- Попадате право в целта. По-голямата част от професионалната ми биография е свързана със швейцарски банки, като последно работих за "UBS Warburg" в Лондон, а моята съпруга работи за "Сгеdit Suisse First Boston". Така че може да си представите как това формира моята представа за Швейцария.
- Каква е представата на българите за страната, която е свързана с Вашата професионална кариера?
- Швейцария се свързва с мир, неутралитет, висок стандарт на живот, богатство. Асоциациите, които предизвиква в тях Швейцария, са банки, крави, мляко, превъзходни шоколади, Алпи и зимни спортове. Също така те знаят, че в Швейцария се намират седалищата на многобройни международни организации. И не за пропускане е, че те знаят, че Швейцария е триезична държава.
- Това е повече, отколкото може да очаквате Вие тук в Швейцария при споменаването на думата "България".
- Аз съм реалист. Повечето швейцарци знаят много малко за България. Много малко биха били в състояние да скицират една сравнително точна карта на региона. Но аз не се дразня от този факт. Разбира се, обаче, искам да променя това положение. Само по себе си е жалко, че най-малкото не познават качеството на българското вино.
- Предвид на непознаването ние се учудваме защо българският икономически министър, който така силно "дърпа" към ЕС, се среща и опитва да заинтересува швейцарски инвеститори и представители на банковите н бизнессредите?
- Има много основателни причини за моето посещение в Швейцария. България в момента се възприема много положително. Нашите макроикономически показатели се развиват изключително добре. Политиката е стабилна. И вече е известно, че на власт е едно реформаторско правителство, правителството на някогашния цар Симеон Сакскобургготски. Това създава идеален климат за подобряване на двустранните отношения в областта на търговията и инвестициите. Изходната позиция никога досега не е била по-благоприятна.
- Чудесно. Но стокообменът между България и Швейцария в размер на около 150 млн. швейцарски франка не звучи еуфорично.
- Налице са предпоставки през следващите пет години да се постигне удвояване на стоковите потоци и в двете посоки. Няма причина Швейцария да не се изкачи в групата на първите седем инвеститори в България. Например ние бихме приели с удоволствие ангажимента на местна финансова институция с България, тъй като това ще има важна посредническа роля между фирмите и пазара. Но в най-близко време си струва да бъдат обмислени инвестиции в областта на производството, предвид ниските данъци и разходи.
(...)
- Моля Ви, допълнете Вашите наблюдения и за живеещите в България роми?
- Живеещите в България роми имат големи проблеми. Но аз не ги оценявам като етнически, а като социални. Истина е, че ръстът на безработица сред ромското население е много над средния за страната. Ние работим активно в тази посока и разработихме първите програми. Развитието е окуражаващо.
- Приобщаването на малцинствата е и една морална задача. Новото правителство говори много за "нов морал". Къде се проявява той?
- То е съвсем просто. Народът заслужава правителство, което не краде. Това е най-важното. Днес най-накрая България се управлява от съвсем друг вид хора. От старата политическа гвардия, която винаги се движеше опасно близко до незаконните методи, не е останало нищо.
- Наистина ли?
- През последната година нямаше скандали по отношение на приватизацията. Въобще не знам за скандали, в които да е въвлечено правителството. През последната година няма нелегална търговия с оръжие.
Превод от немски на цялото интервю от "Бунд" (EBund.ch) - в Government.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!