- Г-н Герджиков, вие ли сте обединителят на десницата, след като събрахте зад номинацията си доскоро разменящите си недотам приятелски реплики СДС и ССД?
- По-скоро мисля, че всички отговорни политически сили, отчитайки трудната ситуация, в която се намира Столичната община, ще намерят сили да преодолеят партийния егоизъм и да не предлагат партийни кандидатури за кметския пост. Няма закъде да се отлагат нито проблемът с ромите, нито с кучетата, нито с отпадъците.
Катастрофа ще бъде сега да се яви някой, на когото ще му трябва време да навлезе в работата. Затова отговорните партии подкрепят моята кандидатура - оценили са, че аз вече имам необходимите познания, набрал съм необходимата инерция и скорост и съм доказал, че мога да решавам проблемите.
- Значи има шанс десните извън ДСБ да се обединят?
- Имам самочувствието, че мога да обединявам хората, тъй като успях например да обединя и да мотивирам общинския съвет по най-важните проблеми и да получа неговата подкрепа. Знаете колко е разнороден, колко често мнозинството е плаващо, но аз успях да прокарам доста важни решения, свързани с преговорите със "Софийска вода", бюджетите на общината, инвестиционната програма.
- Искате да кажете, че ако се кандидатира човек отвън - макар и с опит от централната власт, в общината ще настъпи криза?
- Който и външен човек да дойде, ще бъде сериозно затруднен да започне веднага решаването на проблемите.
- Дори ако е бил министър?
- Работата в общината е доста специфична. Трябва да се отчита, че първо трябва да се установи много тесен контакт с 24-ма районни кметове. Ако не беше тази сериозна координация, едва ли щяхме да се справим толкова успешно например по време на наводненията.
- Вие спечелихте ли 24-мата районни кметове?
- Имаме доста добро сътрудничество и го доказахме по време на наводненията, когато изцяло застанах зад тях и успяхме не само да спасим всички хора от пострадалите райони, но и спешно да започнем възстановяването на разрушената инфраструктура. Необходимо е да се установи и много тесен контакт с около 80-те структури на общината - предприятията от общинската икономика, поликлиниките.
- Не усещате ли никаква вътрешна опозиция в тези структури или вътре в кметството и СОС?
- Всички общински съветници съзнават сериозността на проблемите - какво например би станало със София, ако на 2 октомври тя няма място, на което да съхранява отпадъците.
- Чий човек сте вие - на Софиянски, на "Мултигруп", на царя или на друг?
- Бил съм зам.-министър в правителството на Софиянски. Когато бях търговски представител в Гърция, основната част от инвестициите, които съм привлякъл, са реализирани в София. Предполагам, че Софиянски е забелязал тези ми качества, за да ме покани за заместник.
Бил съм обаче и ръководител на преговорния екип за приемане на България по ЦЕФТА, по зоните за свободна търговия, по петролопровода Бургас -Александруполис при Иван Костов. При неговото управление бях изпратен за търговски представител в Гърция и по същото време Гърция стана инвеститор номер 1 у нас.
Софиянски никога не е искал да ставам член на партията му. Никога не ми е поставял никакви изисквания, освен да движа нещата на много силно експертно ниво по начина, който умея. Много неща са направени от Софиянски и не могат да бъдат отречени - метрото, пътните връзки. Има и проблеми, които той не успя да реши и за които аз ще работя - кучетата, дупките.
- Да гледаме на вас като на достатъчно самостоятелна фигура, а не като на нечия сянка?
- Винаги съм бил канен и оценяван като експерт, като човек, който може да поеме проблема и да го реши.
- Планирате ли да станете партиен член?
- Надявам се да не е необходимо.
- Равно отдалечен ли сте от всички десни партии?
- Симпатизирам не на партия, а на всички, които повярваха в мен и намериха сили да преодолеят теснопартийните интереси в името на доброто на София.
- Между кои кандидати ще е балотажът?
- Зависи може би от това кой ще бъде левият кандидат. Възможно е и да е между двама десни кандидати.
- Притеснява ли ви съперничеството на Бойко Борисов?
- Борисов е наистина много силна кандидатура, има висок обществен авторитет и е доказал, че може да се справя в своята си област така, както в кметската работа аз съм наясно.
Сигурно е възможно Борисов да остане на балотаж, тъй като той е един от хората с най-висок авторитет в страната. Колкото повече силни кандидатури се явят, шансовете на София да попадне в добри ръце се увеличават. Вече ако стане кмет, Борисов ще трябва да обедини общинския съвет.
- Кой е най-силният ви конкурент на вота от вече ясните играчи или от тези, чиито имена се спрягат?
- Не мога да кажа отсега. Много е важно да видим левицата какъв кандидат ще издигне, дали ще има обединена кандидатура на управляващото мнозинство. Радващото е, че почти всички досегашни кандидати са хора с икономически познания, което е много важно за София.
