Според него в рамките на тази перспектива ще трябва да се търси решение на въпроса с българските медици и болните от СПИН либийски деца.
Президентът е доволен от решението на българския парламент за изтегляне на контингента от Ирак до края на 2005 г. като казва, че то прави страната предсказуема пред коалиционните партньори.
И днес продължават коментарите в пресата за предложения от правителството нов Наказателно-процесуален кодекс (НПК).
Министърът на правосъдието дава своите обяснения по кодекса в интервю за "Труд": "Трябва да е ясно, че основният дух на промените в НПК не бива да се промени от следващите управляващи, защото е съобразен изцяло с препоръките на Европейския съюз. България няма никакво право да отлага наказателната реформа, за да не се задействат т.нар. предпазни клаузи".
В отговор на множеството критики през последните дни министърът уточнява, че проектът е писан от български експерти заедно с германци, французи и испанци.
Пред "24 часа" своята оценка дава и зам.-главният прокурор Христо Манчев: "Има разместване на текстове и запазване на положенията в сегашния НПК, не се отстраняват съществуващите сега неточности...".
Според Манчев този кодекс е писан от хора без практически опит.
В интервю за "Новинар" доц. Никола Манев, юридически експерт към Върховната касационна прокуратура, също счита, че някои идеи са неприложими за България. Като изразява надежда, че този вариант е работен и ще бъде подложен на сериозно обсъждане, той предупреждава, че новият кодекс може да вкара политическо влияние в правораздаването.
"Сега" също пише по темата: "Правителственият проект се опитва да съчетае българските норми с европейския и американския опит".
Вестникът определя идеите в него като добри, но трудно приложими и по тази причина прогнозира, че новият кодекс едва ли ще реши кардинално проблемите на наказателния процес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!