Недопустимо да се афишира принадлежността към дадена религия в училище и в държавните институции, казва председателят на Комисията за защита от дискриминация в интервю за Лъчезар Цветков от Express.bg.
Г-н Еюп, какво е развитието по случая в Икономическия техникум в Смолян, където две момичета искат разрешение да продължат да ходят забулени с фереджета на училище? Известно е, че вашата комисия е сезирана за това от Обединението за ислямско развитие и култура...
- Комисията за защита от дискриминация работи със свои състави, които събират доказателства, изслушват страните и се произнасят дали е установена дискриминация или не. Докладчик по конкретния случай е г-жа Зора Генчева, специалист по религиозните порядки. Ние обаче, събираме и становищата на институциите. На този етап разполагаме с позициите на Дирекцията на вероизповеданията, на вицепремиера Даниел Вълчев. Получили сме и становище от главния мюфтия Мустафа Хаджи какви са каноните на исляма. Но за съжаление, предварително не бих могъл да ви кажа какво ще е нашето окончателно становище по въпроса.
А какво е вашето лично мнение?
- Считам, че е недопустимо да се афишира принадлежността към дадена религия в училище, в държавните институции. Комисията ще реагира адекватно. Нашата цел е да отсъдим справедливо, без да засягаме религиозните чувства на когото и да било.
Тоест и вие считате, че носенето на религиозни атрибути не е редно в едно българско училище?
- Ако трябва общо да се формулира - това е така, да.
Обменяте ли често информация с министерството на образованието?
- Да, ние работим добре с министерството на образованието и науката. Преди месец имахме обща среща с тях и Британския съвет по един общ проект. Ставаше въпрос за мониторинг на учебници и учебен материал. Тема, по която често получаваме въпроси от обществеността или от неправителствения сектор. Един такъв мониторинг не е само по силите на комисията. Това е процес, където трябва да участват и родители, и преподаватели. В подобни случаи ние се произнасяме ако има факти, които противоречат на антидискриминационното законодателство. В самия закон съществуват текстове, които предвиждат мониторинг на учебния материал от детската градина до висшето училище.
Нещо друго актуално от последните дни - имате ли вече сигнали, преписка или документи за опитите за сформирането на политическа формация от активисти на ОМО-Илинден в неделя в Гоце Делчев?
- Нямаме нито сигнал, нито жалба. И не е в нашите правомощия да даваме становище дали създаването на дадена партия е конституционно издържано. Ние можем да се намесим единствено, когато има регистрирана такава организация. И когато тя със своите действия подбужда към дискриминационни действия.
Но ако бъдете сезирани, вие може и да се намесите в този казус?
- Теоретично бихме могли. Но когато имаме факти за нарушаване на равното третиране на хората. Засега обаче нямаме конкретика по този въпрос.
Г-н Еюп, доколко сте в течение на това, което се случва в ДПС?
- По закон не мога да бъда в ръководството на политически партии. Сега съм само член на ДПС и в много отношения не съм запознат подробно с процесите вътре в нашата формация. Не разполагам с детайлна информация например, за това какво става в управляващото мнозинство в парламента и в изпълнителната власт.
Да ви попитам тогава като обикновен член на тази политическа формация. Как се чувства ДПС между скандалите в другите два коалиционни партньора - Савойската афера с лидера на НДСВ Симеон Сакскобурготски и историята около досието на агент "Гоце", където се визира сегашния президент и бивш лидер на БСП Георги Първанов?
- ДПС не се чувства комфортно, тъй като е част от управляващата коалиция. Но всичко трябва да се пречупи през призмата на предстоящия президентски вот. Защото, през последните 16 години, когато наближат някакви избори все нещо се подава на обществото. Било то за отклоняване на вниманието, било заради омаломощаването на противника. Това, което се чу много шумно от Италия, има различен привкус. Първо дойде голямата горчилка, че премиер на една страна може да бъде замесен в корупционен скандал. И второ: става дума за разместването ляво - дясно в политическото пространство в Италия, което в случая даде отражение и у нас. Но това ще търпи развитие и всякакви обвинения трябва да се докажат. Както има една стара поговорка обаче, "Когато се хвърли кал, петното остава"!
Казахте, че президентските избори са в центъра на общественото внимание. В каква посока трябва да е насочена политическата подкрепа на ДПС при този вот?
- ДПС винаги се е ангажирало на избори. И аз съм сигурен, че и сега ще имаме ясна позиция. Но това ще стане, след като научим кандидатите за президентските избори. Партията ни няма да бърза със своето становище.
Мислите ли, че като субект в коалицията, ДПС ще бъде засегнато от скандалите около Сакскобургготски и Първанов?
- ДПС е минало през толкова скандали... Мисля, че последните събития няма да повлияят негативно върху имиджа на нашата формация. Напротив, ДПС ще е бодрата смяна на управляващата коалиция.
Смятате, че ДПС ще бъде основният двигател на тройния управляващ съюз?
- Не е тайна, че ДПС беше спойващият елемент за съставяне на коалицията. Знаете, че правителството е съставено с мандата на нашата партия. Така че, дали спойката е здрава и дали ще издържи, това в не малка степен зависи и от ДПС. Освен това смятам, че събитията за които говорим ? т. нар. Савойска афера и папката "Гоце" - повече целят президентските избори, отколкото отслабването на мнозинството в парламента. Това евентуално може да дойде на дневен ред, според протичането и изхода на президентските избори, след Нова година.
Прогнозирате, че след Нова година може да има промяна на политическото статукво в България?
- Да, възможно е.
Възможно или твърде вероятно?
- Вероятно е. А дали е твърде вероятно, ще ви отговоря след президентските избори.
В каква посока могат да бъдат тези промени?
- В крайна сметка всеки се бори за дивиденти в политиката. Най- много се борят тези, които са в опозиция. Или други - които все още нямат позиция в българското политическо пространство. Имам предвид новите политически формации. И най-вече ГЕРБ.
Очаквате някаква промяна, инспирирана от действия на ГЕРБ?
- Не, инспирациите сигурно ще дойдат от друго място. Но от ГЕРБ ще се възползват и ще подпомагат тези действия. Защото те нямат механизми, за да предизвикат подобни процеси.
А възможно ли е бъдещо партньорство между ГЕРБ и ДПС?
- В политиката нищо не е изключено. Освен крайностите. А ние с ГЕРБ не сме в крайни позиции.
Не изключвате възможността за взаимодействие между ГЕРБ и ДПС?
- Не, не я изключвам.
Вчера още висш представител на БСП и министър в правителството на Сергей Станишев - Асен Гагаузов - се изказа категорично "За" отваряне на досиетата. Кога очаквате да приключи този процес?
- Аз не съм действащ политик, нямам толкова силни позиции и не бих искал да се впускам в подробности. Но не вярвам въпросът за досиетата да се реши до президентските избори. Нито скоро след това. Да се надяваме, че това ще стане до края на мандата на 40-тото Народно събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!