно кога и от кого взето, то е категорично - не подкрепят никого от двамата кандидати. На НДСВ най - малкото би трябвало да не им е никак безразлично с какъв кмет ще работи областният им управител. Те са управляваща партия и не може да им е все едно кой ще седне на мястото на Паскалев - вицепремиер в кабинета им. Има само едно обяснение - като политическа сила те спечелиха в Благоевград унизителните 5%, което реално предопределя стремежа им към независимост. Просто от тях нищо не зависи.
"Дневник" също коментира, че въпреки устрема си към Европейската народна партия НДСВ кой знае защо се разграничи от останалите десни партии и подкрепи на втория тур на частичните местни избори в Русе кандидат, поддържан от червените. Какво пък, и по на запад от най-европейския български град се случва. Как във Франция социалистите ще гласуват за голиста Ширак? Може би с поведението си царските хора искат да покажат, че прекалено обединена десница не е на хубаво? А може просто Гено Генов като кандидат за кмет и като бизнесмен да им е симпатичен.
Все пак вотът е мажоритарен. Или НДСВ иска да върне жест на министър Калчев, като даде някой и друг глас за неговия фаворит и съдружник Гено Генов. Но тогава защо в Благоевград не застава зад предпочетения от БСП и от министър Паскалев Асийски? Да не би НДСВ да е решило в единия случай (в Русе) да подкрепи червените, а в другия (в Благоевград) да постъпи като сините. А може при избора си да се ръководи от личните достойнства на всеки кандидат и по важни причини да предпочита Генов, но не и Асийски. Или пък министър Калчев е по-скъп на управляващите от министър Паскалев. По някакви прагматични съображения, както обича да казва лидерът Сакскобургготски. Но кой знае, може да не е нужно никакво обяснение.
"Гледай цените, вдигай заплатите!" - анализът на "24 часа" е написан от Венцислав Димитров. Милен Велчев и Муравей приличат на лоши татковци - пестят доходите, а децата гладуват, смята Венци Димитров. Като основна причина за "ускорената инфлация", той посочва увеличените цени на стоките и услугите, предлагани от държавните монополи, както и вдигането на някои акцизи и данъчни ставки. Те бързо повличат и останалите цени, анализира Димитров.
Един Герджиков отрони вчера "Ох, не е за приказване" като признание, че сам вече не знае какво да каже за дисциплината на депутатите. Той е поредният парламентарен шеф, който не успя да се пребори с гласуването с чужди карти, но проблемите му щяха да са с един по-малко, ако картите можеха и да излизат на трибуната, и да дават становища по законите. Иначе Герджиков е прав - просто няма какъв нов по-силен аргумент от всички досегашни да се извади, за да се засрамят депутатите. Явно и те на това разчитат - по-скоро впечатлителността на пишещите да обръгне, отколкото те да вземат да се впечатлят от коментарите им. Това пише в коментарната си рубрика "Добър ден, България" вестник "Новинар".
Министерството на Долорес Арсенова правилно се насочи към драстично увеличение на митата за внос на стари автомобили, коментира "Монитор". За повече от 10 г. държавата ни се напълни с таратайки всякакъв калибър пред разпад или с живот още няколко години от цяла Западна Европа. Търговците с нюх отвъд Берлинската стена спешно прегрупираха бизнеса си със създаването на огромен брой автокъщи, за да задоволят нарасналото търсене от Изток. Возилата не отговаряха на никакви евростандарти за опазване на екологията, но бяха атрактивни с ниските си цени. Засега остава тайна защо хората на "Грийн пийс" не реагираха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!