А з съм против промени в конституцията, които биха позволили някой да заема президентския пост повече от два мандата, или които биха преразпределили пълномощията между президент и премиер, подчертава президентът на Русия Владимир Путин в интервю, публикувано в новия брой на списание "Тайм", което избра Путин за "Личност на годината".
"И едното, и другото би било вредно за Русия. Русия, както и САЩ, се нуждаят от балансирана, но силна президентска власт, затова аз съм категорично против орязването на конституционните правомощия на президента на Русия," посочва руският президент.
Той отхвърля твърденията, че прави всичко възможно да остане на власт. "Това би могло да бъде вярно, ако бях променил конституцията, докато още съм президент, или ако поема премиерския пост, след като съм си осигурил по-големи правомощия", посочва Путин.
Той използва възможността отново да лансира идеята си ръководителите на регионите в Русия да бъдат избирани от парламента. Сега, според него, определени личности, които разполагат с достатъчно местно влияние или с достатъчно средства, могат да се настанят в губернаторското кресло. Но
влиянието им върху останалите държавни институции остава незначително.
За страна като Русия, с нейната огромна територия,"предложеният от мен вариант, ще гарантира, че ръководителят на всеки от регионите ще бъде обвързан както с националните интереси, така и с регионалните проблеми", посочва руският президент.
Владимир Путин признава, че властите в Руската федерация не се справят с корупцията. Според него несъответствието между нивото на заплащане в бюджетната сфера и материалните ресурси, натрупани от конкретни лица и фирми, е една от причините за съществуването на корупционни практики.
"Обществото все още не разбира, че дейността на държавните служители, от които зависят решения за милиарди долари, трябва да бъде заплащана по такъв начин, че да не се поддават на изкушения", подчертава президентът.
Освен това, продължава той, едрият бизнес трябва да се научи да живее според действащите закони. "Проблемът не е в това, че руските олигарси имат проблеми с мен. Те имат проблеми със закона", категорично изтъква Путин.
"И още нещо - между бизнеса и населението в страната е издигната висока разделителна стена... Естествено е между хората, които за пет или седем
години успяха да натрупат милиардни състояния, и десетките милиони обикновени руснаци, да се прояви силно недоверие - и именно в това е основният проблем", посочва той.
Според него политическата опозиция в Русия не предизвиква никакво безпокойство - "стига тази опозиция да не се използва от други държави като инструмент за намеса във вътрешните ни работи".
Вижте колко гласове спечели опозицията на изборите - 0,9 на сто. Кого би могло да безпокои това? - пита риторично Путин.
"Помните ли, че когато Гари Каспаров беше арестуван, той не говореше на руски, а на английски? Към кого се обръщаше? Ами то е ясно - целият му заряд бе насочен не към руския народ, а към западната аудитория."
Що се отнася до арестите на някои представители на опозицията, той заявява, че те са били задържани не заради това, че са опозиционери, а затова, че са нарушили действащи закони.
Аналогична е и изразената позиция на Путин по аферата "Политковская". "Това беше провокация срещу властта", подчертава Путин и нарича пълна глупост инсинуациите, че тя е била неудобна за властта в Русия.
Руският президент бе категоричен, че истински независимите журналисти са много малко, както в Русия, така и на Запад. Такива хора според него по принцип са много малко, "и в каквато и среда да ги постави човек, те винаги
изпъкват като дисиденти".
Но именно такива хора, сред които Путин причислява и убитата руска журналистка Анна Политковская, заслужават уважение, и затова руските власти ще направят всичконеобходимо, за да разкрият поръчителите и извършителите на нейното убийство.
Путин избягва прекия отговор на въпроса кого би предпочел да види в Белия дом след президентските избори в САЩ. "Не си струва да се изразяват такива предпочитания, те винаги могат да компрометират даден кандидат в очите на някои от избирателите", посочва той.
"Ние нямаме предпочитания. Който и да бъде избран на този висок пост - президент на Съединените американски щати - обективният ход на световните събития ще подтиква както американските, така и руските лидери да градят партньорски отношения помежду си", подчерта Владимир Путин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!