Пожарите носят не само икономически загуби на България, но и огромни екологични щети. казват експертите. Намаляват дивеча и водните запаси, увеличава се ерозията. Щетите от изгоряла гора пък се възстановяват с десетилетия. На повечето дървесни видове им трябват между 80 и 120 години, а за някои като дъба дори 140-150 г. Над 60% от водните запаси пък се формират именно в горите. Щети има и за местното население, което губи традиционен поминък, като събирането на билки и гъби.
Половин България е подпалена. Огнената стихия унищожава всеки ден стотици декари гори. Над 400 пожара бушуват у нас, все още горят над 30 000 дка, а засегнатите площи са около 230 000 дка, показват данните на Националното управление по горите.
Какви са причините за бедствието? На този въпрос досега официалните лица предпочитат да не дават ясни отговори. Най-лесното обяснение е, че във високите температури е изхвърлена цигара или е прехвърчала искра от стърнище. Непредпазливостта със сигурност е основна причина за пожарите. Но едва ли е единствената.
При пожарите у нас се забелязва една интересна закономерност. Най-големи поражения има при липса на забрана за износ на обгоряла дървесина. Такава беше въведена през 2002 г. с постановление №1 на Министерския съвет. Една от причините за мярката бяха сериозните съмнения, че горите се палят умишлено, за да може
дървесината да се вземе евтино и да замине за Гърция
От 1 януари 2007 г. реално забраната за износ на обгоряла дървесина не действа, признаха горските, тъй като с влизането ни в ЕС тя не важи за държавите членки като Гърция и Румъния.
Забраната не е отменяна, твърди зам.-министърът на земеделието Стефан Юруков, който отговаря за горите. Правилата на общия европазар обаче не допускат ограничения за движението на каквито и да е стоки в рамките на ЕС, включително и за дървесина.
Реално по границите със съседите ни от Гърция и Румъния вече няма митнически контрол и
няма как да бъде спрян камион с дърва,
пък били те и опожарени.
Забраната за експорт на обгоряла дървесина важи за Турция, Сърбия и Македония, каза Юруков. Никой обаче не може да гарантира какво става с материала, след като влезе например в Гърция.
Оттам той може спокойно да замине към Турция и към останалите балкански държави.
Горската система в България е в пълен хаос, от години се чака преструктурирането й. Още при правителството на Симеон Сакскобургготски беше направена програма за реформа с помощта на експерти от Световната банка. Тогава се предвиждаше създаването на Национална горска компания, която да извършва стопанската дейност в отрасъла и да има възможност да се самофинансира.
Контролните функции пък бяха отделени. Депутатите обаче не приеха проектозакона и отложиха реформата.
След люта битка между БСП и ДПС
преди месец и половина се стигна до компромис горите да бъдат извадени от земеделското министерство и отделени в държавна агенция към Министерския съвет.
Политици твърдят, че това е компенсация за оставането на фонд "Земеделие" под контрола на ДПС. Агенцията по горите ще се оглавява от човек на БСП, но той все още не е определен, нито пък реално нещо се прави за изпълнение на промените.
Така в момента в ситуация на масови пожари
горските служители не знаят къде се намират
Те все още са в сградата на земеделското министерство, но то вече се води на продоволствието, а не на горите.
Сред претендентите за шеф на агенцията по горите са сегашният зам.-министър Стефан Юруков, който в момента е с неясен статут, шефът на парламентарната земеделска комисия Васил Калинов, директорът на дивечовъдна станция "Витиня" Юри Михов, началникът на РУГ - Сливен, Пейчо Върбанов, шефът на института по гората към БАН акад. Александър Александров.
Безвластието в горите има огромна вина за пожарите в момента, твърдят експертите. В комбинация с фактори като високите температури, непредпазливостта с изхвърляне на фасове и паленето на стърнищата се стига до истинско бедствие.
Публична тайна е, че огромната корупция е оплела системата на горите, именно заради липсата на ясни правила и пълния хаос в сектора. През последните години
спаднаха и териториите, които се залесяват от близо 100 хил. дка годишно до едва 5 хил.
Интересен факт е, че един от най-големите пожари през миналата седмица в района на Казанлък и Мъглиж се намира голямо дървопреработвателно предприятие, собственост на турска фирма.
Според слуховете там е имало безразборна сеч, която сега се прикрива от огъня. Друга версия твърди, че пожарът е подпален умишлено от недоволните местни хора за отмъщение.
Опожаряването на една гора е най-лесният начин за снабдяване с дървесина на безценица. По закон сечта става само след лесоустройствени проекти, маркиране на дървета и процедури, които отнемат време и водят до разходи. А след огън дървесината трябва бързо да се изнесе от пожарището, за да не се развиват гнилостни процеси.
Така за без пари може да се вземе материал, който да се изнесе или продаде на вътрешния пазар с огромна печалба. В дървопреработването има дефицит за суровина, а търговете за осигуряването й се бавят.
Според неофициална информация дори на чуждите инвеститори в сектора у нас се налага да се снабдяват с нелегална дървесина.
Съмнително е, че пожарите са предимно в борови гори,
казват специалистите. При тези дървета изгаря само кората, докато вътрешността остава почти незасегната и те могат да се използват.
Сред възможните причини за умишлените палежи е и желанието за строителство в горите. Процедурите по промяна на предназначението отнемат много време и пари, за да минат през всичките инстанции и ведомства.
С клечката кибрит теренът се разчиства за секунди и после е много по-лесно там да бъде вдигнат хотел или апартаментен комплекс.
Паленето на стърнищата в близост до горите също е с принос за бедствията. Въпреки заплахите към стопаните, че ако използват този примитивен метод за изчистване на нивата от растителните отпадъци няма да получат евросубсидии, досега ефект няма.
Не беше прието и предложеното преди години от тогавашния зам. земеделски министър и сегашен посланик в Берлин Меглена Плугчиев
паленето на стърнищата да става контролирано
в присъствието на пожарната.
Абсолютната забрана и санкциите, които са в три закона, не стряскат никого. Причината е, че на практика е невъзможно да се докаже кой е драснал клечката и да бъде хванат на местопрестъплението.
Интересен факт е, че пожарите са предимно в райони с концентрация на дърводобивни фирми, които са на граждани от турския етнос. В Старозагорско, Пазарджишко, Хасковско и Кърджалийско има съмнения, че се пали, за да бъде изнесена дървесината нелегално като дърва за огрев за Турция.
Не вярвам в тези версии. Турците и българомохамеданите в тези райони
са силно религиозни и не смеят да вършат грехове,
твърди зам.-министър Стефан Юруков.
Дори имало вид - шейтан дърво (бел. ред. - дяволско), за което смятали, че ако се отсече, ще донесе нещастие.
Установихме, че много от пожарите са на места, които са горели и през 2000 г., когато бедствието беше в подобни мащаби, каза Юруков. Това показвало, че в тези райони коефициентът на пожароопасност е много висок.
За тези места се изключвала версията за умишлен палеж, защото насажденията били млади и не ставали за сеч. При температура от 42 градуса и 2-метрови изсъхнали треви е достатъчно слънцето да се отрази в парче стъкло или бутилка, за да лумне огън, твърди зам. земеделският министър.
Често и ниската култура на българина, който хвърлял фасове от колата, без да се замисля, ставала причина за пожари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!