- Гювечът възникна не само като първият портал в България, а и като едно от първите неща на български език в Интернет изобщо. Колкото и да е странно, по онова време се ширеше нещо като поверие, че щом нещо е в Мрежата, то задължително трябва да е на английски. Имаше парадоксални неща от рода на страница от пловдивчани, правена за други пловдивчани, да е на английски език. Освен това нямаше никаква информация за българските места по мрежата (не че бяха много, де), и ако се наложеше да се търси нещо българско, алтернативите бяха HotBot, AltaVista или Yahoo.
Та, седнахме да мислим какво да направим, после решихме че така или иначе няма да го доизмислим докрай и най-добре е да почнем да го правим без много да му мислим, и така почнахме...
В първоначалния си вид Гювеч представляваше една (една!) страница с около стотина връзки към български места. Горе-долу това беше българското уебпространство навремето. Спомням си дългите ни терзания, когато добавяхме, добавяхме връзки и по едно време страницата стана много голяма - доста се чудихме докато я разделим на две и оформим подстраница. И после като се почна, та досега (октомври 1999 г. - бел.ред) - в момента имаме над 800 подстраници, от тях само указателя е над 300.
- Как първоначално си представяхте Гювеч?
- Мислехме го по-скоро като информативно място, справочник, енциклопедия... нещо такова. Ентусиаст на този подход беше Илия Косев, но тъкмо да почнем да правим нещо и той взе, че замина да работи в MicroSoft и ни остави двамата със Жоро Сербезов да действаме. И ние, като по-мързеливи, направихме по-лесното - указател на сайтове. Но тогава така или иначе понятието "портал" го нямаше - кой да си представи, че хората ще поискат да го ползват за сборно място, за начална точка на сърфирането си из мрежата и т.н.? Почнахме без големи планове и амбиции, просто за да си запълним времето като сътворим нещо полезно за нас самите и за приятелите ни. Колкото и странно да звучи сега, в първите месеци си познавахме почти всички посетители на сайта поименно - те бяха по десетина души на ден (колкото сега минават за две минути). И идваха не толкова за да намерят нещо, а за да ни угодят на акъла, защото сме ги кандардисали да идат да видят.
- Защо избрахте точно името Гювеч, въпреки че трудно се изписва на латиница и създава пречки за потребителите отвън?
- Идеята беше следната: българският Интернет няма начин да не е богат и разнообразен. Като сме почнали да правим указател, в него така или иначе ще слагаме всичко що е българско. Та ще се получи нещо като известната манджа "гювеч" - от всичко по малко. Освен това думата има и второ значение - на "аванта", а ние от самото начало планирахме каквото и да правим, то да бъде безплатно за посетителите. Освен това думата беше и лека закачка, защото писахме "звучната българска дума гювеч", което трябваше да бъде иронично. Имаше и един друг момент - ей така, на инат. Знаем, че думата е трудна за писане на латиница, обаче какво ни пука на нас за латиницата? Даже нарочно я написахме по най-трудния начин - gyuvetch, вместо например guvech. Защото, който иска да дойде при нас, така или иначе ще дойде. А ние ще сме сигурни, че е дошъл, защото е искал да го направи.
- Успешна ли се оказа формулата "Всичко българско накуп"?
- Засега поне работи ;-). Скромно смея да твърдя, че направихме доста добра колекция от неща български или свързани с България (включително и много некомерсиални, исторически или образователни места, които ги няма по другите български търсачки). Това се дължи на подхода ни лично да проверяваме и описваме всичко, което добавяме, като държим на правдивото и информативно описание. Както и на това, че по-голямата част от нещата си ги намираме сами, като сърфираме по Мрежата, вместо да чакаме някой да дойде да ги добави. Не е широко известно, но голяма част от нашите посетители са хора извън България, за които Интернет е един от малкото начини да поддържат някаква връзка със страната. Приятно ми е, когато видя в нашия чат хора примерно от Турция, които казват, че го посещават, за да не забравят български.
- Много ли се промени сайтът от това, което беше?
- Е, както казах, в началото то беше само една страница... С течение на времето добавихме доста неща - дискусиите, чата, колекцията вицове, един голям куп материали в т.нар. ни "дадзибао" - място, в което всеки може да се изяви.
Промени се и идеологията - отначало това беше сайт, на който хората идват колкото да намерят нещо и веднага изчезват. Сега тенденцията е да не бягат веднага от сайта, а да стоят на него, защото той вече има и собствени неща, които да им предложи.<р>
- Не губите ли от позициите си? Как оценявате конкуренцията в момента?
- Конкуренцията е доста силна. В интерес на истината, загуба на позиция имахме миналата година (1998-а - бел.ред). Доста дълго бяхме №1, карахме си по инерция, и в един момент се оказахме №2. Оттогава промяна няма, "съотношенията на силите" са си горе-долу същите. Може би е лошо, но "основните играчи" в българското уебпространство си останаха колкото бяха и миналата година. Това може би се дължи вече на "узряването" на Интернет в България. Ние бяхме първите - и вероятно и последните, - които успяхме да се "промъкнем" нагоре на аванта, само с малко повече усилия и безсънни нощи работа. Сега мизата се вдигна страшно и за да се наредиш сред първите, вече далеч не е достатъчно двама души да се занимават по два-три часа вечер със сайта, както правехме ние отначало. Сега трябват и пари, и техника, и подготвени хора, които знаят за какво става дума (ще се изненадате колко трудно се намират такива).
- Какви са предимствата на Гювеч пред останалите български сайтове (недостатъците също)?
- Предимства: разнообразна и правдиво поднесена информация; леснота на навигация из сайта; съвместимост с всякакви браузъри (не ползваме никакви екзотики - само обикновен, стандартен html); никаква цензура (добавяме всичко с изключение на опитите за измами); това, че не се взимаме на сериозно.
Недостатъци: може би това, че все още работим по най-примитивната технология (всичко при нас става ръчно, нито един процес не е автоматизиран).
- Какво планирате като промени оттук нататък?
- На първо време, пускане на нови услуги. Хората стават все по-взискателни и поради тази причина и сайтът ще трябва да става все по-добър. Ще въведем малко нови технологии за улесняване на работата, малко козметика тук-там... В сътрудничество с НетИнфо ще наблегнем на смисленото съдържание - новини в реално време, анализи, справочна информация, развлечения. Крайно време е да убедим българите, че и в българския Интернет има нещо смислено - нека най-после като чуят "Интернет" първата дума, за която се сетят, да не бъде "Плейбой".
- Какви са перспективите за Гювеч в близко и далечно бъдеще?
Надявам се - светли ;-). Разбира се, няма да настигнем Yahoo!, реалисти сме - за разлика от Yahoo!, ние сме "географски ограничени" до десетинамилионната публика, която знае български. Но това няма да ни попречи да опитаме.
В далечно бъдеще... кой знае? Надявам се Интернет наистина да стане световната медия, която всички твърдят, че е (макар че още не е), и в тази световна медия да заемем съответното ни място.