Ц ентралната тема на новия брой на сп. "Домът" обръща поглед към древността, но това е само на пръв поглед, заради средата, в която екипът е избрал на снима.
Мебели от ковано желязо са представени на фона на римски колизеум в киноцентър Бояна.
Глобалната ретро вълна върна интереса към мебелите от ковано желязо и ги направи отново модерни.
Интересът на читателите към новостите и нестандартностите този път наистина е задоволен с представянето на няколко млади дизайнери и техните "хитри" проекти.
"Само за номади" е едното заглавие, което заслужава да му обърнете внимание.
Пътувате много и искате работното ви място да е винаги с вас? Няма проблем.
Докато учех в Щутгарт трябваше да направим дизайн на работно място, разказва арх. Марина Сърбова.
Аз, обаче, не исках това да е офис в конкретно пространство; исках да мога да нося този кът със себе си, както констенурката носи къщичката на гърба си; затова и на проекта е номад, казва още арх. Сърбова.
Гениалността на нещата се крие в тяхната простота, казват философите. А ако се и забавляваш докато създаваш, добрите резултати сами те застигат.
Такъв е случаят с двама млади турски дизайнери Юмер Юнал и Алпер Болер.
В новия брой на сп. "Домът" са представени два модела библиотеки, създадени от тях и представени на тазгодишното изложение в Кьолн и в Милано.
Библиотека "Салкъм ашк" (Акациева любов) е първото изделие от серията "Салкъм".
Състои се от окачащи се едн под друг елементи, които балансират тежеста на книгите над тях.
Въздушната циркулация в междинните пространства придава раздвиженост и лекота.
В случая се пести многото материал, който се изразходва при традиционните библиотеки.
Двамата дизайнери наблягат на идеята, че книгите трябва да тежат повече от самата библиотека и в буквален и в преносен смисъл.
"Салкъм ашк" e изработена от неръждаема стомана. "Гюнлюк" (Нар) е предназначен за книги и списания, които се четат всеки ден.
Юмер Юнал и Алпер Болер съчетават в едно маса и библиотека.
"При оформянето на констуркцията искахме тя да е по - незабележима за сметка на книгите, които постоянно сменят местоположението си. Оттук произлиза и името - съдржа книги с милион идеи, както плодът нар", уточняват двамата дизайнери.
Двата плота върху отделенията за книги са подвижни. Продукта е изработен от един единствен материал - неръждаема стомана и сравнение с многофункционалността си има опростено производство.
"Нар" печели първа награда през седмицата на творческите изяви в Истанбул 2005.
В рубриката "Конкурси" от този месец списанието започва да представя наградени проекти на тазгодишното трианале за архитектура "Интерарх 2006".
Първият публикуван проект е наречен "Къща на противоречеята". Той е на двама български архитекти, които покориха публиката.
Арх. Георги Кътов и арх. Вяра Желязкова от i/o грабнаха награда на форума на младите архитекти и приза на фирма "Velux" за използване на естествена светлина в архитектурата.
"Изискванията на инвеститора бяха твърде нетрадиционни. Искаше "затворена къща", в която да развива множество интелектуални дейности - да рисува, да превежда, да чете, къща за отдих, напълно изолирана от външния свят, разказват проектантите от i/o.
И архитектите, и инвеститорът са единодушни за избора на камъка като материал и като естествено продължение на скалата, намираща се в близост до къщата.
Концептуално сградата е решена с три каменни стени, обърнати към външния свят, а четвъртата е изцяло "отворена" към скалата, посредством огромни стъклени витрини.
Скалата всъщност играе ролята на липсващата четвърта стена, разяснява арх. Георги Кътов.
Всъщност цялата къща е едно противопоставяне, в добрия смисъл на думата.
Основното в този проект е динамичният баланс на много преднамерени, неизбежни и неустоими противоречия.
Изброени, те звучат така: ренесансов клиент - модерни архитекти; прост обем - сложна пространствена вътрешна структура; масивна черупка отвън - лека окачена вътрешност; антични мебели - съвременни пространства; хоризонтален терен - вертикална скала; примитивни материали и традиционни начини на градеж - сложна конструкция и детайли; естествена околна среда - твърда геометрична форма; единно пространство на първия етаж - множество независими пространства на втория; контролирани ограничени отвори към двора - и неограничени отвори към скалата; традиционно обкръжение - есхибиционистично пространство вътре; тиха околна среда - наситена дейност вътре.
Поредната дестинация за чуждестранна виртуална разходка този път е с адрес Ню Йорк.
Ню Йорк - модерният град, където денят е по-дълъг, нощта е по-светла, животът е по-бърз и приказките оживяват, средище на едни от най-известните личности - дизайнери, архитекти, филмови звезди.
Това е един от най- новите интериорни проекти на Stefan Boublil, един от собствениците на компанията "The Apartment", агенция, която осъществява нестандартни проекти в областта на интериорния, графичен и продуктов дизайн.
Философията на "The Apartment" е внимание към всеки детайл, а този проект е абсолютното доказателство за това.
Всички елементи в интериора са координирани, за да носят максимален комфорт.
Минималистичните форми и множеството мебели и аксесоари на световноизвестни дизайнери правят този апартамент изключителен.
Като контрапункт на супермодерния щатски апартамент списанието представя един турски дом, решен изцяло класическата стилистика.
В новия брой още:
* Интервю с личния декоратор на мароканския крал арх. Жан Баптист Барион
* Лежанка в чанта
* Гардероб по италиански
* Прекият път към Морфей
* Стени в кожа
* Дом според сезона
* Архитектурна песен за Кочорите
* Екслузивно: Хотел Strimon Spa Club
"Железният" брой на "Домът" обръща поглед към древността
Интересът на читателите към новостите и нестандартностите този път наистина е задоволен с представянето на няколко млади дизайнери и техните "хитри" проекти.
7 юли 2006, 07:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!