България пък оглавява листата на "страните в специален фокус". Освен нас тук попадат Пакистан, Тайван и Украйна.
Интернет пиратството в България нараства сериозно, а нелегални CD-та могат безпроблемно да се намерят във всеки по-голям град, което сериозно се отразява на възможността за ръст на легалната музикална индустрия там, пише в доклада.
Основният проблем е, че българският Наказателен кодекс не криминализира владението на пиратско съдържание, което се използва за комерсиални цели. Прокурорите и съдилищата не се отнасят към нарушенията на интелектуалното право като към сериозно престъпление. Друг основен момент е лицензирането на заводите за оптични носители, се казва в документа.
В България 65% от продуктите, защитени от правото на интелектуална собственост, са пиратски, но ако се разглежда само музикалният бизнес, процентът на нелегални дискове достига 80.
С тяхното производство, както и с много други бизнес дейности в страната се занимават престъпни групировки, пише в доклада.
Властите изпращат позитивни сигнали, които показват желанието за промяна, но очевидно има да се извърви много дълъг път преди защитата на интелектуалната собственост да стане факт, смятат от IFPI.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!