- Добре ли е за вас управляващата коалиция да излезе с общ кандидат?
- Важно е да издигат кандидатури на хора, които са доказали, че могат да решават проблема. А коя партия кого ще издига, не искам да гадая, защото това е политически въпрос.
- Десницата има ли шанс да спечели София, при положение че излъчва поне няколко претенденти и това разпилява гласовете й?
- Това ще го кажат политолозите. Засега поне нямам притеснения. Разчитам на много сериозна поддръжка, която ще ми позволи да довърша това, което съм започнал.
- Социолозите ви дават преднина засега.
- Имам самочувствието на човек, навлязъл сериозно в проблемите и с виждания как - с какви ресурси и в какви срокове - може да се преодолеят.
- Атрактивно ли е да си кмет половин мандат? Каква е програмата максимум за 2 г.?
- Искам да продължа метрото до "Младост", вече го правя. Освен че го строим от "Св. Неделя" до "Интерпред", го продължаваме и към втория най-голям район на София. Така ще намалее трафикът по "Цариградско шосе" и жителите на "Младост" ще могат много по-лесно да стигат до центъра.
Започнахме преговори с японското правителство да ни оставят остатъка от кредита, който спестихме за строителството на метрото под центъра - около $ 21 млн., за да ги насочим към метрото за "Младост". Осигуряваме новите му вагони.
Другото голямо предизвикателство е заводът за обработка на твърдите битови отпадъци - ще решим този проблем.
Не може повече да се отлага въпросът с ромските гета. Ромите мога да разделя на три групи - едната, като тази в кв. Хр. Ботев, иска да се социализира в обществото, има работа, готова е да плаща наеми. 10-те блокчета, които им изградихме, те съхраняват много добре вече втора година. С този тип роми, които са лоялни към законодателството, ние работим с удоволствие и ще ги подкрепяме. Има друг вид роми, които са нискообразовани, с ниска квалификация, но имат желание да работят. Общината е най-големият работодател за тях - във фирмите по чистотата, озеленяването, гробищата. Отнасяме се с разбиране и към тях.
Трета група роми искат жените да джебчийстват, а мъжете да крадат. Именно те най-често обитават гетата, не искат да спазват правилата на живот в града. Със съдействието на прокуратурата и полицията те трябва да бъдат респектирани да спазват законодателството.
- Къде ще изпратите ромите? В бивши казарми?
- Имаме готовност на ромите от гетата да предложим вариант от Гърция, който реши същия проблем там. Около Атина имаше зеленчуков пояс и на много от живеещите в гетата роми беше дадена земя, на която да произвеждат картофи, зеленчуци. Бяха им изградени къщички тип "сандвич" - евтини, но с ток, вода и нормални условия за живот. Експериментът там проработи - тези хора снабдяваха Атина със зеленчуци.
При нас може да се направи същото, но със сътрудничеството на държавата, защото ромите от цяла България се стичат насам. Не можем сами да решим проблема, трябва да имаме съдействието на централната власт. Временно ромите може да бъдат настанени в многото свободни военни имоти. Този вариант трябва да обсъдим.
Сериозни усилия ще положа за решаване на проблема с кучетата.
- За колко години може да се справите с кучетата?
- Проблемът е в това, че дежурни защитници отиват в приюта в Лозенец постоянно, плащат 20 лева, освобождават кучетата и ги пускат пак на улицата, вместо да ги прибират у дома си, както декларират. Така нашата дейност е с минимален ефект - успяваме само да ги кастрираме и обезпаразитим. Сега правим конкурс за втори кучкарник в Сеславци. Първо обаче ще предложа цената за осиновяване на куче да се вдигне от 20 на 60 лева, да има регистрация на кучетата, които се пускат, и ако някой от тези защитници е взел, а след това не го е прибрал да се грижи за него, да няма право да получава пак. Може да се обсъди и глоба за недобросъвестните лъжеосиновители, които вредят не на нас, а на съгражданите си.
- Колко пари са нужни, за да се оправят улиците?
- Поне 30 милиона лева на година, ако се изразходват само за дупките, в близко време състоянието може да се подобри видимо. Сега за това имаме 8 милиона. В същото време поне 50-80 млн. лв. са необходими за новите пробиви и булеварди, които трябва да се изградят, защото столицата се задъхва.
- Лозунг харесахте ли си?
- За мен най-важното е София да придобие европейски облик. Живял съм доста време в столица на ЕС, която се издържаше главно от туризъм. Именно това е и моята амбиция за София - от бизнес дестинация да стане туристическа дестинация. Ще предприема доста стъпки в тази посока. Европейски облик не може да има с дупки, кучета и ромски гета.
Интервю на Красина Кръстева, .в. "24 часа"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!